Pro české fotbalisty je to čtvrtý zápas v kvalifikaci o postup na MS 2022 v Kataru. V březnu porazili Estonsko na jeho hřišti, doma remizovali s Belgií a podlehli ve Walesu.

Je to první zápas od červnového mistroství Evropy, kde se Češi probojovali do čtvrtfinále, v němž nestačili na Dánsko.

Ze základní sestavy z Eura chybí zranění stoper Čelůstka, krajní obránce Bořil, pravý záložník Masopust a útočník Schick, který má trest za vyloučení v březnu ve Walesu. Mimo jsou také: Kolář, Pavlenka, Kadeřábek, Kúdela, Brabec, Hovorka, Petrášek, Novák, Ševčík, Dočkal, Kalvach, Černý, Provod, Krmenčík, Pekhart.

Čeští fotbalisté v kvalifikačním utkání proti Bělorusku nastoupí v sestavě: Vaclík - Coufal, Kalas, Holeš, Matějů - Hložek, Král, Souček, Barák, Jankto - Doležal.

Hložek
78. min Pešek o hráči
21 Král
Král
63. min Sadílek o hráči
7 Barák
Barák
90. min Tecl o hráči
22 Souček
Souček
14 Jankto
Jankto
78. min Zmrhal o hráči
Doležal
63. min Vydra o hráči

BěloruskoBělorusko(4-5-1)

Černik
Švecov
89. min Skavyš o hráči
Rachmanov
Sačivko
13 Zolotov
Zolotov
85. min Ševčenko o hráči
Běgunov
9 Ebong
Ebong
89. min Koncevoj o hráči
8 Korzun
Korzun
Klimovič
63. min Bykov o hráči
Antilevskij
63. min Juzepčuk o hráči
V. Lisakovič

Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič

Trenér Šilhavý se podle očekávání rozhodl stáhnout Holeše ze zálohy do obrany, nahradil tak Čelůstku. Vlevo místo Bořila je Matějů, který je stabilním hráčem třiadvacetičlenného kádru. Není překvapením, že Hložka dal kouč na křídlo místo Masopusta. Střed pole byl jasný, Souček - Král je tradiční dvojice, před nimi ofenzivní Barák. Na hrotu nahradil potrestaného Schicka robustní Doležal, který se do nominace dostal až dodatečně. Předpokládá se, že Češi budou tlačit a Doležal je útočníkem do vápna.

Oba celky jsou již nastoupeny na trávníku, zní běloruská hymna.

Výkop bude mít běloruský celek.

1

Začal první poločas utkání Česko - Bělorusko

1

Brzo se nepřesnou přihrávkou zbavili míče a toho se za povzbuzování z ochozů ujímá k autovému vhazování Matějů.

1

Nicméně o první zakončení směrem k brance se postarali přece jen hosté, konkrétně Lisakovič. Jeho přízemní střela šla vedle.

3

Domácí oplácejí závarem před Černikovem, který musel na zem a vyrazit balon mimo pokutové území.

3

Následná Součkova střela zpoza šestnáctky neprošla.

4

Český výběr snaživě obléhá běloruské pokutové území.

4

Míč směřoval někam na penaltu na Hložka, při zpracování mu odskočil. Hvězdičku Sparty navíc bránící hráči zdvojili.

6

Bělorusové si vybojovali rohový kop, centr bez problémů zastavil dobře postavený Souček.

6

Jeho spoluhráč z West Hamu, obránce Coufal, vedl po levém křídle rychlý kontr, nepřešel přes posledního obránce.

8

Janktova střela z uctivé vzdálenosti pořádně vylekala gólmana Černikova! Na brankové čáře ji vyrazil levou rukou, balon tancoval před brankou.

10

Barák hledal Hložka, míč adresáta nenašel.

11

Hložek dal proti noze Barákovi, který vypálil vysoko nad.

13

Při hře do totálně zatažené obrany se stane i chyba. Král nahrával nepřesně, balon je v zámezí.

15

Hraje se stabilně pod taktovkou červených barev.

17

S Coufalovým rohem si hosté poradili, ale odražený míč sbírají Češi. Díky tomu pokračují v dobývání běloruské branky.

18

Barák krásně zrychlil hru přihrávkou na Coufala, což vedlo k dalšímu závaru před Černikem.

18

Jankto levačkou propálil bránícího hráče, jeho přízemní pokus stačil Černik pravačkou vyrazit. Ještě dobíhal Hložek.

20

Další roh pro české barvy po sražené Coufalově přihrávce.

20

K rohu se pro změnu staví Jankto.

21

Jankto je aktivní, po rozehrání rohu si naběhl na přihrávku a pokusil se vypálit. Trefil bránícího hráče, to bude asi dnes večer častější obraz hry.

21

Běloruské pokusy o protiakci končí pravidelně po pár vteřinách.

22

Doležal v ofsajdu.

23

Ostravské publikum se baví, jako kdyby hrál Baník, jeden chorál střídá druhý.

23

Pokud někdo z Bělorusů zkouší něco ukázat, je to Lisakovič. Na jeho akce si musí Vaclík dávat pozor.

26

Tempo lehce opadlo, branku jsme zatím neviděli, a potvrzuje se, že překonání běloruské obrany nebude jen tak.

28

Bělorusko poprvé delší dobou na české polovině, ale je to daleko od Vaclíka a hlavně u lajny.

29

Už je zde zase Jankto se svojí střelou zpoza pokutového území, byl to už jeho čtvrtý pokus. Poslal ho vysoko nad.

31

Bělorusko se pomaluje osměluje, ovšem Ebongova akce z pravého křídla skončila nepřesným centrem.

32

Doležal plní roli důležité spojky v pokutovém území. Z jeho sklepnutí pálil Hložek velmi nepřesně, vsadil na razanci před přesností. Jinak rychlá a pěkná akce.

32

Král dokázal jedním skluzem zbourat dva Bělorusy, oba si chvilku odpočinou.

33

Klimovičova nepříliš důrazná a do středu branky umístěná střela přiměla Vaclíka k prvnímu zákroku.

34

Antonín Barák (Česko) vstřelil gól. Česko - Bělorusko 1:0
Hložek přešel přes tři bránící hráče, vnikl do pokutového území a přesně našel sedm metrů od branky číhajícího Baráka. Ten umístěnou placírkou k tyči otevírá skóre.

35

Bělorusové se ve snaze něco změnit vysunuli dopředu, brejkem jim za to hrozí Jankto.

35

Hložek dostal přihrávku do útoku, pokoušel se v běhu obtočit kolem obránce, což se mu ale nepovedlo.

37

Češi drží míč na své polovině, Bělorusové jsou aktivnější v napadání.

37

Antilevskij si vynutil faul na Hložkovi.

37

Běloruský útočný faul před Vaclíkem končí toto intermezzo.

38

Coufal zatažen v pokutovém území, nepíská se.

40

K Hložkovi se snesl Coufalův pas. Stačil proti míči nastavit nohu, odrazil ho však pouze obloučkem k brankáři.

41

Antilevskij si pohrál se Součkem a hledal někoho ze spoluhráčů na malém vápně! Vaclík do centru sáhl a nadvakrát zasáhl.

42

A další běloruská hrozba! Kontr dva na dva doplnil zezadu Ebong, dostal přihrávku a zakončil nad. Možná to byla víc střela než přihrávka, každopádně Vaclík po ní vybíhá k obráncům a hlasitě jim cosi vysvětluje.

44

Královi trvalo zpracování přihrávky před pokutovým územím, ukopl mu ji Korzun.

45

Dva české rohové kopy v rychlém sledu po sobě.

45

Coufal našel na zadní tyči Kalase, který se po hlavičce vedle zklamaně kaboní.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 1:0

45

Než začne druhá půle, pojďme na statistiky. Český tým vyslal celkem 16 střeleckých pokusů (proti čtyřem běloruským) a čtyřikrát domácí trefili prostor mezi tyčemi.

45

Díky silnému závěru poločasu mají Šilhavého svěřenci výraznou převahu v rohových kopech, na které vedou 5:1.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Česko - Bělorusko

47
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tomáš Kalas (Česko)
Kalas při souboji o míč dupnul Antilevskému na nohu. Těžko to mohlo být schválně, ale nešetrné to bylo pěkně.

47

Hosté rozehráli standardku hodně nebezpečně, za záda české obrany si zaběhl Rachmanov a měl na noze vyrovnání! Míč však ze vzduchu jen lehce líznul vedle.

49

Doležal opět zády k brance sklepnul přihrávku na Krále, dal mu ji však moc daleko od nohy, ani skluzem Král neudržel míč na hrací ploše.

53

Sačivko se přes Coufala dostal k centru, který mu sjel z kopačky. Vyřešil to precizním zákrokem Vaclík.

54

Králova přihrávka na útočné polovině šla nepřesně a hosté vybíhají ve třech do brejku proti jednomu obránci!

54

Hosté si to zkazili sami, Ebonga zahnali až k postranní lajně.

55

Barák hledal před brankou Hložka, centr byl krátký a odehrál ho běloruský zadák.

57

Český výkon se rozpadá do nepřesností.

58

Součkův pokus o oblouček za obranu nebyl dostatečně vysoký.

58

Barák svým naběhnutím vybojoval roh.

59

Barákův pas s rotací směrem k brance odehrál pryč Klimovič.

59

Češi přitlačili, ale je to bušení do plných.

60

Chvilku se nehraje, Klimovič se drží za pravé stehno nebo koleno.

61

Coufal sice Součkovi tleská za pokus o vysunutí, ale ani se za ním nerozběhl, jak byl nepřesný.

62

Král z obtížné pozice našel Hložka, ten při pokusu o střelu pravačkou promáchl.

62

Coufal prudkou přihrávkou před branku málem zaskočil Černika, ten jeho střílený centr nadvakrát na zemi zachytil.

