Polský fotbalista Nicola Zalewski (uprostřed) v souboji s Moldavany Arturem...

Polský fotbalista Nicola Zalewski (uprostřed) v souboji s Moldavany Arturem Craciunem (vlevo) a Calinem Revencem. | foto: Reuters

Polsko ztratilo dobře rozehraný duel v Moldavsku, Albánie brala tři body

• 36
Polští fotbalisté nečekaně prohráli v Moldavsku 2:3, přestože po poločase vedli o dvě branky, v kvalifikační skupině E o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu se propadli na předposlední místo a na vedoucí Česko ztrácejí už čtyři body. Pouze o bod je za výběrem trenéra Jaroslava Šilhavého Albánie po vítězství 3:1 na Faerských ostrovech. Cristiano Ronaldo jako první hráč v dějinách odehrál 200. reprezentační zápas a Portugalcům v závěru vystřelil výhru 1:0 na Islandu.

Favorizovaní Poláci zápas v Kišiněvě nadějně rozehráli. Nejprve po Lewandowského přihrávce skóroval Milik a poté se prosadil sám kanonýr Barcelony. Jenže za Moldavsko, které v březnu doma remizovalo s Čechy bez branek, se v úvodu druhé půle trefil Nicolaescu, stejný hráč poté v 79. minutě srovnal a překvapivý obrat dokonal za šest minut Baboglo.

Moldavané poprvé ve skupině zvítězili a na Čechy ztrácejí dva body. Jako jediní ale ve skupině odehráli už čtyři utkání. Polsko prohrálo v kvalifikaci druhý ze tří zápasů, v březnu podlehlo Česku v Praze 1:3.

Duel Islandu s Portugalci směřoval k bezbrankové remíze. V 81. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen domácí Willumsson a hosté přesilovku zužitkovali zásluhou Ronalda. Jeho trefu ještě přezkoumal videorozhodčí. Evropští šampioni z roku 2016 vyhráli i čtvrtý kvalifikační zápas a skupinu J vedou o dva body před Slováky, jimž triumf 1:0 v Lichtenštejnsku zařídil v nastavení úvodního dějství Vavro.

O tři body za Slovenskem je překvapivě Lucembursko, které v kvalifikaci vyhrálo podruhé za sebou a opět 2:0. Po sobotním domácím triumfu nad Lichtenštejnskem stejným poměrem uspělo v Bosně a Hercegovině.

Skotský fotbalista John McGinn (vlevo) v souboji s Lashou Dvalim.

Rakousko díky dvěma brankám Baumgartnera v poslední desetiminutovce zdolalo ve Vídni Švédsko 2:0 a skupinu F nadále vede o tři body před Belgií, jež má utkání k dobru. Belgičané zvítězili v Estonsku 3:0, dvě branky v rozmezí tří minut v závěru první půle vstřelil Lukaku, výsledek zpečetil Bakayoko.

Skotsko doma porazilo Gruzii 2:0 a po čtyřech utkáních zůstalo ve skupině A stoprocentní. Domácí poslal do vedení v úvodu McGregor, krátce poté se zápas na více než 90 minut kvůli podmáčenému terénu v Hampden Parku přerušil. Na začátku druhé půle zvýšil McTominay, v nastavení neproměnil pokutový kopu Kvaracchelija. Skotsko vede neúplnou tabulku o osm bodů.

Norsko si poradilo doma s Kyprem 3:1. Dvakrát krátce po sobě se ve druhém poločase zapsal mezi střelce Haaland. První gól zaznamenal kanonýr Manchesteru City z penalty.

Seveřané se bodově dotáhli na Gruzii, která má však utkání k dobru. O bod pozadu za Gruzií a Norskem jsou čerství vítězové Ligy národů Španělé. Ti zatím v „áčku“ odehráli jen dva zápasy.

Maďarsko porazilo v Budapešti Litvu 2:0 a ve skupině G je první o skóre před Srbskem, které zásluhou gólu střídajícího Lazoviče v šesté minutě nastavení získalo v Bulharsku alespoň bod za remízu 1:1.

Skupina A

Skotsko - Gruzie 2:0 (1:0)

Branky: 6. McGregor, 47. McTominay. Rozhodčí: Vad – Tóth, Albert (všichni HUN). ŽK:67. Robertson - 69. Gočolejšvili, 75. Gagnidze.

Skotsko Gunn – Hickey, Porteous, Hendry, Tierney (78. Souttar), Robertson (C) – McTominay, Gilmour (86. McLean), McGregor (78. Jack) – McGinn (90+2. Christie), Dykes (78. Nisbet).

Gruzie Mamardašvili – Kakabadze, Kašia (C), Kvěrkvelija – Gagnidze, Dvali (56. Gočolejšvili), Kvekveskiri (56. Zivzivadze), Kitejšvili, Lobžanidze (64. Davitašvili) – Mikautadze, Kvaracchelija.

Norsko - Kypr 3:1 (1:0)

Branky: 12. Solbakken, 56. Haaland, 60. Haaland - 90+3. Kastanos. Rozhodčí: Stavrev – Petreski, Lika (MKD). ŽK:18. Aursnes, 89. Finne - 37. Pittas. Diváci: 23 643.

Norsko Nyland – Ryerson (58. Wembangomo), Strandberg, Østigård, Meling – Ødegaard /C/, Berg (74. Thorstvedt), Aursnes (87. Velde) – Sørloth, Haaland (87. Finne), Solbakken (58. Berge).

Kypr Mall – Antoniou (61. Loizou), Gogić, Laifis, Ioannou, Correia – Charalampous (61. Tzionis), Kousoulos (90+2. Satsias), Kastanos /C/, Pileas (61. Andreou) – Pittas (70. Christofi).

Moldavsko - Polsko 3:2 (0:2)

Branky: 48. Nicolaescu, 79. Nicolaescu, 86. Baboglo - 13. Milik, 35. Lewandowski. Rozhodčí: Glova – Poláček, Bednár (SVK). ŽK:50. Baboglo, 80. Nicolaescu, 89. Răilean, 90+2. Reabciuk.

Moldavsko Răilean – Reabciuk, Posmac (C), Mudrac, Crăciun, Revenco – Cojocaru, Baboglo, Dros (46. Moțpan) – Damașcan (46. Postolachi), Nicolaescu (84. Cojocari).

Polsko Szczęsny – Zalewski (66. Kamiński), Kiwior, Kędziora, Bednarek, Frankowski (65. Bereszyński) – Zieliński, D. Szymański (84. Linetty), S. Szymański – Lewandowski (C), Milik (72. Świderski).

Faerské ostrovy - Albánie 1:3 (1:1)

Branky: 45+1. Faerö - 20. Bajrami, 51. Asllani, 90+1. Muci. Rozhodčí: Theouli – Soteriou, Georgiou (CYP). ŽK:49. Joensen.

Faerské ostrovy Gestsson – Sörensen, Vatnsdal, Faerö, Davidsen (C) – Joensen (64. Knudsen), Andreasen (46. Bjartalíd), G. Vatnhamar (80. Hendriksson), S. Vatnhamar (80. Radosavljević) – K. Olsen, J. Edmundsson (65. D. Johansen).

Albánie E. Beriša – Hysaj (C), Ismajli, Djimsiti, Mitaj – Ramadani, Bajrami (75. Muci), Asllani (88. Bare) – Asani (75. Mehmeti), Seferi (89. Sadiku) – Cikalleši (67. Uzuni).

Rakousko - Švédsko 2:0 (0:0)

Branky: 81. Baumgartner, 89. Baumgartner. Rozhodčí: Guida – Peretti, Imperiale (ITA). ŽK:12. Posch.

Rakousko A. Schlager – Posch (46. Wöber), Lienhart, Alaba (C), Mwene – Baumgartner (90+1. Ljubičić), Seiwald, X. Schlager (71. Grillitsch), Wimmer (59. Sabitzer) – Adamu (46. Arnautović), Gregoritsch.

Švédsko R. Olsen – Wahlqvist, Hien, Lindelöf (C), M. Olsson – Svanberg (87. Claesson), Gustafson, A. Ekdal (46. J. Karlström I), Forsberg (76. Karlsson) – Kulusevski (87. Elanga), Isak (76. Gyökeres).

Estonsko - Belgie 0:3 (0:2)

Branky: 37. Lukaku, 40. Lukaku, 90. Bakayoko. Rozhodčí: Beaton – McFarlane, Potter (SCO). ŽK:23. Siňavskij, 27. He. Ojamaa, 74. Tunjov - 4. Castagne, 22. Vranckx.

Estonsko Hein – Peetson, Mets (C), Kuusk – Teniste (79. Reinkort), Poom (61. Anier), Käit, Miller (74. Shein), Siňavskij – Sappinen (74. Sorga), He. Ojamaa (46. Tunjov).

Belgie Sels – Castagne, Faes, Vertonghen (57. Al-Dakhil), Theate (88. Deman) – Vranckx (57. Mangala), Tielemans, Carrasco – Bakayoko, Lukaku (C) (69. Batshuayi), Ndayishimiye (57. Doku).

Bulharsko - Srbsko 1:1 (0:0)

Branky: 47. Despodov - 90+6. Lazović. Rozhodčí: Pawson – Hussin, Mainwarring (ENG). ŽK:42. M. Petkov, 62. Rusev, 81. Djulgerov - 70. Milenković, 88. Pavlović.

