Olomoucký trenér Jílek před startem druhé ligy: Cíl je jasný...

Olomoucký trenér Václav Jílek na tréninku | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

4 2016
Náhradu za rozdílové ofenzivní hráče Michala Ordoše, Petra Ševčíka či Jana Navrátila, nejproduktivnějšího sigmáka minulé sezony, nedostal žádnou. Přesto trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek bez zbytečného alibi před zítřejší domácí ostrou premiérou proti Opavě hlásí: „Cíl je jasný - návrat do ligy.“

Jste nachystaní na start sezony?
S přípravou jsem spokojený z pohledu objemu, který jsme byli schopni absolvovat, i z pohledu kvality přípravných utkání a výsledků hlavně ve finální fázi, kdy jsme měli možnost se konfrontovat s účastníky druhé polské ligy. Prvotní věc v přípravě je zdravotní stav a ten byl až na malé výjimky po celou dobu perfektní, za což bych chtěl poděkovat týmu fyzioterapeutů a doktorů, protože se nám povedlo být v přípravném období pohromadě více méně po celý čas. Z mužstva mám lepší pocit. Řeknu to naprosto upřímně: V závěru jsme se prostě potýkali s určitými problémy mentální stability a energie mužstva. Teď máme předpoklady pro to, abychom vstup do soutěže zvládli a šli za cílem, který tady máme jednoznačně vytyčený. Ale jedna věc je, co cítím já, a druhá pak realita na hřišti.

Kdo je vaším hlavním konkurentem v boji o dvě postupová místa?
Baník ambice vyhlásil jasně: chce návrat do ligy. Kartami budou míchat i další; v přípravě jsme se utkali s Táborskem, které vypadalo velmi dobře. Znojmo naplní kvalitu, kterou ukázalo minulý rok. Nevím, jak jsou na tom Budějovice, ale jsou tady další nebezpečné mančafty, jako Ústí nad Labem. V přípravě jsem viděl dvakrát Opavu a myslím si, že to může být černý kůň soutěže, protože hráli hodně organizovaně. S příchodem nového trenéra má mužstvo styl. Nečeká nás na úvod vůbec nic jednoduchého.

Takže dobrý test vaší síly?
Přesně tak. Viděl jsem Opavu s Brnem - 2:2, v posledním přípravném zápase s Vítkovicemi - 5:0. V první řadě bych zase nechtěl ze soupeře vzbuzovat přehnanou obavu. Ale respekt k tomu, že je to stabilní mužstvo s herní organizací, má schematické prvky, je odpovědné do obrany. Bude to složitý zápas, jako každý v domácím prostředí. Upřímně, abych se přiznal, jsem neznal úroveň hráčů Opavy, ale zapůsobili na mě. Pro nás je dobře, že se na úvod potkáme s ambiciózním týmem, byť to nevyhlašuje, ale já tam vnitřní ambici cítím, protože znám trenéra Romana Skuhravého.

Máte posty zdvojené podle představ?
Tím, že se podařilo stáhnout Davida Housku, se nám naštěstí udělala určitá hráčská rezerva, ale je potřeba říct, že hlavně ve středu hřiště ještě moje představa byla taková, abychom měli pět plnohodnotných hráčů. Tam je asi jediné místo, kde nás do budoucna tlačí bota v případě, že bychom měli zdravotní problémy. Jinak je mužstvo z pohledu alternací poskládané v pořádku. Ještě řešíme post ofenzivního kreativního středového hráče.

Olomoucký trenér Václav Jílek po sestupu do druhé ligy
Olomoucký trenér Václav Jílek diriguje své svěřence.

Nechybí vám i střelec?
Vnímám to spíš jako veřejný názor - té užší sigmácké i širší fanouškovské veřejnosti a možná i mediální - že nám chybí útočníci, že chybí góly. Ale je tady Vašíček, který má x ligových startů. Když měl povedenou sezonu ve Znojmě, góly střílel. Je tady Chorý, který se obrovsky zvedl, pracuje na sobě. Všichni víme, že s koncovkou má problém, že střílení branek dělá útočníka útočníkem, ale zase tam jsou věci, které ohromně pomáhají mužstvu. Jsou útočníci, kteří jen čekají na gól, pak ho dají a jsou slavní. Jsou útočníci, kteří pracují pro mužstvo a jsou schopni i připravit brankové příležitosti. Nechtěl bych se upínat jenom na gólovou efektivitu hroťáků. Když jsme se dozvěděli, že Chorý by měl vypadnout na delší dobu, tak jsme ještě chtěli získat útočníka, nakonec se zranění v tom počátečním rozsahu nepotvrdilo. Byť Váša v minulé sezoně branky nedával, teď v závěru přípravy ano a já věřím, že pokud nastoupí, tak branku vstřelí. Chorý s Yunisem jsou ve svých kategoriích v národních týmech, takže je potřeba s nimi pracovat. Nezbavoval bych se zodpovědnosti hráče něčemu naučit a dostat to do nich. Ani není v našich možnostech si lusknout a přivést hroťáka, který dá deset gólů za podzim.

