Do potyčky se v barážovém utkání dostali Vojtěch Smrž z Karviné (v bílém) a Jan Javůrek z Jihlavy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ať skončí Chovanec a Wilczek. Ozvěme se proti bezpráví, žádá Jihlava kluby

  • 169
Baráž o první ligu vyvolala další ostrou reakci. Jihlava zveřejnila otevřenou výzvu, v níž se podivuje poměrům v českém fotbale. Poukazuje na chyby sudích v duelech s Karvinou, žádá odstoupení Jozefa Chovance s Martinem Wilczekem z komise rozhodčích. A vyzývá předsedu asociace Martina Malíka, aby začal jednat, nebo aby se vzdal své funkce.

Otevřenou výzvu profesionálním klubům, jejich majitelům, komisi rozhodčích, výkonnému výboru FAČR (fotbalové asociaci) a Ligové fotbalové asociaci (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, zveřejnila Vysočina Jihlava na svých webových stránkách, kde jej naleznete v plném znění.

„Vyzýváme nejen v kontextu obou barážových dvojutkání komisi rozhodčích a zejména pány Chovance a Wilczeka, aby přestali škodit českému fotbalu a odstoupili,“ žádá druholigový klub v prohlášení.

„Celá sezóna je plná skandálních rozhodnutí bez ohledu na přítomnost VAR. Buď jsou konkrétní rozhodčí zcela neschopní, nebo naopak chyby dělají naschvál. Na každý pád jsou obě možnosti důvodem pro okamžitou rezignaci celé komise,“ pokračuje text, v němž se Jihlava obrací na ostatní kluby, jejich majitele a LFA.

Jeden odstavec věnovala i Martinu Malíkovi, šéfovi českého fotbalu.

Baráž o ligu

kontroverze z bojů o nejvyšší soutěž

„Vyzýváme předsedu VV FAČR pana Malíka, aby začal jednat a učinil kroky k vedoucí k nezávislosti důvěryhodnosti rozhodčích a nezávislosti jejich komise, jak ostatně před svou volbou sliboval, nebo aby odstoupil. Od jeho nástupu do funkce se situace zásadně zhoršila, důvěra veřejnosti i klubů je nulová a do fotbalu se vrátila celá řada kontroverzních lidí,“ uvádí Vysočina.

„Předseda FAČR je aktuálně na kongresu FIFA v Paříži, odkud se vrací zpět na páteční zápas české reprezentace s Bulharskem. Následně se bude situací kolem Komise rozhodčích FAČR a otevřené výzvy jihlavského klubu zabývat,“ reaguje za fotbalovou asociaci její tiskový mluvčí Michal Jurman.

Jihlava od neúspěšné nedělní baráže s Karvinou ostře vystupuje proti výkonu rozhodčích ve dvojzápase o první ligu. Příspěvek na webových stránkách začíná třaskavým obviněním poměrů v tuzemském fotbalovém prostředí.

„Historky o tom, jak se jistý sportovní ředitel jednoho týmu ČFL chlubí, že ve druhé lize udělal zápas na klíč, historka o tom, že Karviná sice byla ve skupině o udržení poškozena, ale bylo jí slíbeno, že se jí to vrátí v baráži a jiné podobné smyšlenky. To nejšílenější na těch všech historkách je, že v nich tvrzený scénář se v poměrně velkém procentu případů naplnil,“ uvádí klub.

Vysočina se jako druhý tým druhé nejvyšší soutěže střetla s Karvinou o šanci zahrát si v příštím ročníku první ligy, po prohře 1:2 a remíze 1:1 ale svěřenci Františka Straky udrželi příslušnost mezi elitou. Jihlavským se nicméně od první chvíle nelíbily některé výroky arbitrů.

Fotogalerie

„Obě utkání jsme byli pod permanentním tlakem celé trojice sudích, kteří občas neuvěřitelně otáčeli posuzování věcí na hřišti, když vrcholem bylo nařízení přímáku pro Karvinou na místo penalty pro nás po faulu na Pavla Šulce v 60. minutě zápasu v Karviné,“ píše Vysočina na svém webu a poukazuje na další chyby rozhodčích.

Obsáhlá otevřená výzva končí prosbou o podporu z ostatních mužstev se slovy, že v tomto ročníku „došlo k citelnému návratu starých časů“ a že Jihlava nechce vstoupit do systému „teď tě poškodíme a za týden ti to vrátíme.“

„Vyzýváme profesionální kluby a jejich majitele, potažmo LFA, aby se nahlas ozvali proti systematickému bezpráví, které se kolo od kola prohlubuje. Je absurdní, že kluby s rozpočty v desítkách či stovkách milionů korun utlačuje pár jedinců často mizerné pověsti. Žádáme o podporu od každého, kdo smýšlí stejně jako my. Buďme slyšet, ať se konečně fotbal posune na západ a nezůstává na východě.“

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.