Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. září 2020 Oleg

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

  13:59
Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní chorvatští investoři fotbalovému Znojmu nabídli potřebnou dvoumilionovou finanční injekci, šéfové druholigového klubu nadšeně souhlasili. Snad zapomněli, že ve fotbalovém byznysu se dobročinnost příliš nepěstuje. A že se za ní může skrývat černota.

STAROSTI VE ZNOJMĚ. Klub je ve druhé lize třináctý, tři body od sestupu. Ještě závažnější je podezření, kterému nově čelí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Znojmo teď čelí nepříjemnému podezření, že jeho zimní přípravné zápasy byly zmanipulované sázkařskou mafií – proto raději navenek podezřelý kontakt s Chorvaty přerušilo.

Jak se chce bránit? A co vlastně obnáší nečistá hra s fotbalovými výsledky? MF DNES a iDNES.cz nabízí otázky a odpovědi.

1.Co bude se Znojmem?

Ve třináctém týmu druhé ligy to vře. Od nedělního odpoledne, kdy dorazil na soustředění v chorvatské Makarské, řeší, jak se vypořádá se sázkařským skandálem. Radar společnosti Federbet, která na nekalé sázky upozorňuje, poukázal na čtyři podezřelé lednové zápasy.

„Až do vyřešení případu pozastavujeme spolupráci s chorvatským investorem,“ prozradil včera šéf klubu Jiří Tunka. „Zároveň předáváme případ právníkům a já i pan Goran podáme trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména našeho klubu.“

„Pokud by peníze pocházely z nekalé činnosti, nechceme s tím být spojováni.“

Jiří Tunka, majitel 1. SC Znojmo

Pan Goran, celým jménem Goran Spahič, zastupuje společnost, která Znojmu nabídla pomocnou ruku. Poté, co se v lednu v klubu objevil a přivedl si čtyři hráče z bývalé Jugoslávie, začala se množit podezření. Když vyšla najevo, Znojmo raději spolupráci stoplo. Byť by se mu v těžké situaci peníze velmi hodily. „Ale pokud by měly pocházet z nekalé činnosti, nemůžeme s nimi být spojováni,“ vyhlásil Tunka.

V podvod nevěřím, ale nejsem detektiv, říká šéf fotbalového Znojma

Město, jehož podporu Znojmo také potřebuje, reaguje už teď: zvažuje, že klubu pozastaví dotace. K turbulentní situaci zbývá přičíst ještě neklid v kabině, která chorvatské nováčky přijala chladně.

„Na tréninku je teď kolikrát ticho jako v kostele, nikdo pořádně nemluví. Nemá to žádné emoce,“ prohlásil před odjezdem na soustředění pro MF DNES zkušený obránce David Helísek.

2.Co vzbudilo podezření?

Takzvané live sázky, v posledních letech nejčastější způsob, jak vydělat na ovlivněných zápasech. Princip je jednoduchý, systém ďábelsky propracovaný.

V průběhu utkání – nejen mistrovských, ale i přípravných – se dá přes web sázkových kanceláří kromě konečného výsledku sázet i na to, v jaké pasáži zápasu padne určitý počet gólů. Nebo na počet faulů, žlutých karet, rohových kopů.

„Na tréninku je často ticho jako v kostele. Nikdo moc nemluví, nemá to emoce.“

David Helísek, obránce Znojma

Loterijní společnosti, které dostanou licenci v Česku a v drtivé většině evropských zemí, si samy hlídají podezřele vysoké sázky, a tak je rájem mafiánů Asie. Tamní společnosti jsou výrazně benevolentnější a nadnárodní legislativa, která by jejich činnost omezovala, neexistuje.

Právě z Asie se často špinavé sázky řídí. Ale u tamních bookmakerů si při použití drobných fíglů můžete vsadit i z Evropy, což dává organizovaným gangům ještě větší možnosti. Přes prostředníky oslovují konkrétní hráče či rozhodčí, kteří pak na hřišti plní zadání – pochopitelně za tučnou odměnu, protože v sázkách létají statisíce. To se může týkat i zápasů Znojma.

3.Které sázkařské skandály zasáhly Česko?

Ten největší praskl v roce 2013. Asijská mafie přes kontakty ze Slovenska ovlivňovala výsledky desítek zápasů třetí ligy, nižších soutěží a hlavně juniorské ligy, která se stala semeništěm zla. Aféra se dotkla známých jmen: třeba bývalého teplického stopera Davida Jablonského, který po dlouhém vyšetřování vyfasoval osmnáctiměsíční podmínku a pokutu dvacet tisíc korun.

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Poprask před rokem vzbudila kauza Mohelnice: moravský třetiligový klub zaujal čínskou společnost napojenou na krajně nedůvěryhodného byznysmena Erika Maa. Ten čelil podezření z ovlivňování zápasů v Irsku, Portugalsku i Rumunsku a v Česku si pověst nevylepšil: krátce poté, co jeho firma do klubu vstoupila, kontrolky Federbetu začaly blikat.

Výsledek? Číňané se z Mohelnice vypařili, pošpiněný klub se teď pokouší o restart v krajském přeboru a tři jeho bývalí hráči čelí obvinění z korupce. Stín padl i na další třetiligový tým, Valašské Meziříčí: také u jeho zápasů měly kurzy nepřirozené výkyvy.

4.Jaké kauzy se řešily za hranicemi?

Začněme tou, která nese českou stopu: na Slovensku před šesti lety řádila stejná mafie, která ovlivňovala zápasy v Česku. Doživotní trest vyfasoval třeba Ivan Hodúr, hráč Dunajské Stredy dobře známý z angažmá v Liberci. „Není dne, kdy bych si to nevyčítal a nelitoval. Udělal jsem chybu,“ kál se později.

Fotogalerie

Momentky z duelů Znojma

Způsoby, jakými se zápasy ve světě fixlují, jsou různé, někdy dost bizarní. Lotyšský obránce Kirils Grigorovs, mimochodem další podezřelý v mohelnické kauze, například letos po vyhazovu z arménského Jerevanu ovlivňoval podle pokynů mafie přípravné zápasy na Kypru coby falešný rozhodčí.

Utkání nejen sám řídil, ještě verboval další bývalé fotbalisty. „Vysvětlil mi, že v některých zápasech nechám praporek dole, když bude ofsajd. V jiných ho zvednu, i když nebude,“ vylíčil rumunský obránce Alin Stoica, který se nechal zlákat.

Pozdvižení vzbudil trest pro albánský klub Skenderbeu Korce – kurzy v jeho zápasech létaly tak podezřele a tak často, že jej UEFA vyloučila z pohárů na deset let.

Skandály se s rozvojem internetového sázení množí, řeší je celý svět: od Indonésie přes Černou Horu až po Kanadu. Česko bohužel nezůstává stranou.

Sázky jsou příliš chytlavé, radši si zahrajte na kytaru

Rozhovor s bývalým koučem Mohelnice

Před rokem byl první, kdo promluvil. „Bylo by mi stydno, kdybych mlčel,“ vzpomíná trenér Dušan Žmolík na skandál v třetiligové Mohelnici.

Pod nedůvěryhodným čínským majitelem docházelo k těžko pochopitelným herním kiksům, které vedly k podivným výsledkům, po nichž policie obvinila čtyři lidi. „Teď jsem daleko ostražitější,“ říká Žmolík.

Takže když jste v létě nastupoval do třetiligového Uničova...
Postavil jsem se před mužstvo a na rovinu řekl: Nejpozději hodinu před každým zápasem budou vypnuté telefony. Klidně si vezměte kytaru a zpívejte si, ale buďte spolu, buďte kolektiv. A samozřejmě za to mohla i zkušenost z Mohelnice, abychom předešli problémům. Sázky jsou příliš chytlavé.

Věříte svému mužstvu?
V Uničově nemám pochybnosti. Strávil jsem tam spoustu let jako hráč, mnozí kluci jsou moji bývalí spoluhráči. Znám je, mají charakter. O jiných týmech přesvědčený nejsem. Fotbal je příliš bezpáteřní.

Tak proč v něm zůstáváte?
Miluju ho. Na hřišti jsem vyrůstal, fotbal jsem hrál, trenér Petržela mi loni umožnil, abych mu dělal asistenta ve Zlíně. Je to možnost spoustě mladým lidem pomoci dostat se dál, nebo najít jinou cestu.

Ani smutná zkušenost z Mohelnice s vámi nehnula?
Jedině v tom smyslu, že jsem přestal být naivní. Když náš brankář (Rohel) dostal pitomý gól, vysvětloval jsem si to tak, že měl asi špatnou chvilku, že ztratil koncentraci. Teprve později mi došly souvislosti, že byl domluvený výsledek.

Je vám teprve šestatřicet, váš trenérský kredit neutrpěl?
Snad nebyl důvod. Byl jsem jen součástí lumpáren, o kterých jsem neměl potuchy. Upřímně si myslím, že kdybych před rokem zavřel oči, nikdo nikdy by se to nedozvěděl.

Čtyři aktéři mohelnické aféry teď čelí obvinění. Není vám líto, jak dopadl klub?
Mohelnice se vyčistila, což je jedině dobře. Bez čínských peněz se ve třetí lize udržet nemohla, spadla do divize a ani do ní se nepřihlásila. Řekla sbohem všem hráčům, kteří měli peníze navíc. Teď klub hraje krajský přebor, sází na místní, na dorostence. To je teď tamní cesta.

Nějaké ponaučení pro ostatní?
Když před vámi zašustí penězi, ještě to neznamená spásu. My se tehdy radovali, že konečně budou výplaty, že zachráníme sezonu. Bohužel nikomu z nás nezablikala kontrolka. Přitom já považuju angažmá v Mohelnici za úžasnou zkušenost. Moje první trenérská štace v kariéře. Jako trenér jsem si mohl dovolit udělat chyby, které se třeba v první lize neodpouštějí. Ale mlčet jsem nemohl.

Proč?
Pohybují se v tom nemalé peníze. Napoprvé by to snad mělo fungovat tak, že vlastně dostanete peníze za to, že zápas sice ovlivníte, ale vyhrajete ho. Tak proč to neudělat, že? Nicméně to je vlastně pro mnohé začátek, ze kterého nejde vycouvat. Najednou musíte v dalším utkání zařídit prohru...

Jan Palička

  • Nejčtenější

Dunajská Streda - Jablonec 5:3, konec v pohárech nastal po prodloužení

Jablonečtí fotbalisté v Evropě dohráli. Jsou prvním českým pohárovým zástupcem, který má krutou jistotu. V utkání 2....

Hašek promluvil o konci ve Spartě: Absolutní dehonestace jako za komunistů

Fotbalový záložník Martin Hašek poprvé popsal, jak to bylo s jeho bouřlivým rozchodem se Spartou. Lidé z vedení klubu...

Karviná - Sparta 2:5, po velkém obratu posun na první místo, u tří gólů Hložek

Fotbalová Sparta ukázala sílu. Byť ve třetím ligovém kole v Karviné brzy prohrávala o dva góly, stav zápasu ještě do...

Pardubice - Slavia 1:1, nováček překvapil, mistr vyrovnal díky Musovi

Fotbalisté Pardubic slaví zaslouženou remízu ze zápasu s obhájcem titulu. Ve vršovickém azylu v Ďolíčku nad Slavií...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zaváhala a Sparta se prostřílela do vedení. Plzeň zabrala doma

Fotbalovou ligu vedou po třetím kole sparťani, kteří pěti góly zvrátili nepříznivě se vyvíjející duel v Karviné. Na...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Fotbalistům Vyšehradu kvůli koronaviru odložili už třetí zápas

Fotbalisté Vyšehradu nenastoupí vinou nákazy koronavirem v týmu ani k sobotnímu utkání čtvrtého kola druhé ligy v...

Do poháru vstoupí pět ligových týmů, sedm jich postoupilo bez boje

Do domácího fotbalového poháru MOL Cupu ve středu v 2. kole zapojí pět prvoligových týmů. Na hřištích soupeřů z nižších...

Z tria bude hrát pohár jenom Zlín, k Orlici jede pro postup

Jenom trosky zbyly z programu druhého kola fotbalového MOL Cupu. Z původního tria regionálních týmů do něho zasáhne...

Boj o čelo druhé fotbalové ligy: Hradec i Žižkov hájí čistý štít

Konec první části druholigového ročníku je sice ještě v nedohlednu, ale podle vývoje soutěže to v sobotu vypadá na...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...