Italští fotbalisté protestují proti gólu Van Nistelrooije.

Italští fotbalisté protestují proti gólu Van Nistelrooije. | foto: Reuters

Ofsajd! Nebo ne? Potupu Italů odstartoval podivný gól

  • 214
Bern - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Smířil se s inkasovaným gólem a už se chystal rozehrát. Jenže na velké obrazovce zahlédl opakovaný záběr sporné situace. "Ofsajd!" křičel italský fotbalový útočník Toni a znovu protestoval. Švédský sudí Fröjdfeldt mu jen ukázal žlutou kartu a nechal rozehrát.

Italští fotbalisté, úřadující mistři světa, ve svém prvním zápase na letošním Euru propadli, týmu Nizozemska podlehli ostudně 0:3. Jejich zkázu odstartoval podivný gól. Ofsajd? Či nikoli? O téhle trefě se bude mluvit ještě dlouho.

Z levé strany napřáhl Sneijder a jeho ránu usměrnil pár metrů před brankou Van Nistelrooij. Ač nizozemský útočník v době střely stál opravdu před italským gólmanem Buffonem sám, o ofsajd nešlo. Jste překvapení? Divíte se stejně jako italští fotbalisté?

. O ofsajdu

Ofsajdová pozice: Hráč je v ofsajdové pozici, je-li současně: na soupeřově polovině hrací plochy a blíže k soupeřově brankové čáře než míč a blíže k soupeřově brankové čáře než předposlední hráč soupeřova družstva. Sama o sobě není důvodem k přerušení hry.


Ofsajd: Hráče, který je v ofsajdové pozici, považuje rozhodčí za hráče v ofsajdu, jestliže v okamžiku, kdy míčem zahraje nebo se míče dotkne jeho spoluhráč, se podle názoru rozhodčího aktivně zapojí do hry.


Situace ze zápasu: Hráč bránícího týmu nemůže vystavit soupeře do ofsajdu tak, že opustí hrací plochu. Rozhodčí tuto situaci bude posuzovat stejně, jako kdyby provinivší se hráč zůstal na hrací ploše, nechá dokončit útočnou akci.

Zdroj:www.fotbal.cz

"Nemá smysl se hádat, jestli to byl ofsajd, nebo ne. Beru to tak, jak to je," řekl po utkání kouč italské reprezentace Donadoni. "A jestli rozhodčí chyboval, chápu ho, je přece taky jenom člověk."

I kouče výjimečná situace zjevně zaskočila. Sudí totiž opravdu není tím, kdo se mýlí. Jeho verdikt je naopak zcela v pořádku.

Gólman Buffon totiž v danou chvíli nebyl posledním italským hráčem, ale předposledním.

"Za brankovou čárou byl ještě váš hráč, proto je gól regulérní," vysvětloval rozhodčí Fröjdfeldt naštvaným Italům spornou situaci přímo na trávníku.

Po předchozím souboji zůstal za koncovou lajnou obránce Panucci. A o to jde.

Fotbalista tím, že dobrovolně opustí hřiště, soupeře do ofsajdu vystavit nemůže. Počítá se s ním, jako by zůstal před čárou.

Na zaplněných tribunách stadionu v Bernu jásaly oranžové postavy. Nejvíc se slavilo a zpívalo za brankou vlevo od hlavní tribuny, hned se ale přidaly i další oranžové hloučky roztroušené po celých ochozech.

Byl to rozhodující moment utkání. Italští fotbalisté za dalších pět minut dostali druhý gól a na zvrat v utkání už se nezmohli. Naopak inkasovali další ránu, prohráli 0:3.

. situace ze zápasu v 3D animacích

Z pohledu Nizozemců: "No konečně!" Nizozemští reprezentanti nad Itálií zvítězili po dlouhých třiceti letech. Naposledy se jim to povedlo ve čtvrtfinále mistrovství světa 1978 v Buenos Aires. Od té doby jen dvakrát remizovali a šestkrát prohráli.

Radost v podání Nizozemských fotbalistů, smutek pro italského obránce Zambrottu.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko