SOLIDNÍ NÁSKOK. Útočník Rooney se raduje z gólu do sítě Schalke, Manchester vede 2:0. | foto: AP

Dobře, Wazzo. Rooney se stal hrdinou tam, kde ho před lety zatratili

• 0
Fotbalista Wayne Rooney zápas na stadionu v Gelsenkirchenu opět nedohrál. Když sedm minut před koncem úterního úvodního semifinále Ligy mistrů střídal, trenér Alex Ferguson z Manchesteru United ho rukou poplácal po zádech. "Dobrá práce, Wazzo."

Pětadvacetiletý útočník byl strůjcem vítězství Manchesteru 2:0, v duelu proti domácímu Schalke první gól připravil, druhý vstřelil.

"Jsem velmi spokojen s výkonem i s výsledkem," řekl Rooney v rozhovoru pro televizi Sky sports.

Dočkal se uznání všech britských médií, slova chvály pro něj měli i experti z řad bývalých fotbalistů. "Připomínal mi Platiniho v dobách největší slávy. Byl opravdu tak dobrý jako on. Rozdával míče po hřišti, dirigoval hru," nechal se slyšet Martin Keown, bývalý stoper Arsenalu.

Když anglický reprezentant nastoupil v Gelsenkirchenu naposled, byl za vyvrhele. V červnu 2006 ve čtvrtfinále mistrovství světa proti Portugalsku šlápl na Carvalha.

Portugalci v čele s tehdejším Ronneyho klubovým spoluhráčem Cristianem Ronaldem se vehementně dožadovali červené karty, kterou argentinský sudí Horacio Elizondo po chvíli váhání vytáhl.

Rooney byl vyloučen a Angličané po penaltovém rozstřelu vypadli. Média za viníka označila tenkrát dvacetiletého Rooneyho, který se po návratu do klubu s Ronaldem nebavil.

O pět let později se v Německu stal hrdinou. Otázky, kterými se reportéři k nepříjemné události vracely, ignoroval. Mluvil jen k utkání se Schalke.

"V poločase jsme byli naštvaní, že to pořád bylo nula nula. Přitom těch šancí, co jsme měli," litoval Rooney. "Nakonec jsme to po přestávce napravili a zaslouženě vyhráli."

ZÁCHRANNÁ BRZDA. Obránce Metzelder ze Schalke se snaží zastavit útočníka Rooney z United všemi možnými způsoby.
POJĎ NA MOU HRUĎ. Chicarito Hernández a Eayne Rooney - dva strůjci skvělého manchesterského vykročení za dalším finálovým zápasem Ligy mistrů.

Wayne Roone byl k neudržení, marně se ho snažil zastavit stoper Metzelder. Na druhém snímku mu gratuluje ke gólu Javier Hernandéz.

Postaral se o to právě on. V 67. minutě naznačil střelu, pak si míč posunul do strany. Ale místo dalšího nápřahu vyslal do uličky nabíhajícího Giggse, který konečně překonal Neuera. Za necelé dvě minuty skóroval Rooney sám.

"Na našem vítězství má největší zásluhu Wayne," říkali novinářům zkušení obránci Rio Ferdinand a Patrice Evra.

"Myslím, že si našel svoje místo. Vyhovuje mu, když hraje staženého útočníka. Víc se dostane do hry, jako podhrotový útočník je nebezpečnější," vypočítal Evra. "Bylo vidět, jak ho fotbal baví," přidal se Ferdinand.

Rooney má na jaře velmi solidní formu. Střílí góly, připravuje šance spoluhráčům. Pryč je loňské trápení, které začalo v dubnu jeho zraněním kotníku. Na červnovém mistrovství světa v Jižní Africe neskóroval a Anglie skončila už v osmifinále. Na podzim dal jeden gól v Premier League, jeden v Lize mistrů a jednou se trefil za reprezentaci.

Od ledna své statistiky výrazně vylepšil: v lize sedmnáct zápasů a devět branek, ve čtvrtfinále Ligy mistrů rozhodl duel na Chelsea, v Anglickém poháru jeho gól vyřadil Arsenal. Na dalších sedm branek přihrál.

Manchester na něj spoléhá v závěru dramatické sezony. Věří, že mu Wazzo, jak se Rooneymu přezdívá podle bývalého populárního záložníka Paula Gascoigna alias Gazzy, vystřílí titul v Premier League a triumf v Lize mistrů.