EXTÁZE. Fotbalisté Sparty s trofejí pro vítěze Superpoháru.

EXTÁZE. Fotbalisté Sparty s trofejí pro vítěze Superpoháru. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Plzeň 3:0, fotbalový mistr zahájil ročník ziskem Superpoháru

• 201
Fotbalisté Sparty na startu nové sezony válí. Po vítězství ve druhém předkole Ligy mistrů zvládli i zápas o český Superpohár, ve kterém porazili Viktorii Plzeň 3:0. O vítězství rozhodli v prvním poločase, kdy se trefili kapitán David Lafata a záložník Ladislav Krejčí. Před koncem pečetil výsledek Michal Breznaník.

„Máme radost, že jsme vyhráli a že to bylo tak výrazným výsledkem. Ale je zapotřebí vidět i kvalitu soupeře. Byly pasáže zápasu, kdy nás Plzeň dostala pod tlak a dělala nám problémy. Jsme rádi, že jsme ukázali sílu,“ hodnotil zápas sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

„Mistři! Mistři! Mistři!“ několikrát znělo letenským stadionem. Sparťanští fanoušci tak dávali najevo, kdo byl králem v minulé sezoně - jejich tým ovládl jak ligu, tak domácí pohár.

Sparta stejně odstartovala i nový ročník. Svého aktuálně největšího soka hlavně v prvním poločase přehrála. Před přestávkou byla ve všem lepší - vytvořila si víc šancí, připsala si víc střel, lépe kombinovala, důsledněji bránila a nepouštěla soupeře do šancí.

I když... Plzeň už v 5. minutě mohla otevřít skóre. Po Costově faulu na Petrželu však Kolařík neproměnil penaltu. Vystřelil sice prudce, ale jen do břevna.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Pak už ovšem hrála jen Sparta, která během půlhodiny vstřelila dva góly. Nejdřív se po Dočkalově centru z přímého volného kopu trefil hlavou Lafata, jenž tak v součtu s úterním zápasem proti Levadii Tallinn zaznamenal už šest branek.

Na 2:0 zvýšil Krejčí, kterému nechtěně přihrál obránce Limberský ve snaze odkopnout míč od Přikryla. Dvaadvacetiletého záložníka nezastavil ani vracející se Rajtoral, jenž se do plzeňského dresu vrátil po hostování v bundesligovém Hannoveru.

"Začali jsme aktivně, měli jsme penaltu, kterou jsme ale neproměnili. To samozřejmě utkání ovlivnilo, ale hlavním důvodem byly góly po našich chybách,“ prohlásil plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší.

V tropickém vedru, ve kterém rozhodčí nařídil dvě krátké přestávky na osvěžení, se dál hrál svižný fotbal. A tvrdý. Zákroky za hranou předvedla obě mužstva. Jako třeba Procházkovo vražení zezadu na Krejčího či Costovo zbytečné dojetí skluzem do gólmana Kozáčika.

Po přestávce se Plzeň, která v minulém ročníku skončila druhá za Spartou v lize i v poháru, přece jen zvedla. Konečně si připsala střely na bránu, dostala se k rohovým kopům a hlavně - i do šancí. Ale třeba hlavičku Tecla z dobré pozice bravurně vyrazil gólman Bičík.

Sparta soupeře do velkých příležitostí nepouštěla. A sama naopak těsně před koncem zvýšila na třígólový rozdíl. Po přihrávce z pravé strany od Přikryla zblízka poslal míč do brány novic Breznaník - 3:0.

„Ve druhé půli už jsme dominovali, ale je to těžké, když nedáme branku. Výsledek tři nula neodpovídá průběhu utkání,“ litoval Uhrin.

Negativem jinak kvalitního zápasu jsou zranění hned tří hráčů - sparťanů Krejčího a Matějovského a plzeňského záložníka Pilaře, kteří museli střídat. Všichni byli po utkání v péči lékařů.

„V tuto chvíli nejsem schopen říct, jak je Matějovského a Krejčího zranění vážné. Budeme čekat, co řeknou doktoři,“ poznamenal Lavička.

A Uhrin k Pilařovi, jenž měl při odchodu ze stadionu nateklou pravou stranu obličeje a viditelný šrám, dodal: „Podle toho, jak to vypadalo, musel dostat kopačkou do obličeje. Víc budeme vědět po vyšetření.“

Sparta získala druhý Superpohár v pětileté historii zápasu. Víc jich žádný tým nemá.