Anglický obránce Harry Maguire (uprostřed) obklopený reprezentanty Ukrajiny.

Anglický obránce Harry Maguire (uprostřed) obklopený reprezentanty Ukrajiny. | foto: Reuters

Belgičané jsou rádi za výhru v Ázerbájdžánu, Anglie remizovala s Ukrajinou

• 2
Angličtí fotbalisté v kvalifikaci o Euro remizovali s Ukrajinou 1:1 a v bojích o Euro 2024 poprvé nezvítězili, dál ale vedou neúplnou skupinu C o šest bodů před posledním soupeřem. Úřadující evropští šampioni z Itálie při debutu trenéra Luciana Spallettiho v Severní Makedonii hráli rovněž 1:1. Belgičané vydřeli v Ázerbájdžánu výhru 1:0 a posunuli se do čela skupiny F o skóre před Rakousko.

Utkání ve Vratislavi, kde našli Ukrajinci azyl kvůli ruské vojenské invazi, gólově otevřel ve 26. minutě Zinčenko. Obránce Arsenalu zakončil povedenou týmovou akci. V závěru první půle si na Kaneův centr za obranu naběhl Walker a zblízka vyrovnal. Třiatřicetiletý obránce Manchesteru City se dočkal premiérového reprezentačního gólu v 77. duelu.

Druhé dějství už tolik šancí nenabídlo. Angličané nedokázali soupeře ničím překvapit a nenavázali na březnovou domácí výhru 2:0 nad Ukrajinou. Kapitán Kane nedal gól poprvé po šesti zápasech.

Italové se v prvním poločase ve Skopje neprosadili. Nejblíže ke gólu měl Tonali, jenž ve 21. minutě trefil tyč. Do brankové konstrukce v úvodu druhé půle zamířil i hostující Barella, ale volný Immobile tentokrát hlavou dorazil míč do branky.

Italové si pak dlouho hlídali těsný náskok, o který však devět minut před koncem přišli. Bardhi vyrovnal povedenou ranou z přímého kopu. Italský tým je ve skupině C třetí se čtyřmi body, ale odehrál pouze tři utkání.

Belgičané v Baku nepředvedli dominantní výkon. Jediný gól vstřelil Carrasco ve 38. minutě, kdy tečoval Bakayokovu střelu. Po změně stran hosté spíše kontrolovali náskok a velké šance si nevytvořili. Bez zraněných opor brankáře Courtoise a záložníka De Bruyneho i v pátém zápase pod trenérem Tedescem udrželi neporazitelnost a počtvrté vyhráli. Ázerbájdžán je v tabulce poslední s jedním bodem.

Švédsko vyhrálo v Estonsku 5:0 a ve skupině F z třetího místa ztrácí čtyři body na Belgii a Rakousko. V Tallinnu se v úvodní půli prosadili Gyökeres, Kulusevski a Isak, po změně stran skórovali střídající Quaison a Claesson.

Švýcarsko v Prištině s Kosovem až ve čtvrté minutě nastavení ztratilo vítězství a muselo se spokojit s výsledkem 2:2. Obě branky domácích vstřelil Muriqi. Švýcaři v kvalifikaci udrželi neporazitelnost, ale podruhé za sebou remizovali. Skupinu I vedou o dva body před Rumunskem, které v Bukurešti hrálo 1:1 s Izraelem.

Skupina C

Ukrajina - Anglie 1:1 (1:1)

Branky: 26. Zinčenko - 41. K. Walker. Rozhodčí: Kabakov – Margaritov, Valkov (vš. Bulharsko). ŽK:22. Stěpaněnko, 42. Jaremčuk - 35. Maddison, 86. Maguire.

Ukrajina Buščan – Konoplja, Zabarnyj, Matvijenko (46. Kryvcov), Mykolenko – Sudakov (65. Sydorčuk), Stěpaněnko (C), Zinčenko (76. Bujalskij) – Cygankov, Mudryk (89. Nazaryna) – Jaremčuk (65. Dovbyk).

Anglie Pickford – K. Walker, Maguire, Guéhi, Chilwell – Maddison (65. Foden), Rice, Henderson – Saka (86. Gallagher), Kane (C), Bellingham (65. Rashford).

Makedonie - Itálie 1:1 (0:0)

Branky: 81. Bardhi - 47. Immobile. Rozhodčí: Letexier – Zakrani, Rahmouni (FRA). ŽK:68. Manev, 88. Dimoski - 70. Dimarco, 75. Tonali, 79. Zaniolo.

Makedonie Dimitrievski – Manev, Musliu (78. Serafimov), Zajkov, Alioski – Aškovski (74. Dimoski), Bardhi /C/ – Elezi (74. Alimi), Atanasov (90+1. Iljazovski), Elmas – Miovski.

