Anglie - Portugalsko: Ricardo chytá Gerrardovu penaltu

Anglie - Portugalsko: Ricardo chytá Gerrardovu penaltu - GERRARD. Záložník Liverpoolu to pokazil. Za stavu 2:1 pro Portugalce volil Steven Gerrard stejnou stranu jako Lampard, ale míč neumístil. Napálil jej do Ricarda. | foto: Reuters

Anglické prokletí jménem penalty

  • 234
Gelsenkirchen - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Čtyři pokusy = jeden gól. Zoufalá bilance z pokutových kopů. Hrdou Anglii znovu vyřadil závěrečný penaltový rozstřel, popáté za posledních 16 let. To už nemůže být náhoda. "Tolik jsme penalty trénovali, opravdu nevím, co jsme mohli udělat víc. Byl jsem přesvědčený, že hráči, které jsme vybrali, to zvládnou," řekl trenér Sven-Göran Eriksson.

Jenže to zvládl jediný, ten nejmladší. Lampard ne, Gerrard ne, Carragher ne, jen pětadvacetiletý Hargreaves ano. Proč Anglie znovu končí v slzách, když má v kádru fotbalisty ze žuly a neúnavné bojovníky? Už v tom musí být komplex. Jen jednou, na domácím Euru v roce 1996, přemohli Angličané ve čtvrtfinálovém rozstřelu Španěly. Jinak však trpí.

Začalo to na mistrovství světa 1990, kdy plačící Paul Gascoigne tleskal fanouškům po semifinále s Německem. Za šest let na mistrovství Evropy znovu Německo a znovu pokažené penalty.

Rok 1998 a nešťastné čtvrtfinále mistrovství světa s Argentinou, před dvěma lety na Euru s Portugalskem. A Portugalci se radují i dnes. "Nikdy v životě jsem se necítil tak unavený. Je to neskutečná smůla," pravil záložník Steven Gerrard, jeden z chybujících.

Smůla? Penaltový rozstřel, který v roce 1970 vymyslel německý regionální rozhodčí Karl Wald, sice připomíná ruskou ruletu a loterii, ale není to stoprocentní pravda. Rozhodují pevné nervy, šikovnost střelců, výjimečnost brankáře a i fyzická připravenost.

Zatímco Angličané hráli bez vyloučeného Rooneyho hodinu o deseti, byli vysílení a Gerrarda trápily křeče, Portugalci se naopak cítili i po prodloužení svěží.

Zatímco anglický brankář Robinson působil rozháraným dojmem a při penaltách se míče ani nedotkl, Portugalec Ricardo pokaždé vystihl stranu a třikrát byl úspěšný.

Zatímco Angličané kráčeli k penaltám od půlícího kruhu nerozhodně a nervózně, Portugalci byli rázní, přesvědčeni o svém úspěchu. Důkazem může být i závěrečná trefa Cristiana Ronalda.

Fotbalový frajírek z Manchesteru se vlnil v bocích, jako by chtěl začít tancovat. Pak hopsal jako klokan na bílé značce, aby se zbavil nerovností na trávníku, postavil si míč a jistě proměnil. To z Angličanů nedokázal žádný.

Snad když Liverpool loni zvládl rozstřel ve finále Ligy mistrů, mohlo se zdát, že penaltový komplex zmizel. Omyl. Proti AC Milán totiž všechny penalty proměnili cizinci: Němec Hamann, Francouz Cissé a Čech Šmicer. Navíc v liverpoolské brance stál Polák Dudek.

Desatero pro Angličany, jak na penalty

Pro fanoušky fotbalové Anglie je to očistec: proč musí jejich mužstvo vždycky prohrát na penalty? Nabízíme proto krátký návod, jak příště postupovat.

1. Přestaňte brečet
Za vyřazení Anglie nemůže rozhodčí, počasí, špatný los ani FIFA. Může za něj pouze mimořádná neschopnost kopat penalty.

2. Skončete s výmluvami
Je potřeba skončit s výmluvami, že penalty jsou nějaká podivnost, kterou by fotbalové zápasy neměly končit. Jak je známo celému fotbalovému světu (kromě Anglie), penalty rozhodují všechny důležité turnaje.

3. Trénujte
Až si v Anglii připustíte, že penalty jsou důležité, začněte je ihned trénovat. Nejlépe už od žáků. Týká se to i všech klubů v Premier League!

4. Naučte to i brankáře
Trénování penalt se týká i brankářů. Reprezentant Robinson vám poslouží jako ideální špatný příklad.

5. Nesmíte se sesypat
Penalty na velkých turnajích se vždy odehrávají za mimořádně špatných podmínek. Hráči jsou unavení a nervózní, a proto by je měli kopat psychicky odolní hráči. Pozor! To se týká i Angličanů!

6. Poznejte, kdo to neumí
Fotbalista, který umí penalty, se pozná podle toho, že z nich dává góly! Hráče, který je opakovaně zahazuje, na penalty neposílejte.

7. Angažujte další cizince
Uvědomte si, že jediný reprezentant, který proti Portugalsku proměnil penaltu, se narodil v Kanadě a hraje za Bayern Mnichov (Mnichov je velké město v Německu). Není vám to podezřelé?

8. Naučte se pravidla
Zapamatujte si jednoduchá pravidla: hráč postaví míč na značku, počká, až rozhodčí pískne, potom střílí. Opravdu nemá cenu kopat penaltu dřív, to neprojde ani Angličanům.

9. Zapomeňte na Němce
Poznámka Garryho Linekera, že fotbal je hra, kde vždycky vyhraje Německo, už neplatí. Vezměte na vědomí, že na penalty už Anglii vyřadila Argentina a Portugalsko a existuje vážné podezření, že by to dokázal jakýkoli jiný tým na světě.

10. Nechytejte se kolem ramen
Pravděpodobně jste mylně nabyli dojmu, že penalty se vyhrávají tím, že se hráči drží kolem ramen. Není tomu tak! Od ostatních týmů okoukejte něco jiného, například to, kam se nejlépe střílí míč.

IVAN HAMŠÍK


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko