Brazilští fotbalisté blahopřejí Davidu Luizovi, jenž zařídil gól v osmifinále...

Brazilští fotbalisté blahopřejí Davidu Luizovi, jenž zařídil gól v osmifinále mistrovství světa. | foto: Reuters

Nelíbí se mi pravá strana, ale finále bude, myslí si brazilský expert

  • 18
Airtonovi Fontenelemu je už 86 let, je autorem osmi knih o brazilském fotbalu a ve svém archivu má novinové články o světovém šampionátu i z roku 1950. Samozřejmě bedlivě sleduje i probíhající mistrovství světa v jeho domovině. A prognóza? Fontenele není spokojený s hrou, přesto tipuje účast ve finále.

„Jako fanoušek samozřejmě věřím, že se Brazílie do finále dostane, ale co sleduju jednotlivé výkony, mám určité pochybnosti,“ myslí si Fontenele a zkušeně dodává: „Teď dávám týmu pět bodů z deseti. Nelíbí se mi, co se děje na pravé straně sestavy.“

Zkušený brazilský znalec fotbalu, jenž před důchodem pracoval jako úředník ve vládní bance, není spokojený především s hrou pravého obránce Daniela Alvese a zálohy. Výtky má ale ke hře Brazilců jako celku.

Brazilský útočník Neymar v rychlosti vede míč.

Brazilský útočník Neymar v rychlosti vede míč.

„Dnešní herní styl je oproti dřívějšku ošklivý. Šest hráčů operuje ve středu pole a jenom jeden se nabízí v útoku. To platí i pro Brazílii, která střed hřiště nemá vůbec zpevněný a dopředu se vydává málo lidí,“ říká zklamaně pro agenturu Reuters. „Moc se spoléhá na Neymara a Fred s Hulkem hrají moc izolovaně.“

Fontenele má s čím porovnávat. První vzpomínky na kopanou má z roku 1938, když dovršil první desetiletku svého života. Na světovém šampionátu tehdy hrála Brazílie proti Polsku a on slyšel živý přenos utkání z rádia.

Tento duel se zapsal do dějin. Brazílie zatím odehrála na fotbalových mistrovstvích světa celkem 101 zápasů a právě v tomto padlo nejvíc gólů.

Výsledek? 6:5 po prodloužení pro Brazilce! A právě elektrizující průběh utkání, přelévání skóre a šťastný konec pro jihoamerický tým definitivně rozhodl o tom, že Fontenele fotbalu zasvětil svůj život.

„Předtím jsem si myslel, že fotbal je jenom taková hloupost. Jenže pak se všechno změnilo. Když jsem cítil to vzrušení, když padl gól a potom hned další, moje vášeň právě začala,“ vyprávěl Fontenele.

A může později narozeným zprostředkovat vývoj nejsledovanějšího sportu světa...

„Dříve byl fotbal hraný víc na krásu, teď je praktičtější. Hrálo se systémem 2-3-5, kdy pět hráčů útočilo, bylo tam mnohem víc pohybu. Nyní se hraje opatrněji a spoustu času se ztrácí tím, že míč je ve středu,“ přibližuje a lituje, že kvůli důrazu na výsledek a zahuštěný střed hřiště se diváci nedočkají takových skvostných branek, jaké pamatuje on.

Brazilští fotbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále mistrovství světa.

Brazilští fotbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále mistrovství světa.

Fontenele se reportérovi agentury Reuters svěřil i se svými „fotbalovými nej“.

Nejlepší hráč: Pelé, v těsném závěsu forvard Zizinho, majitel stříbrné medaile ze šampionátu v roce 1950.

Nejhezčí gól: Diego Maradona, 1986, když obešel pět protihráčů a „brankou století“ pokořil anglickou obranu.

To už je ale minulost. Teď se koná Brazílie, verze 2014 a domácí tým touží po šestém titulu mistrů světa. Naposledy Fontenele a spol. slavili před dvanácti lety.

Jak 86letý harcovník odhaduje konečný výsledek ostře sledovaného turnaje?

„Tipuju finále ve složení Brazílie a Argentina,“ a přidává komentář k dalším týmům: „Německo je velmi silné. To platí i pro Argentinu, která ještě neukázala všechno.“

Fontenele má zkušenosti, přehled a fotbalovou encyklopedii ve své hlavě. Zúročil to a tipuje správně?

Fotbalové Euro 2020

Neděle 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie a Česko.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.