Mistrovství světa 2018

Francie - Belgie 1:0, finále mistrovství světa trefil hlavou Umtiti

• 537
Francouzští fotbalisté si potřetí zahrají o trofej pro vítěze světového šampionátu. V semifinále turnaje v Rusku zdolali Belgii gólem Umtitiho 1:0 a v neděli vyzvou lepšího ze souboje Chorvatsko - Anglie. Poražené čeká sobotní duel o třetí příčku.

Francouzi si zase pomohli standardkou. Stejně jako v předchozím utkání s Uruguayí ji zahrával Griezmann a opět našel centrem stopera.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Tentokrát byl šťastným střelcem Samuel Umtiti, který si v 51. minutě naběhl na přihrávku k přední tyči, hlavičkou překonal gólmana Courtoise a zařídil, že Belgie po sérii 24 zápasů prohrála.

Nevedla si zle, jenže nepotvrdila vizitku nejgólovějšího týmu turnaje. Po inkasované brance se marně snažila alespoň vyrovnat. Její akce postrádaly lehkost, byly upracované, krkolomné.

Přesto šance přicházely – Fellaini ale v 65. minutě hlavičkou po centru zprava minul, chvíli předtím ve slibné pozici promáchl balon jindy neomylný De Bruyne. S ubývajícími minutami přibývalo centrů do francouzské šestnáctky, ale k ničemu nevedly.

Neujala se ani Witselova dělovka z dálky, kterou vyrazil pozorný Lloris. Francouzský kapitán je jedním ze strůjců postupu, spolehlivým výkonem si vychytal třetí čisté konto na šampionátu.

Nejvíc se předvedl ve 22. minutě, když výtečně vytáhl Alderweireldovu ránu z otočky. Několik okamžiků předtím si oddychl, že Hazard místo přihrávky přes šíři vápna na volného Lukaka volil nepřesnou střelu levačkou.

Francouzi si uměli poradit s belgickými útoky po křídlech a sami také čas od času zahrozili. Největší šanci první půle měl na svědomí objev turnaje Pavard, kterého po prostrčení od Mbappého vychytal na malém vápně Courtois.

Belgický brankář už nemusel zasahovat proti hlavičce Girouda ze 31. minuty, v závěru ale držel naděje své země skvělými zákroky z nastaveného času. Spoluhráči na druhé straně hřiště se nicméně na prodloužení nezmohli.

Francie si tak potřetí zahraje finále mistrovství světa, v roce 1998 vyhrála, v létě 2006 podlehla Itálii. Belgičané budou usilovat o první cenný kov z MS v historii.

Francie - Belgie 1:0

Branky: 51. S. Umtiti. Rozhodčí: A. Cunha - N. Taran, M. Espinosa. ŽK: 87. N. Kanté, 90. K. Mbappé - 63. Eden Hazard, 71. T. Alderweireld, 90. J. Vertonghen. Diváci: 64 286 (96 % z kapacity 67 000)

Francie: H. Lloris - B. Pavard, R. Varane, S. Umtiti, L. Hernandez - K. Mbappé, P. Pogba, N. Kanté, B. Matuidi (86. C. Tolisso) - O. Giroud (85. S. N'Zonzi), A. Griezmann

Belgie: T. Courtois - T. Alderweireld, V. Kompany, J. Vertonghen - Moussa Dembélé (60. D. Mertens), M. Fellaini (80. Y. Carrasco), A. Witsel, N. Chadli (90. M. Batshuayi) - K. De Bruyne, R. Lukaku, Eden Hazard