URUGUAYSKÁ RADOST. Suárez a Cavani se radují z gólu, který prvně jmenovaný vstřelil v osmifinále mistrovství světa. | foto: AP

Suárez dvěma góly dotáhl svůj tým do čtvrtfinále: Uruguay - Jižní Korea 2:1

• 24
Prvním čtvrtfinalistou mistrovství světa jsou fotbalisté Uruguaye. V osmifinále porazili Jižní Koreu 2:1. Hvězdou zápasu se stal útočník Luis Suárez, jenž vstřelil dva góly svého týmu.

Uruguay se do čtvrtfinále dostala po čtyřiceti letech. V roce 1970 se jihoamerický tým, který mistrovství světa vyhrál dvakrát, dostal až do semifinále a skončil čtvrtý.

"Na podobný úspěch jsme čekali hrozně dlouho. Moc si postupu vážím," radoval se po utkání uruguayský kouč Oscar Tabárez.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

V úvodu to vypadalo na jasnou záležitost, nakonec se ale zápas proměnil v drama. Jihoameričané totiž dlouho vedli, ale dvaadvacet minut před koncem korejský tým vyrovnal.

Uruguay spasil v 80. minutě krásným gólem Suárez. Na turnaji už vstřelil tři branky a zařadil se po bok nejlepších střelců.

Ve čtvrtfinále Uruguay narazí na Ghanu, která v prodloužení zdolal USA 2:1.

NEPUSTÍM TÉ. Uruguayský obránce Lugano (vlevo) si brání míč před jihokorejským útočníkem Čchu-jongem.MELA. Uruguayští obránci (v modrém) brání jihokorejský útok.PRŮNIK. Uruguayský útočník Suárez proniká jihokorejskou obranou.

"Je to škoda, do čtvrtfinále jsme moc chtěli," litoval promarněné šance korejský trenér Huh Čung-mu. "Musím své hráče pochválit, podali dobrý výkon. Bohužel to nestačilo."

Poprvé se Suárez trefil už v 8. minutě. Využil zaváhání korejského gólmana Song-rjonga, jenž nechytil centr do pokutového území. K míči se dostal uruguayský útočník a přesně se trefil do odkrytého prostoru.

O chíli později mohl hbitý střelec, který hájí barvy Ajaxu Amsterdam, přidal druhou branku. Už pelášil sám na brankáře, ale zastavil ho ofsajd. Opakované záběry ukázaly, že šlo o sporné rozhodnutí.

Jižní Korea se pak pustila do útoku, ale dlouho se nemohla prosadit. Ve druhém poločasu byla lepší, hrála pohledný fotbal, ale ne a ne vstřelit gól.

Blízko vyrovnání byl v 51. minutě Pak Čchu-jong. Přestože byl v ideální pozici, přestřelil.

Útočná snaha se asijskému týmu nakonec přeci jen vyplatila. Po standardní situaci se dobře zorientoval I Čong-jong, jenž povedenou hlavičkou překonal uruguayského gólmana.

Uruguay dostala na šampionátu vůbec první gól.

Až potom se Jihoameričané znovu odhodlali přejít do útoku. A vyšlo jim to. Suárez se v pokutovém území parádně uvolnil a nádherně zakroutil míč k levé tyčce.

Uruguayi, která neprohrála už osmý zápas za sebou, tak zajistil postup do čtvrtfinále.

URUGUAYSKÁ RADOST. Fotbalisté Uruguaye se radují ze vstřeleného gólu.