Bulharsko Djulgerov – V. Popov (86. Galčev), Antov, Hristov, Grujev – M. Petkov, N. Iliev (66. Stefanov), Krajev, Čočev (66. F. Krastev) – Rusev (86. S. Petrov), Despodov (78. Delev).

Srbsko V. Milinković-Savić – Milenković, Gudelj, Pavlović – Živković, Lukić (58. Jovanović), Maksimović (81. Grujić), Kostić (71. Mladenović) – Tadić, S. Milinković-Savić – Joveljić.

Maďarsko - Litva 2:0 (1:0)

Branky: 32. B. Varga, 83. Sallai. Rozhodčí: Nobre – Ribeiro, Costa (POR). ŽK:54. Orbán, 89. Szoboszlai - 39. Uzéla, 50. Tutyškinas, 57. Jankauskas.

Maďarsko Dibusz – Botka, Orbán, A. Szalai – Sallai (88. Baráth), Á. Nagy, Styles (60. Kleinheisler), Kerkez (78. Ferenczi) – Gazdag (78. Á. Lang), Szoboszlai (C) – B. Varga (60. Ádám).

Litva Gertmonas – Lekiatas, Kažukolovas, L. Klimavičius (C), Tutyškinas (63. Beneta) – Uzéla (46. Vorobjovas), Gineitis – Jankauskas (86. Romanovskij), Sirgėdas (46. Širvys), Šešplaukis (78. Kučys) – Paulauskas.

1. Maďarsko 3 2 1 0 5:0 7
2. Srbsko 3 2 1 0 5:1 7
3. Černá Hora 3 1 1 1 1:2 4
4. Bulharsko 4 0 2 2 2:6 2
5. Litva 3 0 1 2 1:5 1

Skupina J

Bosna a Hercegovina - Lucembursko 0:2 (0:1)

Branky: 4. Borges Sanches, 74. Da. Sinani. Rozhodčí: Leibovitz – Talis, Barbiro (ISR). ŽK:88. Džeko - 55. Bohnert, 63. C. Martins, 86. M. Martins, 88. Moris. Diváci: 8 600.

Bosna a Hercegovina Šehić – A. Barišić, Saničanin, Kolašinac – Dedić, Tahirović (46. Hadžiahmetović), Cimirot (72. Prevljak), Pjanić, Kodro (46. Hamulic) – Stevanović (72. Menalo), Džeko (C).

Lucembursko Moris – Mahmutović, Chanot, Olesen – Bohnert, Barreiro, C. Martins, Jans (C) – Da. Sinani (90+2. De. Sinani) – Borges Sanches (83. Carlson), Curci (58. M. Martins).

Island - Portugalsko 0:1 (0:0)

Branky: 89. Ronaldo. Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn (GER). ŽK:45. A. Gudmundsson, 45+1. Finnbogason, 70. Willumsson, 74. Thorsteinsson - 27. Dalot, 74. B. Silva, 83. Ronaldo. ČK:81. Willumsson.

Island Rúnarsson – Fridriksson (79. Sampsted), Pálsson, Ingason, H. Magnússon – Willumsson, Traustason (75. Jóhannesson), J. Gudmundsson (C) – A. Gudmundsson, Finnbogason (75. S. Magnússon), Thorsteinsson (79. Haraldsson).

Portugalsko Costa – Cancelo (67. Guerreiro), Dias, Pereira (84. Otávio), Pepe, Dalot – B. Silva (90+3. Jota), Neves (67. Inácio), B. Fernandes (84. Vitinha) – Ronaldo (C), Leão.

Lichtenštejnsko - Slovensko 0:1 (0:1)
Branka:
45.+1 Vavro.
Rozhodčí: Frid - Yakobov, Babayoff (vš. Izrael). ŽK: Beck (Lichtenštejnsko). Diváci: 2316
Lichtenštejnsko: Büchel - Beck, Traber, Hofer - S. Wolfinger (62. Graber), F. Wolfinger (62. Meier), Lüchinger (77. Haas), Sele (90. J. Hasler), Göppel - Saglam (78. Gassner), Salanovič.
Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro (90. Gyömbér), Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka (89. Hrošovský), Hamšík (78. Bero) - Suslov, Polievka (78. Strelec), Mak (62. Ďuriš).

1. Portugalsko 4 4 0 0 14:0 12
2. Slovensko 4 3 1 0 5:1 10
3. Lucembursko 4 2 1 1 4:6 7
4. Island 4 1 0 3 8:6 3
5. Bosna a Hercegovina 4 1 0 3 3:7 3
6. Lichtenštejnsko 4 0 0 4 0:14 0