Po odchodu Mahmutoviče ale zase máte všechny tři útočníky spíše soubojové než rychlostní...
Zase se musíme bavit o možnostech. Pokud chcete do druhé ligy kvalitního útočníka, ještě rychlonohého, který dá i branky, tak musíte taky něco dát na stůl. Těžko sem budeme takové hráče dostávat. Samozřejmě že bych byl rád, kdyby takový hráč tady byl, ale když si vezmu typologii soupeřů, nemyslím si, že bychom měli být ti, kteří budou bránit, vycházet z bloku a hrát na brejky. Budeme potřebovat sílu do šestnáctky. Možná to budeme muset někdy zjednodušit, porvat se o míč, udržet ho nahoře. Pro druholigový fotbal je typologie našich útočníků dostačující. Pořád si můžeme pomoct dalšími hráči; Kuba Petr je schopen hrát na hrotu, vyzkoušel si to v lize. Zase pak narážíme na efektivitu, ale konkrétně k němu musím říct, že v závěru přípravy předváděl výborné výkony. Je to hráč, který dokáže být efektivní z křídelního prostoru, za což jsem rád.

Pro dobývaní obran budete potřebovat i průnikovou přihrávku. Podařilo se vám nahradit kreativní záložníky Ordoše se Ševčíkem vlastními zdroji?
Jiného kreativního hráče jsme nepřivedli, může to být pro nás malinko deficitní. Je třeba, aby to na sebe vzal David Houska a zase se vrátil do pohody. Bylo mi řečeno, že tady ve druhé lize patřil k nejlepším hráčům, byl schopný se tlačit do zakončení, vytvářet příležitosti. Musíme ho dostat na úroveň, na které byl. Nosným hráčem by měl být hlavně on. Je tam Kuba Plšek, který se posouvá z nižší pozice do vyšší. To je hráč, který má kreativitu a finální fázi na vysoké úrovni. Ševa i Ordži se nadstandardním řešením vymykali. Ve druhé lize ne vše půjde udělat kombinací a potřebujeme, aby hráči situaci vyřešili i individuálně, rozdílově. Bude třeba vlastní odvahy. Pevně věřím, že Plšek s Houskou to zvládnou a roli převezmou.

Olomoucký kouč Václav Jílek při utkání na Dukle.

Zkušený univerzál Vojtěch Štěpán má svolení hledat si nové angažmá. Neprosadil se do týmu čistě kvůli sportovní stránce?
Ano, čistě sportovní věc. My jsme se s Vojtou bavili a byl to oboustranný zájem, protože jsme si jeho pozici vyhodnotili jako hráče číslo čtrnáct, patnáct, šestnáct. S tím se on logicky ve svém věku těžko smiřuje, má za sebou penzum ligových zápasů. Měl malinko jinou představu, takže jsme hledali řešení. Umožnili jsme mu, aby dostal prostor pro sehnání nového angažmá. Teď byl na testech na Maltě, ale ještě definitivu nemá, takže v momentě, kdy nic nesežene, je v kádru áčka. Nikde není napsáno, že případně příležitost dostat nemůže.

Z Ostravy přitom přicházel před rokem jako prověřená posila využitelná i coby alternace na pravého obránce za Hálu. Zklamalo vás, že se neprosadil?
Jako trenér to nemůžu brát jako zklamání. Přijdu k mančaftu a hodnotím výkonnost každého hráče, přínos do našeho způsobu hry a jeho charakter. Po charakterové stránce nemůžu říct půl slova. Vojtu znám dlouhodobě, více méně jsme krajané. Není s ním jediný problém; vynikající tréninkový přístup, ale zkrátka očekávání od něj byla větší. Jsou tady dneska hráči, kteří balancují na hraně české jednadvacítky, mají před sebou slušnou budoucnost. A logicky klub i my jsme z toho důvodu upřednostnili tyto hráče. On se tak dostal do pozice, která ho nepředurčovala k tomu, že bude tolik nastupovat.

Konec kariéry si rozmyslel kapitán Miloš Buchta, v uplynulé sezoně v MF DNES nejlépe hodnocený sigmák. Oddychl jste si?
Miloš může potvrdit, že ještě než skončila soutěž, už s ním jsem mluvil. Přemýšlel jsem nad tím, co můžeme udělat. Pro mě byl jeden ze stěžejních bodů udržet tady Buchtiče. Kromě zápasu v Liberci, kdy jsme si k tomu něco řekli, patřil jednoznačně k našim nejlepším hráčům. Není to jen o sportovní kvalitě. Hlavně na sebe vzal roli lídra v kabině, dneska je respektovaný. Chtěl jsem, abychom jeho zkušenost - a především sportovní kvalitu, kterou potvrdil, měli. Měl jsem velký zájem na tom, aby pokračoval dál. Nemyslím si, že je to jeho poslední sezona. Je tak připravený, že je schopen ještě dva tři roky chytat, protože se udržuje v perfektní kondici. Pořád má mužstvu co dát. Bylo by krásné, kdyby se nám povedlo vrátit a přál bych mu, aby si tady ještě zachytal ligu.

