Neuznaný gól oživil debatu o technologiích

  • 1
Berlín - Dvakrát lovili gólmani na mistrovství světa míče "úspěšně" zpoza brankové čáry. Kdyby byl podobně jako v hokeji zaveden institut videorozhodčího, byl by fotbalový šampionát o dva góly bohatší a ubylo by zlé krve. Přesto se konzervativní FIFA brání zavádění moderních technologií.

Už na příštím světovém šampionátu v Jihoafrické republice by ale mohla být zavedena čipová technologie umožňující určit přechod míče přes brankovou čáru, napsal německý deník Süddeutsche Zeitung.

V zápase Argentiny s Pobřežím slonoviny se podařilo Argentinci Ayalovi dostat hlavou míč těsně za brankovou čáru, přesto byl "úspěšnější" gólman Tizié. Totéž se opakovalo v nedělním utkání mezi Francií a Koreou. Patrick Vieira dal gól, protože gólman míč vyškrábl viditelně zpoza brankové linie. V obou případech ale rozhodčí branku neuznali.

"Škoda, že FIFA na největším turnaji světa nevyužívá všech pomocných prostředků, aby zjistila, zda opravdu padl gól," posteskl si po pondělním zápase trenér francouzského týmu Raymond Domenech.

Šéf FIFA Joseph Blatter se ale novinkám brání. "Dokud jsem prezidentem, žádné videodůkazy nebudou," trvá na svém. Fotbal je podle něj "hra s lidskou tváří, s lidskými omyly". Mýlit se mohou trenéři, hráči, a tudíž i rozhodčí.

Mluvčí FIFA Markus Siegler v pondělí hovořil vstřícněji. "Zda padl gól, nebo ne, v tom jsme otevřeni vyzkoušení všech technických prostředků," tvrdil. Zdůraznil, že téma je už dlouho na stole, ale podmínkou zavedení nových technologií je "stoprocentní spolehlivost".

Na technických problémech zatím ztroskotalo používání "čipových" míčů.  Čip by signalizoval gól při každém přechodu míče celým objemem přes brankovou čáru.

Ve Fraunhoferově Institutu v německém Erlangenu 40 expertů vylepšuje novou technologii "Chip im Ball" a po sporných gólech na letošním mistrovství světa na ně stále častěji směřují dotazy, kdy bude jejich patent definitivně připraven do praxe. Odpověď je ale stále neuspokojivá. Systém sice "v zásadě" funguje, ale je třeba jej dopilovat".

Když erlangenští vědci před pěti lety začali technologii po zadání německé společnosti Cairos vyvíjet, kladla si FIFA šibeniční termíny. S čipovými míči se mělo hrát už na šampionátu v Německu a vědci museli při obrovském mediálním zájmu prakticky přes noc prokázat neomylnost svého vynálezu. A tak se s čipovými míči zkušebně hrálo na mistrovství světa sedmnáctiletých loni v Peru.

"Získali jsme velmi zajímavé výsledky," poznamenal po turnaji lakonicky Blatter. Signál se ale rozezněl i v případech, kdy míč jen přelétl přes břevno. Rozhodčí vyjádřili obavy, že technika vnese do hry více zmatku než osvětlení. Přitom ale nebyl žádný ze 111 gólů na juniorském mistrovství tak sporný, aby prověřil spolehlivost patnáctimilimetrového čipu v míči.

Teprve v březnu po dalších testech padlo definitivní rozhodnutí: na letošním mistrovství světa se s čipy hrát nebude. "Pokud technologie pro brankovou čáru vyzraje, nasadíme ji na mistrovství světa v roce 2010," slibuje mluvčí FIFA Herren.

Vědci z Erlangenu mezitím dostali novou konkurenci. Italský svaz chce v příští sezoně instalovat na zkoušku digitální kamery na sledování gólů v prvoligovém Udine.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko