Nigerijský útočník Ahmed Musa slaví branku do sítě Islandu.

Nigerijský útočník Ahmed Musa slaví branku do sítě Islandu. | foto: AP

Nigérie - Island 2:0, africký tým zamíchal skupinou, řádil Musa

• 226
Nigerijští fotbalisté vyhráli svůj druhý zápas na mistrovství světa, Island porazili díky Musovým gólům z druhé půle 2:0. Seveřané mohli snížit v závěru, Gylfi Sigurdsson ale nedal penaltu. Nigerijci jsou rázem ve skupině D druzí.

Island je po porážce třetí o skóre před Argentinou, jejíž naděje na osmifinále díky nigerijskému úspěchu dál žijí. Právě s africkým týmem se na závěr Messi a spol. utkají, Island čeká zápas s jistým postupujícím Chorvatskem.

Skupina D

Tým Z V R P S B
1. Chorvatsko 2 2 0 0 5:0 6
2. Nigérie 2 1 0 1 2:2 3
3. Island 2 0 1 1 1:3 1
4. Argentina 2 0 1 1 1:4 1

Nigérii se povedl hlavně druhý poločas, vždyť v tom prvním ani jednou nevystřelila a naopak čelila šesti islandským pokusům.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Se všemi si poradil buď gólman Uzoho, nebo šly mimo. Nigerijce stejně jako při porážce od Chorvatska trápily standardky, téměř každý centr z rohu byl nebezpečný. Největší příležitost měl krátce před přestávkou Finnbogason, od nějž se Sigurdssonův centr na malé vápno odrazil těsně vedle.

Islanďany nevyužité možnosti mrzely o to víc, když po změně stran zazářil svižný útočník Musa.

Ve 49. minutě se po tradičním dlouhém islandském autu vydali nigerijští hráči do protiútoku, Moses utekl po pravém křídle, nacentroval a Musa si fantastickým prvním dotykem připravil balon pro gólovou střelu.

Čtvrt hodiny před koncem se pak Musa snadno zbavil Árnasona, obešel i brankáře Halldorssona a zavěsil do prázdné brány. Spravil si chuť, neb pár sekund předtím trefil z hranice vápna břevno.

Nigérii druhá půle zkrátka vyšla, měla převahu, byla nebezpečná. Vedla zaslouženě.

Mezi Musovými zásahy mohla klidně padnout další branka – Ndidiho pokus z dálky ale vyrazil gólman a Balogun po centru z rohu hlavičkoval těsně nad. Úspěchem neskončila ani Mosesova dělovka na přední tyč.

Island na soupeřovy trefy nedokázal reagovat, nezměnil styl, moc mu nefungovala finální fáze. A když mohl něco změnit, nevyužil ani největší příležitosti na gól.

Deset minut před koncem Ebuehi škrtl v šestnáctce o Finnbogasonovu nohu a sudí Conger i s následným ujištěním u videa nařídil pokutový kop. Záložník Sigurdsson však přestřelil a v 88. minutě se z úhlu neprosadil ani Finnbogason.

Nigérie - Island 2:0

Branky: 49. A. Musa, 75. A. Musa. Rozhodčí: M. Conger - S. Lount, T. Makasini. ŽK: 44. B. Idowu . Diváci: 40 904 (90 % z kapacity 45 568)

Nigérie: F. Uzoho - K. Omeruo, W. Troost-Ekong, L. Balogun - V. Moses, O. Etebo (90. A. Iwobi), J. Mikel, O. Ndidi, B. Idowu (46. T. Ebuehi) - A. Musa, K. Iheanacho (85. O. Ighalo)

Island: H. Halldorsson - B. Saevarsson, K. Árnason, Ragnar Sigurdsson (65. S. Ingason), H. Magnússon - R. Gíslason, A. Gunnarsson (87. Ari Freyr Skúlason), Gylfi Sigurdsson, B. Bjarnason - J. Bödvarsson (71. B. Sigurdarson), A. Finnbogason