Jan Koller

Jan Koller | foto: ČTK

Koller si premiéru představoval jinak

• 2
Praha - Bez nemocného trenéra Karla Brücknera odletěla v neděli odpoledne část české fotbalové reprezentace z pražského letiště v Ruzyni do kyperské Larnaky. "Že bychom někdy nastoupili bez trenéra, to se mi ještě nestalo," poznamenal těsně před odletem kanonýr Jan Koller, který reprezentuje od února 1999 a za národní mužstvo má na kontě 83 startů.

Reprezentace se tentokrát schází na několik etap. Dnes večer mají do Larnaky individuálně dorazit David Jarolím a dodatečně povolaný Kúdela, v místě se připojí i asistent Rada a rovněž dodatečně povolaný Kaufman, kteří jsou na Kypru na soustředění s Teplicemi, nováček Holek je na Kypru zase s Dněpropetrovskem.

V pondělí českou fotbalovou výpravu doplní Baroš, Čech, Pospěch, Sionko, Ujfaluši, Rozehnal, Grygera a Plašil.

Vedle Martina Fenina, který se v bundesligovém Frankfurtu uvedl hattrickem, byl na ruzyňském terminálu Jih obrovský zájem o Kollera.

Tomu se obnovená premiéra v bundeslize v dresu Norimberku příliš nevydařila. Zatímco Frankfurt vyhrál na Hertě Berlín díky Feninovi 3:0, norimberští fotbalisté prohráli na stadionu Karlsruhe 0:2.

"Samozřejmě jsem si obnovenou německou premiéru představoval jinak," řekl Koller, který hrál od léta 2001 až do léta 2006 za Dortmund. Poté působil půldruhého roku v Monaku. "Zápas nám prostě vůbec nevyšel, hlavně druhý poločas."

V prvních pětačtyřiceti minutách se Norimberk ještě držel, dokonce mohl jít do vedení.

"Měli jsme v té první půli tři příležitosti ke skórování, ale bohužel, neproměnili jsme je. Těžko říct, jak by to nakonec dopadlo, kdybychom se před přestávkou brankově prosadili. Ale nejspíš by se to vyvíjelo jinak," přiblížil Koller, který hrál na postu jediného hrotového útočníka a do vyložené brankové šance se nedostal.

Koller tak nenavázal na své výkony z přípravy, kdy dával góly téměř jak na běžícím pásu.

"Mrzí mě to, už před začátkem bundesligy jsem měl obavy, abych si to nevystřílel v těch přátelákách. Bohužel, hned v prvním mistráku mi to nevyšlo."

Ve druhém poločase už se stále častěji dostával ke slovu domácí tým Karlsruhe.

"Škoda, že ani ne čtvrt hodiny po přestávce jsme přišli o vyloučeného stopera Wolfa. Dostali jsme se pod tlak, krátce nato jsme inkasovali a potom už jsme se vezli. Druhý gól domácích jejich převahu jen potvrdil."

O to důležitější bude pro Norimberk příští zápas, v němž doma uvítá Hansu Rostock. Právě Rostock má na patnáctém místě na Kollerův tým dvoubodový náskok. Šestnáctý Norimberk je na první sestupové příčce osmnáctičlenné bundesligy.

"S Rostockem půjde o moc, pohled na tabulku je jasný. V sobotu prostě vyhrát musíme. A jestli dám góly já nebo někdo jiný, to není zdaleka tak důležité, jak ty tři body," pokračoval Koller.

Několik dní na Kypru s národním mužstvem bere Koller jako obvyklé zpříjemnění.

"Na reprezentační sraz se těším vždycky, věřím, že si zvednu náladu. Tentokrát to potřebuju."

Jestli nastoupí v úterý proti řeckému výběru, nebo až ve středu v oficiálním mezistátním utkání proti Polsku, to prý zatím netuší. Každopádně v úterý mají dostat šanci hráči širšího kádru a ve středu by to měl být tým složený z tradičních opor, mezi něž Koller samozřejmě patří.

Na poznámku, že při nepřítomnosti klidného kouče Brücknera, bude nejspíš stadiony v Nikósii a Larnace během zápasů s Řeky a Poláky burácet zvučný hlas emotivního asistenta Petra Rady, autor padesáti reprezentačních gólů reagoval:

"Musíme hrát tak, aby na nás asistent Rada křičet nemusel."