Knedlíky a perníková srdce v římské slávě

Guaita na pravém křídle se uvolnil odstrčiv rukama Krčila, píšťalka rozhodčího zůstala němá a Guaitův prudký míč skončil v síti... Tak líčil proslulý sportovní reportér Josef Laufer, jak padl rozhodující gól mistrovství světa 1934. Uchem natlačeným k rozhlasu v tu chvíli, večer 10. června, seděli snad všichni lidé v Českloslovensku. Posmutněli.
Podívejte se na unikátní fotogalerii

Římské finále ještě odehraje poslední minuty prodloužení, ale zápas už skončí 1:2, Československo nevyrovná. Vítězí Itálie, mohutně podporovaná Benitem Mussolinim, jednostranným rozhodčím Eklindem, jenž přehlížel likvidační fauly Italů, a fanatickými diváky, kteří fašisticky zvedali pravice.

Ženíšek, Košťálek, Čambal, Puč... Ta jména znali všichni, fotbal byl fenoménem, patřila mu nedělní odpoledne. I finálový mač s nejlepším brankářem Pláničkou i kanonýrem Nejedlým.

Historie MS
2. díl: Itálie 1934

Nikdy jindy už se reprezentace nedostala tak blízko světového primátu jako tehdy před 68 lety. Ani ve finále v Chile 1962, kdy prohrála s Brazílií. Ještě osm minut před závěrem vedla, stačilo jen bránit. Hráči po letech vzpomínali, že na ně od postranní čáry stačilo houknout, kolik času zbývá do konce. Na stadionu nebyla časomíra, prý kdyby si jeden z pěti útočníků vy

Je neděle 10. června 1934 a českoslovenští fotbalisté nastoupili na trávník římského stadionu k finálovému utkání mistrovství světa. Zleva Kalocsay, Burgr, Kopecký, Junek, Puč, Plánička, Sobotka, Nejedlý, Čambal, Silný, Svoboda, Košťálek, Ženíšek, Čtyroky, Vodička, Krčil a Patzel.

Francouzský obránce Jacques Mairesse (vlevo) blokuje střelu Rakušana Antona Schalla v utkání prvního kola MS 1934, v němž Rakousko v prodloužení porazilo Francii.

Italský tým před finálovým zápasem MS 1934

Fotbalisté přivezli stříbro, ale celá země je uvítala s poctami hodnými mistrů světa. Radost fanoušků výpravu provázela od hranic až na Václavské náměstí. FOTO: ARCHIV ČTK