Mistrovství světa 2022
Velšský kapitán Gareth Bale oslavuje proměněnou penaltu v zápase mistrovství...

Velšský kapitán Gareth Bale oslavuje proměněnou penaltu v zápase mistrovství světa s USA. | foto: AP

Wales = Bale. Trenér velebí kapitána: Je jedno, jestli hraje v klubu, nebo ne

• 6
Mohlo to dopadnout úplně jinak. „V 75. minutě jsem se ho ptal, jestli ještě může pokračovat,“ prozradil trenér velšských fotbalistů Rob Page. „Jo, jsem v pohodě,“ odvětil kapitán Gareth Bale a o několik akcí později v duelu s USA vyrovnal. Po zápase se ke kouči přitočil a povídá: „Proto jsem to řekl.“

Wales tak po remíze 1:1 v úvodním utkání na šampionátu opět jednou velebí svůj talisman.

Nemít Balea, dá se říct, že by se na MS po dlouhých 58 letech vůbec nedostal – právě třiatřicetiletý střelec s typickým culíkem zařídil barážový postup přes Ukrajinu.

Teď v Kataru trefil z penalty, kterou sám vybojoval, aspoň bod.

A to navzdory tomu, že Gareth Bale, jako bylo smutnou tradicí v posledních letech v Realu Madrid, nedorazil na reprezentační sraz zrovna rozehraný.

USA - Wales 1:1, utkání ve vysokém tempu, Velšany zachránil z penalty Bale

Pomohl sice Los Angeles FC k vítězství v Major League Soccer, ale dosud neodehrál v kalifornském týmu celé utkání a od září zvládl pouhých 28 minut ve finále s Nashvillem, kde ale brankou na 3:3 na konci osmiminutového nastavení prodloužení poslal zápas do penalt.

Zkrátka muž pro důležité chvíle.

„Bez ohledu na to, co předvádí na klubové úrovni, jestli hraje, nebo ne, v reprezentaci je vždy připravený a předvádí výkony, které přivádí lidi v úžas. I mě překvapil,“ prohlásil kouč Page v pondělí večer.

Jak jsme zmínili, zvažoval, že Balea vystřídá. Pak se smál: Ještě, že jsem to neudělal!

„Gareth těží ze zkušenosti. Poslouchá své tělo, umí s ním pracovat. Kdyby do toho šel naplno, musel by třeba o poločase dolů. Tím, že správně rozloží síly, mohl odehrát celé utkání,“ poznamenal Page.

Baleova penalta byla vyústěním zlepšeného výkonu Velšanů po změně stran. Nastartovala je poločasová změna, nasazení vysokého útočníka Kieffera Moora místo drobného sprintera Daniela Jamese.

„V první půli jsme hráli špatně, ale pak jsme se zvedli. Gól jsme potřebovali a je jedno, kdo ho dal. Mám z něj samozřejmě radost, nicméně tým je důležitější. Ve finále je trochu smůla, že jsme utkání nakonec neotočili,“ dodal Bale.