ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Belgičan Divock Origi se prosadil při brejku v 89. minutě,...

ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Belgičan Divock Origi se prosadil při brejku v 89. minutě, na jeho střelu ruský brankář Igor Akinfejev nedosáhl. | foto: Ivan SekretarevAP

Belgie - Rusko 1:0, nudu rozčísl v závěru náhradník a vystřelil postup

• 157
Měl to být zápas, v němž se belgické hvězdy konečně naplno rozzáří. Místo toho však zaplněný stadion Maracaná dlouho sledoval konstantní nudu. V závěru však černý kůň mistrovství světa přece jen zabral a Rusko porazil 1:0. Dvě minuty před koncem poslal Belgii do osmifinále devatenáctiletý náhradník Divock Origi.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Mise splněna, ale bylo to opravdu těžké. Byl to velmi taktický zápas a střídající hráči rozhodli. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát. Nyní můžeme trochu slavit a užít si tohle vítězství,“ prohlásil belgický kouč Marc Wilmots.

Belgie, která má v týmu hráče jako Hazard, Witsel, Fellaini nebo Lukaku, byla dlouho mdlá. Ožila až ke konci, kdy Rusům očividně docházely síly.

Probudil se právě i Hazard, jedna z největších opor Chelsea. Na levé straně se prosmýkl s míčem až do šestnáctky a od brankové čáry přihrál pod sebe na Origiho. Útočník Lille, jenž v 55. minutě vystřídal znovu nevýrazného Lukakua, už měl poměrně snadnou práci a napálil míč pod břevno.

Do té doby sledovali diváci přes osmdesát minut antireklamu na fotbal a z tribun se také ozýval pískot. Než Belgičané soupeře zatlačili, nabídl zápas jedinou větší příležitost. A měla ji sborná.

Tři hvězdy zápasu

1. Origi
2. De Bruyne (oba B)
3. Fajzulin (R)

Konkrétně útočník Alexandr Kokorin minutu před koncem prvního poločasu. Belgičtí stopeři jej nechali hlavičkovat úplně volného po centru Glušakova. Kokorin si mohl vybrat, do jaké části brány míč pošle, ale nakonec ji vůbec netrefil!

Jinak hrály oba týmy tak, jako by si nechtěly pokazit lichotivé statistiky: Belgie si nyní vylepšila sérii zápasů bez porážky na dvanáct, Rusko padlo po deseti utkáních.

Rusové favorita celkově přestříleli. V úvodu protáhl gólmana Courtoise Fajzulin, nedlouho poté pálil na opačné straně slušně Mertens. Po necelé půlhodině mohli hoši z východu kopat penaltu, ale německý sudí Brych beku Alderweireldovi kopanec do Kanunnikova odpustil.

Devět minut před koncem střílel křížně metr vedle obránce Ješčenko, ale od té doby už na hřišti dominovala Belgie.

Nejprve v 84. minutě vystřelil z přímého kopu do tyče Mirallas a několik minut nato přišel velký moment mladíka s keňskými kořeny Origiho.

"Tahle porážka mě mrzí hlavně kvůli hráčům, protože odehráli dobrý zápas. Byli jsme lepší než Belgie, gól však dali oni. My přitom měli dvakrát víc brankových šancí, ale fotbal je někdy takový,“ litoval trenér ruských fotbalistů Fabio Capello.

Belgie má tedy postup po dvou duelech skupiny H jistý, Rusko se o něj ještě popere v utkání s Alžírskem, na které ztrácí dva body. Teoretickou šanci má i Jižní Korea.