63

Střídání Česko: ze hřiště odešel Martin Doležal, nahradil ho Matěj Vydra

63

Střídání Česko: ze hřiště odešel Alex Král, nahradil ho Michal Sadílek

63

Střídání Bělorusko: ze hřiště odešel Vladislav Klimovič, nahradil ho Arťom Bykov

63

Střídání Bělorusko: ze hřiště odešel Dmitrij Antilevskij, nahradil ho Roman Juzepčuk

65

Hložek svůj dravý průnik do vápna korunoval přihrávkou na Součka, jehož střelu zablokoval bránící hráč.

65

Vydra v akci na malém vápně, po jeho zásahu hlavou vystartoval po míči Černik.

68

Jankto byl sice před prázdnou brankou, ale v hodně krkolomné pozici, přesto se dokázal dostat k zakončení hlavou. Poslal ho těsně vedle.

69

Hosté budou chvilku hrát oslabeni, za lajnou je ošetřován Lisakovič.

70

Jankto šel středem, ještě chtěl vyslat Vydru, který to ale měl k míči dál než brankář Černik. Obrana ho dobře odstavila.

73
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Maks Ebong (Bělorusko)

74

Holeš suverénně zahrál v obraně. Jinak už byl Ebong nastartovaný k brejku.

75

Jankto si z rohového vyměnil míč po zemi s Matějů a následně vyslal ostrou přihrávku těsně před branku. Prošla podél branky pryč.

76

Janktovu bombu do horní poloviny branky vyráží Černik na roh.

76

Jankto dostal po střele křeče, s nimiž se nyní potýká na zemi. Běží k němu maséři.

77

Coufal na lavičku signalizuje střídání.

78

Jankto kulhá s podporou dvou lidí za lajnu, chystá se Zmrhal.

78

Střídání Česko: ze hřiště odešel Adam Hložek, nahradil ho Jakub Pešek

78

Střídání Česko: ze hřiště odešel Jakub Jankto, nahradil ho Jaromír Zmrhal

79

Barák prověřil Černika podobně ostrou ranou jako Jankto, jen mířil z většího úhlu. Černik vyráží do rohu.

79

Na Zmrhalovu pobídku si na bližší tyč seběhl Souček, prudce zakončil vedle.

81

Coufal víc z hloubi pole hledal rozběhnutého Zmrhala, je z toho další roh.

82

Coufalův ťukes s Kalasem a Peškem na pravém křídle běloruskou obranu z ulity nevytáhl.

83

Sadílek nepřešel přes Zolotova, bylo to však s faulem.

84

Na odražený míč si počkal Matějů, napřáhl opravdu důkladně, ani tak však obranný val nepropálil.

84

Barák uspěchal brejk nepřesnou přihrávkou na Vydru.

85

Střídání Bělorusko: ze hřiště odešel Nikolaj Zolotov, nahradil ho Gleb Ševčenko

87

Vypadá to na pěkně nervózní závěr. Lisakovič si vyměnil míč se střídajícím Juzepčukem, domácí se naštěstí dokázali včas vrátit do obrany.

88

Domácí už takticky nespěchají, a než by zvolili nepřesný centr, raději vrací hru dozadu.

89

Střídání Bělorusko: ze hřiště odešel Maks Ebong, nahradil ho Arťom Koncevoj

89

Střídání Bělorusko: ze hřiště odešel Maksim Švecov, nahradil ho Maksim Skavyš

90

Ošetření po souboji potřebuje Korzun. Bělorusové sice na hřiště poslali dva čerstvé útočníky, teď se ale připravují o čas.

90

Nastavovat se budou čtyři minuty.

90

Vydra se pokoušel protlačit do šance mezi třem bránícími hráči, udržel stabilitu, ne však míč u nohy.

90

Skavyš se dokázal zbavit Coufala, přihrávka před pokutové území mu nevyšla.

90

Polovina nastaveného času je za námi.

90

Česká obrana se stahuje do pokutového území, kam zanedlouho jeden z Bělorusů vhodí aut.

90

Povedlo se a ještě jednou se bude střídat.

90

Střídání Česko: ze hřiště odešel Antonín Barák, nahradil ho Stanislav Tecl

90

Tohle střídání už je zřejmě především možností oslavy pro střelce jediného gólu zápasu, aby si sám vychutnal ovace z tribun.

90

Míč je u Vaclíka, ten si chystá rozehrávku, což by měl být poslední akt tohoto ubojovaného utkání.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:0

90

Druhá půle přinesla další salvu rohových kopů, jichž domácí celek kopal dvanáct. Bělorusko mělo dva. Výsledkem je hubená výhra na cestě do Belgie.

90

Střely na branku 7:2, střely vedle 8:2, dalších 10 českých pokusů bylo zablokováno.

11. října 2021 20:45Bělorusko-Česko 0:2
2. září 2021 20:45Česko-Bělorusko 1:0
6. září 2003 17:30Bělorusko-Česko 1:3
16. října 2002 16:30Česko-Bělorusko 2:0