TVRĎÁK. Karagounis (vlevo) z Řecka zastavuje ostrým skluzem Slovince Sisice. | foto: Reuters

Poláci zdolali Slováky, nervózní Řekové remizovali se Slovinci

• 0
Řecko remíza, Rusko remíza, Polsko i Česko vítězství. Různě si v přípravných duelech vedly fotbalové reprezentace, které za dva týdny dvěma zápasy ve skupině A otevřou mistrovství Evropy.

Česko - Izrael 2:1

První příprava českých fotbalistů na mistrovství Evropy skončila výhrou 2:1 nad Izraelem. Až na úvodní čtvrthodinu byli Češi lepším týmem. Bílkovo mužstvo vedlo Barošovým gólem z penalty ze 17. minuty, za soupeře vyrovnal ve 45. minutě Šechter. Vítěznou branku dal tečovanou střelou ve čtvrté minutě nastavení Lafata.

Polsko - Slovensko 1:0

Poláci v rakouském Klagenfurtu zopakovali výsledek z úterního duelu s Lotyšskem a opět vyhráli bez inkasované branky. Jediný gól dal Damien Perquise z francouzského Sochaux. Na slovenské lavičce nevyšla premiéra nové trenérské dvojici Stanislav Griga - Michal Hipp.

V polské základní sestavě už nastoupilo také hvězdné trio z mistrovského Dortmundu Robert Lewandowski, Jakub Blaszczykowski a Lukasz Piszczek.

Právě krajní bek Piszczek byl u jediné gólové akce, když po třiceti minutách hry našel přesným centrem hlavu kolegu z obrany Perquise. Těsně před přestávkou mohl přidat druhý zásah Rybus, ale trefil pouze tyč.

Nevýrazní Slováci se mírně vzchopili až po změně stran, ale vyrovnávací branku nevstřelili ani střídající hráči z české ligy Bakoš s Breznaníkem. Svěřenci trenéra Franciszeka Smudy neinkasovali ve čtvrtém oficiálním utkání za sebou. Generálka před startem šampionátu je čeká 2. června ve Varšavě proti Andoře.

Branka: 30. Perquis.
Polsko: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis (68. Kamiäski), Boenisch - Blaszczykowski (63. Mierzejewski), Murawski (46. Dudka), Polanski (46. Matuszczyk), Obraniak (80. Wolski), Rybus - Lewandowski (46. Brožek).

Řecko - Slovinsko 1:1 (1:0)

Řecko v rakouském Kufsteinu poslal proti Slovincům do vedení už v osmé minutě po Maniatisově přihrávce Vasilis Torosidis. Krajní obránce Olympiakosu ale musel ve 23. minutě kvůli zranění předčasně ze hřiště.

Tým trenéra Fernanda Santose nakonec nejtěsnější náskok neudržel a tři
minuty před koncem inkasoval vyrovnávací gól po zásahu Jasmina Kurtiče.

Kufsteinu s Arménií.

Branky: 8. Torosidis - 87. Kurtič. ČK: 90.+2 Kone (Řecko).
Sestava Řecka: Chalkias - Torosidis (23. Tziolis), A. Papadopulos, Papastathopulos, Cholevas - Katsuranis (46. Malezas), Karagunis, Maniatis (64. Liberopulos) - Samaras (46. Fortunis), Gekas (64. Mitroglu), Ninis (72. Kone). Trenér: Santos.

Rusko - Uruguay 1:1 (0:0)

První soupeř české reprezentace v základní skupině červnového šampionátu na domácím hřišti prohrával, náskok soupeře však ve vyrovnaném utkání smazal po necelé minutě zásluhou Alexandra Keržakova.

Uruguay přicestovala do Moskvy v nejsilnější sestavě, proti ambicióznímu Rusku si ale v útoku s hvězdami evropských velkoklubů Suárezem, Cavanim a Forlánem nevypracovávala výraznější šance.

Podobně na tom však byl i domácí výběr kouče Dicka Advocaata, na jehož hrotu působil osamocený Pavel Pogrebňak doplňovaný z druhé vlny Maratem Izmajlovem a Andrejem Aršavinem. První půle se tak obešla bez velkých příležitostí a z tribun stadionu Lokomotivu Moskva se místy ozýval pískot.

Po přestávce naopak přišly v těsném rozmezí góly na obou stranách. Jihoameričané se dostali do vedení díky liverpoolskému útočníkovi Suárezovi, který se kličkou zbavil soupeře a zakončil k bližší tyči.

Hned z protiútoku však srovnal střídající útočník Keržakov. Hráč ruského mistra Zenitu Petrohrad převzal v ofsajdovém postavení přihrávku záložníka Romana Širokova a zblízka vystřelil nad brankáře Musleru.

Střelec jediné ruské branky v 73. minutě naopak o regulérní gól kvůli chybně odmávanému postavení mimo hru přišel. Protože předtím neplatila ani branka Izmajlova, týmy se rozešly smírně 1:1.

Před šampionátem v Polsku a Ukrajině čeká ještě Rusy cesta do Švýcarska, kde se utkají v úterý v Nyonu s Litvou a v pátek v Curychu s Itálií.

Branky: 49. Keržakov - 48. Suárez.
Sestava Ruska: Malafejev - Aňukov, A. Berezuckij (46. Šaronov), Ignaševič, Žirkov (69. Kombarov) - Širokov, Denisov, Zyrjanov (77. Glušakov) - Izmajlov (77. Kokorin), Aršavin - Pogrebňak (46. Keržakov). Trenér: Advocaat.