Itálie Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini (60. Scalvini), Bastoni, Dimarco (82. Biraghi) – Barella, Cristante, Tonali (89. Raspadori) – Politano (46. Zaniolo), Immobile /C/, Zaccagni (82. Gnonto).

Ázerbájdžán - Belgie 0:1 (0:1)

Branky: 38. Carrasco. Rozhodčí: Minakovic – Pavlovic, Borovic. ŽK:78. Šejdajev - 90+2. Batshuayi, 90+2. Doku.

Ázerbájdžán Magomedalijev – Bajramov (62. Emreli), Mustafazade, Mammadov, Krivocjuk, Cafargulijev (86. Nabijev) – Mahmudov (C), Dinijev (84. Ozobić), Isajev (62. Safarov) – Dadašov (62. Haghverdi), Šejdajev.

Belgie Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Tielemans (66. Mangala), Onana, Trossard (79. Lukebakio) – Bakayoko (66. Doku), Lukaku (C) (66. Batshuayi), Carrasco (84. Openda).

Estonsko - Švédsko 0:5 (0:3)

Branky: 18. Gyökeres, 24. Kulusevski, 39. Isak, 76. Quaison, 90+2. Claesson. Rozhodčí: Fesnic – Avram, Cerei (ROU). ŽK:14. Mets - 21. Hien.

Estonsko Hein – Paskotši, J. Tamm, Mets – Siňavskij (46. Pikk), Miller, Käit, Hi. Ojamaa (46. Sorga), Peetson (68. Kuusk) – K. Vassiljev (C) (84. Poom), Anier (46. Zenjov).

Švédsko R. Olsen – Wahlqvist (79. Holm), Hien (46. Starfelt), Lindelöf (C), Sema – Kulusevski, Cajuste, Gustafson, Forsberg (79. Karlsson) – Gyökeres (63. Quaison), Isak (63. Claesson).

Skupina I

Kosovo - Švýcarsko 2:2 (0:1)

Branky: 65. Muriqi, 90+4. Muriqi - 14. Freuler, 79. Am. Rrahmani. Rozhodčí: Kehlet – Hummelgaard, Skytte (všichni Dánsko).. ŽK:39. Aliti, 42. Lošaj, 79. Am. Rrahmani, 90+2. Vojvoda.

Kosovo Muric – Vojvoda, Am. Rrahmani (C), Aliti, Paqarada – V. Beriša (46. Žegrova), Lošaj (68. Hadergjonaj), Fazliji (46. Muslija), Beriša (54. Krasniqi) – Muriqi, Rašica (81. Korenica).

Švýcarsko Sommer – E. Fernandes, Akanji, Schär, Rodríguez – Freuler (84. Sow), Zakaria, Xhaka (C) – Shaqiri (84. Okafor), Amdouni (63. Itten), Vargas (63. Ndoye).

Rumunsko - Izrael 1:1 (1:0)

Branky: 27. Alibec - 53. Gloukh. Rozhodčí: Vinčić (SLO) – Klančnik (SLO), Kovačič (SLO). ŽK:56. M. Marin, 61. Dragusin, 85. Puşcaş - 89. Kanichowsky.

Rumunsko Moldovan – Sorescu (56. Moruțan), Manea, Dragusin, Burcă, Bancu – M. Marin (64. Olaru), R. Marin, F. Coman (56. Mihăilă), Stanciu (C) (87. Cicâldău) – Alibec (64. Puşcaş).

Izrael O. Glazer – Dasa (C), Vítor, Goldberg (77. Lemkin), Revivo – Do. Peretz (73. Abu Fani), Lavi, Gloukh – Jehezkel (73. Kanichowsky), Turgeman (62. Weissman), Solomon.

Andorra - Bělorusko 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Hamiti – Tartaraj, Myftari (všichni Albánie).. ŽK:51. Pujol, 81. Rebés - 30. Ebong, 49. Politevič, 57. Lisakovič, 76. Morozov, 90+1. Ignatovič.

Andorra Álvarez – San Nicolás, Llovera, Alavedra, Cervós – Aláez (84. M. García), Pujol (C) (59. E. Vales), M. Vales, A. Martínez (59. Fernandez) – M. Vieira (59. Rebés), Rosas (90+4. Lima).

Bělorusko Plotnikov – Poljakov, Volkov, Politevič (C), Pjačenin (88. Malkevič) – Bykov (65. Kovaljov), Ebong, Korzun, Lisakovič (65. Morozov) – Koncevoj (80. Bachar), Savicki.

1. Švýcarsko 5 3 2 0 14:5 11
2. Rumunsko 5 2 3 0 7:4 9
3. Izrael 5 2 2 1 6:7 8
4. Kosovo 5 0 4 1 5:6 4
5. Bělorusko 5 1 1 3 4:10 4
6. Andorra 5 0 2 3 3:7 2