Raúl dal Francouzům postupový dárek

B r u g g y - Ve čtvrtfinále mistrovství Evropy porazila Francie Španělsko 2:1. O výsledku zápasu se rozhodlo už v prvním poločase. Na branku Zidaneho z trestného kopu ještě dokázali Španělé odpovědět gólem z penalty, kterou proměnil Mendieta. Minutu před přestávkou se však trefil Djorkaeff a po přestávce už Francouzi jednobrankové vedení udrželi. Vyrovnat mohl poslední minutě Raúl, ale z penalty přestřelil francouzskou branku. V semifinále v Bruselu se tak ve středu střetne Francie s Portugalskem. On-line reportáž z utkání najdete ZDE.

Ve francouzském týmu zůstal na lavičce nejen zraněný záložník Petit, ale trochu nečekaně i útočník Anelka, který se tak na souboje se spoluhráči z madridského Realu těšil marně. Místo nich trenér Lemerre poslal na hřiště Djorkaeffa a Dugarryho.

Španělé nastoupili opět bez kapitána a šéfa defenzívy Hierra, který se nestihl dát do pořádku. Pokusili se soupeře zaskočit tříčlenným útokem, v němž se k Raúlovi a Alfonsovi připojil Munitis a jeden z nejmenších hráčů na šampionátu urostlého Thurama na levém kraji francouzské obrany od začátku hodně trápil.

I další fotbalisté z Pyrenejského poloostrova hýřili aktivitou. Brankář Barthez musel v 19. minutě čelit přímému kopu Guardioly a hned nato Raúlovu chytrému lobu. Španělský trenér Camacho stejně jako jeho kolegové v předchozích zápasech věděl, že nejdůležitější je uhlídat Zidaneho. Na tréninku na to své svěřence speciálně připravoval, ale v Bruggách se na vlastní oči přesvědčil, jak je to těžké.

Zidane dokázal i v hodně spletitých situací najít optimální řešení - uvolnit se kličkou ze sevření, nebo si narazit míč se spoluhráčem. Ve 30. minutě ještě po Dugarryho přesné přihrávce sám v šestnáctce trestuhodně promáchl, ale o tři minuty později poslal z přímého kopu míč nezadržitelně do sítě.

Francouzská radost napoprvé trvala jen pět minut. Pak Thuram v šestnáctce podtrhl Munitise a Mendieta chladnokrevně proměnil i svou druhou penaltu na šampionátu.

Ještě do přestávky však Djorkaeff zužitkoval Vieirovu přihrávku a přestože byl Aranzabalem vytlačován z výhodné střelecké pozice, stihl nádherně vypálit a do šatny šli mistři světa s jednobrankovým náskokem.

Hned v úvodu druhého poločasu Munitis znovu zamotal hlavu Thuramovi, ale Barthez byl připraven. Temperamentní Camacho, který se o přestávce v tunelu pustil do sudího Colliny, vsadil na riskantní kartu a v Urzaízovi poslal na trávník čtvrtého útočníka.

Tlak sílil, ale Francouzům se dařilo španělské ostří otupit a ze zajištěné obrany vyrážet k brejkům. A když jim v 70. minutě přece jen hrozilo bezprostřední nebezpečí, vykopl Desailly míč z prázdné branky.

Těsně před koncem Barthez zbytečně hmátl po Abelardově noze a Collina už podruhé na šampionátu nařídil v poslední minutě spornou penaltu. Úspěšný španělský exekutor Mendieta už seděl svlečený na lavičce, a tak si míč postavil Raúl, ale situaci nezvládl a branku vysoko překopl.

Španělům podruhé v řadě jejich drtivý finiš nevyšel, reprezentanti ze země galského kohouta výhru uhájili. Spolu s jejich fanoušky slavil v hledišti Breydelova stadiónu postup i francouzský premiér Lionel Jospin.

Výsledek:
Španělsko - Francie 1:2 (1:2)

Branky: 38. Mendieta z pen. - 33. Zidane, 44. Djorkaeff. Rozhodčí: Pierluigi Collina (It.). ŽK: Alfonso, Guardiola, Salgado, Paco - Deschamps. Diváci: 30.000.

Španělsko: Caňizares - Salgado, Paco, Abelardo, Aranzábal - Guardiola, Helguera (77. Gerard), Mendieta (57. Urzaíz) - Raúl, Alfonso, Munitis (73. Etcheverría).

Francie: Barthez - Thuram, Blanc, Desailly, Lizarazu - Djorkaeff, Deschamps, Vieira, Zidane - Henry (81. Anelka), Dugarry.

Hlasy trenérů po utkání:
Jose Antonio Camacho (Španělsko): "Bojovali jsme do poslední chvíle o vítězství, ale nedokázali jsme to. Čeká nás cesta domů. Francouzi ukázali, že nejsou pro nic za nic mistry světa. Mohli jsme vyrovnat, kdyby Raúl proměnil penaltu. Ale jen jeho vina to není. Prostě jsme dnes neměli tolik štěstí, jako s Jugoslávií. Výsledek není spravedlivý, ale my ho musíme akceptovat."

Roger Lemerre (Francie): "Španělé hráli velmi dobře. Byl to velmi náročný zápas a my jsme zaslouženě vyhráli."

Ve čtvrtfinále ME byl francouzský brankář Fabien Barthez na penaltu Španěla Gaizky Mendiety krátký.

Michel Salgado (2) a Zinedine Zidane ve čtvrtfinálovém souboji mistrovství Evropy mezi Španělskem a Francií.