Mitchell Weiser z Německa (vlevo) a český obránce Milan Havel v souboji o míč. | foto: ČTK

Německo - Česko 2:0, mladí fotbalisté na startu šampionátu zakopli

• 397
Tychy (Od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté ve svém úvodním utkání na mistrovství Evropy do 21 let v Polsku prohráli a naděje na semifinále poklesly. Proti Německu inkasovali v závěru poločasu a krátce po přestávce, navíc soupeř nedal penaltu a další šance.

Porážka 0:2 je pro Čechy ještě shovívavá, byť nakonec i oni měli velké možnosti.

Útočník Schick, jednoznačně nejlepší z Čechů, zahodil dvě obrovské šance. Tu druhou tři minuty před koncem. Po krásné kombinaci se dostal před obránce, ale pálil nad bránu. Mohlo být ještě drama, protože chvíli předtím Selke neproměnil penaltu a odmítl vedení 3:0.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Téměř vyprodaný stadion v Tychách, patnáctitisícové hlediště z velké části zaplněné českými fanoušky. Kulisy pro úvodní duel šampionátu byly krásně nachystány. Ale Češi se v nich neradovali.

Pro vývoj turnaje je porážka na úvod zvlášť bolestná. Srazila sebevědomí mužstvu, které teď k postupu do semifinále musí už jen vyhrávat. Ve středu hraje s Itálií, poté s Dánskem. A ani případná dvě vítězství stačit nemusí.

Češi dobře začali, patnáct minut byli lepším týmem, víc drželi míč. Ale pak se to změnilo a německá herní převaha vyústila chvíli před poločasem v první gól.

Český záložník Tomáš Souček (vpravo v červeném) si hlídá míč, vedle něho v souboji Stefan Simič s Mitchellem Weiserem. (v bílém).

Štírek Meyer si navedl míč z levé strany do středu hřiště a ze šestnácti metrů vystřelil, skákavá střela prošla Zimovi pod rukama. Český brankář si nejistým zákrokem pokazil dojem, když předtím zlikvidoval velkou šanci rychlého Gnabryho. Jeho únik po levé straně a střelu vyrazil do bezpečí i za pomoci tyče.

Známkování

Hodnoťte výkon českých fotbalistů

Gnabry, který z Brém přestoupil do Bayernu, dělal české obraně velké problémy, do zakončení se probil už po pěti minutách, ale bodlem střílel těsně vedle.

Pak však bouřlivé hlediště hnalo dopředu Čechy, kteří hráli s míčem, dovolili si, vyhrávali souboje. Němci si občas museli pomoci dlouhými odkopy. Žádná příležitost z toho nevznikla.

Zápasu chybělo vyšší tempo, do hry se nedostávali krajní záložníci Jankto s Černým, chyběly náběhy za obranu, ale to i u soupeře. Schick se bil statečně na hrotu a v závěru první půle hned po rozehrání se po samostatné akci dostal ke střele z nebezpečné vzdálenosti, ale obránci mu ji zblokovali na roh.

Němci nepřivezli na šampionát to nejlepší, osm hráčů, kteří by za jedenadvacítku mohli nastoupit, je s německým áčkem na Konfederačním poháru v Rusku. K tomu chybí i hvězdný Sané z Manchesteru City, který po sezoně podstoupil lehký zákrok a odpočívá. Ale na Čechy to i tak stačilo.

A JE TAM. Němečtí fotbalisté do 21 let slaví gól do české sítě.

Druhý gól padl krátce po pauze po dlouhém nákopu, kdy si Sáček při obranném zákroku počínal neobratně a připravil míč pro číhající Gnabryho.

Pak mohli snížit Schick, ale pálil zase nad bránu. Po chybě brankáře Pollersbecka se míč odrazil od Jankta vedle a vzápětí Janktovu střelu vykopával Toljan z prázdné brány.

Ale i Němci mohli dát gól, avšak také oni své příležitosti zahazovali. Brankář Zima odčinil své zaváhání a tým podržel, perfektně zlikvidoval i pokutový kop.