Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně

14 2006
Praha - Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto stránkách. Obranné systémy prý přemohly ofenzivní hru, padalo málo gólů, zápasy postrádaly noblesu a eleganci útočných výšivek. Dokonce jsem už slyšel, že celý šampionát byla vlastně jedna velká dlouhá nuda.

Článek vyšel na názorové stránce MF DNES

 

Jestli tomu tak je, díval jsem se na jiné mistrovství. Viděl jsem skoro všechna utkání šampionátu. A téměř jsem se nenudil. Mírně chápu nářek nad málo góly.

Sotva to však způsobila pouze skutečnost, že mužstva myslela přehnaně na obranné systémy. Ano, Pelé říká, že se mu líbili více obránci a záložníci než útočníci. Co je na tom špatného?

Pamatuji třináct šampionátů. Většinu jsem sledoval v televizi, z některých jsem viděl dokumenty, v roce 1958 jsme stáli s tatínkem na peroně zastávky Zadní Třebaň a slyšeli z nádražního rádia, jak naši ve Švédsku srazili Argentinu šesti góly.

Pamatuji, že dlouho byli obránci rumpálové, kteří ukopávali míče a nohy hbitým technickým a obdivovaným útočníkům. Pak se to začalo měnit.

Letošní mistrovství ukázalo, že obránci umějí fotbal stejně dobře jako útočníci. A pohled na ně se mi zdál stejně vzrušující jako sledovat šikovné forvardy. Kdosi na mistrovství řekl, že kdyby nebylo chyb, všechny zápasy by skončily 0:0. A minel se dělá stále méně. Stát v zadních řadách pouzí odkopávači, byly by zápasy 5:4 nebo 9:6.

Avšak, přiznám se, příliš by mě nevzrušovalo vidět Henryho nebo Kloseho stále dokola zesměšňovat hejno nekopů. Víc dotírají na moji duši střety technicky, kondičně i rychlostně rovnocenných borců a chvěji se, když se útočník po sedmi pokusech obelstít zdánlivě neobelstitelné beky jednou dostane do šance.

Často ji nevyužije, nelze proměnit každou. Byť by nohy, jež se o to pokoušejí, byly sebefenomenálnější.

A také: v brance proti nim stojí zpravidla nějaký skvělý Buffon nebo Čech, případně Ricardo. Minimálně stejnou úlohu jako systémy tedy sehrály individuální schopnosti hráčů zadních linií. Způsobilosti svou vytříbeností a variabilitou bezesporu velice zajímavé a pro oko fanouška přitažlivé.

V jednom z kritických článků padl také názor, že na šampionátu nevyletěl vzhůru někdo jako před lety Tomáš Skuhravý. Při vší úctě k hlavičkářskému kumštu Skuhravého tvrdím, že by na tomto mistrovství vypadal vůči současným všestranně vybaveným obráncům při své jednostrunnosti jako bezmocné dítě.

Potíže s beky měli fotbalově značně kompletnější borci, například Podolski. A že jsme neviděli krom Zidana žádnou hvězdu? Což takoví Riquelme nebo Ribéry? Nakonec i sobec Cristiano Ronaldo? A mnoho dalších.

Prostě jen to mají těžší; Lahmové, Sagnolové, Thuramové, Cannavarové, Grossové a jiní hrají fotbal zezadu stejně dobře. Je obdivuhodná a fascinující ta kopací virtuozita obránců.

A gól?

Ano, padalo jich méně, ale když padly, tak začasté velmi parádně. A též: nemohlo mě nudit mistrovství, na němž v jediném zápase řečený Zinédine Zidane zkazil ze třiceti přihrávek pouze dvě.

Domnívám se, že kopaná je stále složitější. Už to není takhle: Pepi Bican s přihrávkou od Kopeckého do běhu, únik jednomu či dvěma bekům se stehny jako tažní valaši a podobnou rychlostí - a lehce zasunout.

Dnes by tu stáli stejně technicky, rychlostně a takticky vybavení obránci a: popasuj se! Ano, fotbal se stal sportem mnohem komplikovanějším než dřívější prostá kopací hříčka. Finesy jsou zapeklitější a rafinovanější. Vyžadují od diváka hodně náročné vnímání. Myslím, že právě takové bylo odeznělé mistrovství světa.

Za sebe mohu prohlásit, že se mi hodně líbilo, i některé zápasy, které skončily bez gólů. Kupříkladu při strhujícím semifinálovém zápase Itálie s Německem mi ani na mysl nepřišlo, že branky padly až v úplném konci prodloužení. Je přece pěkné, když někdo něco umí.

A na fotbalovém šampionátu bylo hodně mužů, kteří předváděli, že toho zvládají doopravdy dost. Na všech místech sestav.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Limberský vzkázal videu: Jste klauni! A Slavia má trhák

Bude to trhák, který rozhodne fotbalovou ligu? Vyloučené to není, vážení. I když soutěž bude končit až v květnu,...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Bosák: Zidane mě dojal. A pak naštval

Kdyby ho ten opilý Ukrajinec udeřil do zubů, nemusel by se už komentátor Jaromír Bosák trápit se svými sykavkami....

Materazzi přiznal, co řekl Zidanovi

Italský obránce Marco Materazzi přiznal, čím vyprovokoval ve finále fotbalového mistrovství světa Zinédina Zidana ke...

Ronaldinho se omluvil za neúspěch na MS

Brazilský fotbalista Ronaldo přišel po neúspěchu obhájců titulu na mistrovství světa s pokáním. Podle hvězdného...

Sudí, který vyloučil Zidana, chce skončit

Argentinský rozhodčí Horacio Elizondo, který ve finále fotbalového mistrovství světa vyloučil francouzského záložníka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz