Český kapitán Tomáš Souček (uprostřed) se raduje společně se spoluhráči z...

Český kapitán Tomáš Souček (uprostřed) se raduje společně se spoluhráči z třetího gólu do sítě Moldavska. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Česko - Moldavsko 3:0, fotbalisté jsou na Euru, zápas ulehčilo vyloučení soupeře

• 1271
Úleva a nakonec snadná práce. Čeští fotbalisté vybojovali postup na mistrovství Evropy. V posledním kvalifikačním utkání porazili Moldavsko 3:0, když takřka celý zápas vedli. V úvodu se prosadil Douděra, druhý gól přidal ve druhé půli debutant Chorý a v závěru se trefil kapitán Souček. Soupeř hrál od 55. minuty v deseti. Bezprostředně po utkání trenér Jaroslav Šilhavý rezignoval, na Euru tak tým už nepovede.

Vyloučení Babogla v 55. minutě bylo důležitým momentem celého utkání, do něhož Češi dobře vstoupili. Brzké vedení pro ně bylo zásadní, v tu chvíli mohli být klidnější. K postupu na závěrečný turnaj v Německu jim stačila i remíza.

A když se krátce po pauze dostali pod tlak, uviděl hostující obránce druhou žlutou kartu po vzdušném souboji s Chorým. Ten pak po centru dalšího debutanta Kušeje z rohu přidal druhý gól. Tečku udělal v poslední minutě symbolicky kapitán Souček. A definitivní tečku pak učinil kouč Šilhavý: „Už před zápasem jsme se rozhodli, že dál pokračovat nebudeme.“

Postup na Euro a konec. Trenér Šilhavý rezignoval: Tlak na nás byl enormní

Na remízu domácí od začátku nechtěli přistoupit, utkání odstartovali aktivně, ale stejně namotivovaný byl i soupeř, jenž bojoval o svou vůbec první účast na Euru. Potřeboval vyhrát, i proto hlavně v první půli několikrát obléhal české pokutové území.

Marně.

Postup vybojovali Češi, jejichž vytrvale skandující fanoušky na vyprodaných tribunách rozjásal už ve čtrnácté minutě Douděra. V souladu s úvodním obrazem hry se prosadil z protiútoku. Chorý se ve středu pole otočil a narýsoval přesnou kolmici. Energií hýřící levý wingbek ji využil náramně.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Utekl protivníkovi, před brankářem Raileanem se ještě rozhlédl a zakončil po zemi pravačkou k druhé tyči.

Navázal tak na dobrý dojem, který na pro sebe nezvyklé levé straně zanechal po pátečním utkání v Polsku (1:1).

K několika dobrým šancím se ale dostali i hosté, kteří vypadali v první půli hodně šikovně. Hned v úvodu utkání likvidoval Staněk nepříjemně skrytou ránu Raty, když pak plzeňský gólman v helmě vybíhal proti Motpanovi, který zůstal po přizvednutém centru úplně osamocený, zasahovat nemusel.

ZNÁMKY

Domácí často vyčkávali zalezlí před svým vápnem, zůstávali hluboko, nechávali soupeře hrát a vyráželi do brejků.

Češi vděčili i metru švýcarského sudího Schärera, jenž v začátcích pouštěl sporně momenty. Třeba gólu předcházející Masopustův souboj. Postupně však zpřísnil, i proto měli Moldavané tři žluté už po poločase, i proto po dvou tvrdších faulech opouštěl hrací plochu stoper Baboglo.

Poprvé se po jeho skluzu neprosadil z přímého kopu Hložek, podruhé udeřil rukou do hlavy Chorého a švýcarský arbitr ho po druhé žluté vyloučil. Zákrok to nebyl nijak zákeřný, prudký nebo likvidační, vytáhlého útočníka přesto na chvíli vyřadil ze hry.

Moldavské oslabení Čechy vysvobodilo.

Spadla z nich nervozita, která je svazovala i kvůli nepříjemné atmosféře, jíž přiživila i aféra tří reprezentantů v olomouckém nočním klubu.

Více prostoru v útoku ještě nevyužil střílející Král ani kličkující Kušej, prosadil se až hlavičkující Chorý. Při střídání si pak vysloužil potlesk diváků.

Konečná tabulka skupiny E

1.Albánie843112:415
2.Česko843112:615
3.Polsko832310:1011
4.Moldavsko82427:1010
5.Faerské ostrovy80262:132

Třetí gól pak ještě mohl opakovaně přidat Lingr, osamocený ve vápně hlavičkoval také kapitán Souček, který hrával se sešitým čelem po ošklivém zranění z Varšavy. Nakonec i on se radoval, když napřáhl z velké dálky a propálil brankáře.

Skončila kvalifikace, v níž Češi klopýtali a mnohokrát nepřesvědčili, přesto měli cestu na závěrečný turnaj nalajnovanou. Stačilo s Moldavskem, 157. týmem světového žebříčku, neprohrát.

To se povedlo, a národní tým tak na evropském šampionátu nebude chybět ani poosmé.