Trenér Olomouce Václav Jílek v zápase proti Jablonci.
DISKUSE. Olomoucký trenér Václav Jílek v rozhovoru s obráncem Janem Rajnochem.
Olomoucký trenér Václav Jílek.

Jak zasáhl atmosféru v týmu i klubu odchod spolumajitele Josefa Lébra z představenstva Sigmy a to, že zvažuje odejít úplně?
Do důsledku takhle člověk zatím neuvažuje, pokud se ho nedotknou další konkrétní rozhodnutí pana Lébra. To, že se stáhl z představenstva, jsme brali jako fakt. Měl pro to svou argumentaci, je to jeho rozhodnutí. Bylo nám na nejvyšší úrovni klubu řečeno, že co se týče podzimní části, je všechno garantované. Co bude od ledna, to už je věc další. Ale nemyslím si, že bychom se měli dívat takhle dopředu, my bychom se ze sportovního hlediska měli dívat jen týden dopředu. Něco jiného bude v listopadu, prosinci, když se najednou začnou kolem toho dít nějaké věci, pak už by to bylo případně daleko náročnější. Já nechci malovat čerta na zeď, pevně věřím, že se najde nějaký partner, nebo že pan Lébr tady nadále v roli investora setrvá a stabilita tu bude, protože pokud chceme mít sportovní ambici, bez ekonomického základu to prostě neuděláme.

Lébrovo místo v představenstvu zaujal trenér Milan Máčala. Jak probíhá vaše spolupráce?
Já jsem Milana Máčalu neznal. Samozřejmě jsem ho znal jako trenérskou personu, ale osobně ne. Hodně mě překvapil. Sám inicioval schůzku, mluvili jsme spolu asi hodinu a půl. Má dobrý pohled na fotbal, sleduje i moderní nové trendy. Pro mě byl hlavně důležitý vnitřní pocit - a nebyl takový, že by mi něco vnucoval. Spíš to byla otázka podání pomocné ruky, případně co je potřeba pro mužstvo. Měl jsem z toho velmi dobrý pocit. Je to zkušený trenér, který má vztah k regionu. Může nám pomoct. Je členem představenstva, ale měl chuť se zapojit do sportovního dění, a to se zabezpečilo tím, že když máme pozápasové porady, tak tam byl k dispozici. Rád jsem si vyslechl jeho názor. Jsou to pro mě podnětné věci a přitom pořád mám pocit, že má trenérská pozice je respektovaná. Nevstupuje mi do toho násilím.

Mluví se o tom, jak profesionální fotbal na Moravě upadá, ale ve druhé lize to tak teď nevypadá. Je výhoda, že budete po postupu Prostějova a Vítkovic jezdit hodně de facto po okolí?
Pokud to vezmu čistě pragmaticky, tak je lepší jet na kole do Prostějova, než na dvoudenní zájezd na Vyšehrad. Z pohledu patriotismu bych byl raději, kdyby bylo víc moravských klubů v lize, to je priorita. Nicméně to svědčí o tom, že fotbal na Moravě není úplně špatný. Teď to potvrdit ve druhé lize a dalšími dvěma kluby zase nafouknout první ligu. Za to bych byl rád. Zastoupení moravských klubů v první lize je tradiční. Byť v poslední době je na ústupu, tak si nemyslím, že by to měla být konečná. Budeme se o to snažit všemi silami, a nejen my - klubů s ambicemi na Moravě bude víc.

Autor:

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

  • Nejčtenější

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Generální partner z Kataru? Jednáme, potvrdil slávistický šéf Tvrdík

Fotbalová Slavia možná brzy získá nového, zámožného sponzora z Arabského poloostrova. Předseda představenstva klubu...

Nefauloval jsem, tvrdil sparťan Frýdek. Ale ano, oponoval teplický kouč

Měl platit gól fotbalové Sparty v Teplicích, anebo ne? Aktéři nedělní ligové partie se na tom neshodli; trnem v oku...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Úleva fotbalového Ústí. I díky naštvanému útočníkovi

Ústečtí fotbalisté zlomili domácí prokletí, páteční výhra 2:0 nad Chrudimí je udržela na dohled špičky 2. ligy.

Pardubický kouč: Díky vyloženým šancím jsme si asi výhru zasloužili

A zase jsou první! Pardubičtí fotbalisté sice o víkendu vinou ostatních výsledků na chvíli klesli na druhé místo v...

Šestý zápas, třetí remíza. Fotbalisté Jihlavy venku opět ztratili

To snad není možné, kroutí nevěřícně hlavou fanoušci FC Vysočina. Zatímco v domácím prostředí druholigový jihlavský tým...

Druhá liga: Pardubice porazily Třinec a vedou tabulku, Brno si zastřílelo

Fotbalisté Pardubic ve 12. kole druhé ligy doma zdolali Třinec 1:0 a vrátili se do čela tabulky o dva body před Duklu,...

Najdete na iDNES.cz