Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

STAROSTI VE ZNOJMĚ. Klub je ve druhé lize třináctý, tři body od sestupu. Ještě závažnější je podezření, kterému nově čelí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

12 2019
Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní chorvatští investoři fotbalovému Znojmu nabídli potřebnou dvoumilionovou finanční injekci, šéfové druholigového klubu nadšeně souhlasili. Snad zapomněli, že ve fotbalovém byznysu se dobročinnost příliš nepěstuje. A že se za ní může skrývat černota.

Znojmo teď čelí nepříjemnému podezření, že jeho zimní přípravné zápasy byly zmanipulované sázkařskou mafií – proto raději navenek podezřelý kontakt s Chorvaty přerušilo.

Jak se chce bránit? A co vlastně obnáší nečistá hra s fotbalovými výsledky? MF DNES a iDNES.cz nabízí otázky a odpovědi.

1.Co bude se Znojmem?

Ve třináctém týmu druhé ligy to vře. Od nedělního odpoledne, kdy dorazil na soustředění v chorvatské Makarské, řeší, jak se vypořádá se sázkařským skandálem. Radar společnosti Federbet, která na nekalé sázky upozorňuje, poukázal na čtyři podezřelé lednové zápasy.

„Až do vyřešení případu pozastavujeme spolupráci s chorvatským investorem,“ prozradil včera šéf klubu Jiří Tunka. „Zároveň předáváme případ právníkům a já i pan Goran podáme trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména našeho klubu.“

„Pokud by peníze pocházely z nekalé činnosti, nechceme s tím být spojováni.“

Jiří Tunka, majitel 1. SC Znojmo

Pan Goran, celým jménem Goran Spahič, zastupuje společnost, která Znojmu nabídla pomocnou ruku. Poté, co se v lednu v klubu objevil a přivedl si čtyři hráče z bývalé Jugoslávie, začala se množit podezření. Když vyšla najevo, Znojmo raději spolupráci stoplo. Byť by se mu v těžké situaci peníze velmi hodily. „Ale pokud by měly pocházet z nekalé činnosti, nemůžeme s nimi být spojováni,“ vyhlásil Tunka.

V podvod nevěřím, ale nejsem detektiv, říká šéf fotbalového Znojma

Město, jehož podporu Znojmo také potřebuje, reaguje už teď: zvažuje, že klubu pozastaví dotace. K turbulentní situaci zbývá přičíst ještě neklid v kabině, která chorvatské nováčky přijala chladně.

„Na tréninku je teď kolikrát ticho jako v kostele, nikdo pořádně nemluví. Nemá to žádné emoce,“ prohlásil před odjezdem na soustředění pro MF DNES zkušený obránce David Helísek.

2.Co vzbudilo podezření?

Takzvané live sázky, v posledních letech nejčastější způsob, jak vydělat na ovlivněných zápasech. Princip je jednoduchý, systém ďábelsky propracovaný.

V průběhu utkání – nejen mistrovských, ale i přípravných – se dá přes web sázkových kanceláří kromě konečného výsledku sázet i na to, v jaké pasáži zápasu padne určitý počet gólů. Nebo na počet faulů, žlutých karet, rohových kopů.

„Na tréninku je často ticho jako v kostele. Nikdo moc nemluví, nemá to emoce.“

David Helísek, obránce Znojma

Loterijní společnosti, které dostanou licenci v Česku a v drtivé většině evropských zemí, si samy hlídají podezřele vysoké sázky, a tak je rájem mafiánů Asie. Tamní společnosti jsou výrazně benevolentnější a nadnárodní legislativa, která by jejich činnost omezovala, neexistuje.

Právě z Asie se často špinavé sázky řídí. Ale u tamních bookmakerů si při použití drobných fíglů můžete vsadit i z Evropy, což dává organizovaným gangům ještě větší možnosti. Přes prostředníky oslovují konkrétní hráče či rozhodčí, kteří pak na hřišti plní zadání – pochopitelně za tučnou odměnu, protože v sázkách létají statisíce. To se může týkat i zápasů Znojma.

3.Které sázkařské skandály zasáhly Česko?

Ten největší praskl v roce 2013. Asijská mafie přes kontakty ze Slovenska ovlivňovala výsledky desítek zápasů třetí ligy, nižších soutěží a hlavně juniorské ligy, která se stala semeništěm zla. Aféra se dotkla známých jmen: třeba bývalého teplického stopera Davida Jablonského, který po dlouhém vyšetřování vyfasoval osmnáctiměsíční podmínku a pokutu dvacet tisíc korun.

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Poprask před rokem vzbudila kauza Mohelnice: moravský třetiligový klub zaujal čínskou společnost napojenou na krajně nedůvěryhodného byznysmena Erika Maa. Ten čelil podezření z ovlivňování zápasů v Irsku, Portugalsku i Rumunsku a v Česku si pověst nevylepšil: krátce poté, co jeho firma do klubu vstoupila, kontrolky Federbetu začaly blikat.

Výsledek? Číňané se z Mohelnice vypařili, pošpiněný klub se teď pokouší o restart v krajském přeboru a tři jeho bývalí hráči čelí obvinění z korupce. Stín padl i na další třetiligový tým, Valašské Meziříčí: také u jeho zápasů měly kurzy nepřirozené výkyvy.

4.Jaké kauzy se řešily za hranicemi?

Začněme tou, která nese českou stopu: na Slovensku před šesti lety řádila stejná mafie, která ovlivňovala zápasy v Česku. Doživotní trest vyfasoval třeba Ivan Hodúr, hráč Dunajské Stredy dobře známý z angažmá v Liberci. „Není dne, kdy bych si to nevyčítal a nelitoval. Udělal jsem chybu,“ kál se později.

Fotogalerie

Momentky z duelů Znojma

Způsoby, jakými se zápasy ve světě fixlují, jsou různé, někdy dost bizarní. Lotyšský obránce Kirils Grigorovs, mimochodem další podezřelý v mohelnické kauze, například letos po vyhazovu z arménského Jerevanu ovlivňoval podle pokynů mafie přípravné zápasy na Kypru coby falešný rozhodčí.

Utkání nejen sám řídil, ještě verboval další bývalé fotbalisty. „Vysvětlil mi, že v některých zápasech nechám praporek dole, když bude ofsajd. V jiných ho zvednu, i když nebude,“ vylíčil rumunský obránce Alin Stoica, který se nechal zlákat.

Pozdvižení vzbudil trest pro albánský klub Skenderbeu Korce – kurzy v jeho zápasech létaly tak podezřele a tak často, že jej UEFA vyloučila z pohárů na deset let.

Skandály se s rozvojem internetového sázení množí, řeší je celý svět: od Indonésie přes Černou Horu až po Kanadu. Česko bohužel nezůstává stranou.

Sázky jsou příliš chytlavé, radši si zahrajte na kytaru

Rozhovor s bývalým koučem Mohelnice

Před rokem byl první, kdo promluvil. „Bylo by mi stydno, kdybych mlčel,“ vzpomíná trenér Dušan Žmolík na skandál v třetiligové Mohelnici.

Pod nedůvěryhodným čínským majitelem docházelo k těžko pochopitelným herním kiksům, které vedly k podivným výsledkům, po nichž policie obvinila čtyři lidi. „Teď jsem daleko ostražitější,“ říká Žmolík.

Takže když jste v létě nastupoval do třetiligového Uničova...
Postavil jsem se před mužstvo a na rovinu řekl: Nejpozději hodinu před každým zápasem budou vypnuté telefony. Klidně si vezměte kytaru a zpívejte si, ale buďte spolu, buďte kolektiv. A samozřejmě za to mohla i zkušenost z Mohelnice, abychom předešli problémům. Sázky jsou příliš chytlavé.

Věříte svému mužstvu?
V Uničově nemám pochybnosti. Strávil jsem tam spoustu let jako hráč, mnozí kluci jsou moji bývalí spoluhráči. Znám je, mají charakter. O jiných týmech přesvědčený nejsem. Fotbal je příliš bezpáteřní.

Tak proč v něm zůstáváte?
Miluju ho. Na hřišti jsem vyrůstal, fotbal jsem hrál, trenér Petržela mi loni umožnil, abych mu dělal asistenta ve Zlíně. Je to možnost spoustě mladým lidem pomoci dostat se dál, nebo najít jinou cestu.

Ani smutná zkušenost z Mohelnice s vámi nehnula?
Jedině v tom smyslu, že jsem přestal být naivní. Když náš brankář (Rohel) dostal pitomý gól, vysvětloval jsem si to tak, že měl asi špatnou chvilku, že ztratil koncentraci. Teprve později mi došly souvislosti, že byl domluvený výsledek.

Je vám teprve šestatřicet, váš trenérský kredit neutrpěl?
Snad nebyl důvod. Byl jsem jen součástí lumpáren, o kterých jsem neměl potuchy. Upřímně si myslím, že kdybych před rokem zavřel oči, nikdo nikdy by se to nedozvěděl.

Čtyři aktéři mohelnické aféry teď čelí obvinění. Není vám líto, jak dopadl klub?
Mohelnice se vyčistila, což je jedině dobře. Bez čínských peněz se ve třetí lize udržet nemohla, spadla do divize a ani do ní se nepřihlásila. Řekla sbohem všem hráčům, kteří měli peníze navíc. Teď klub hraje krajský přebor, sází na místní, na dorostence. To je teď tamní cesta.

Nějaké ponaučení pro ostatní?
Když před vámi zašustí penězi, ještě to neznamená spásu. My se tehdy radovali, že konečně budou výplaty, že zachráníme sezonu. Bohužel nikomu z nás nezablikala kontrolka. Přitom já považuju angažmá v Mohelnici za úžasnou zkušenost. Moje první trenérská štace v kariéře. Jako trenér jsem si mohl dovolit udělat chyby, které se třeba v první lize neodpouštějí. Ale mlčet jsem nemohl.

Proč?
Pohybují se v tom nemalé peníze. Napoprvé by to snad mělo fungovat tak, že vlastně dostanete peníze za to, že zápas sice ovlivníte, ale vyhrajete ho. Tak proč to neudělat, že? Nicméně to je vlastně pro mnohé začátek, ze kterého nejde vycouvat. Najednou musíte v dalším utkání zařídit prohru...

Jan Palička

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Nejčtenější

Skvělý Ajax vyřadil Juventus s Ronaldem, Messi uťal naděje United

Mladý kapitán Ajaxu Matthijs de Ligt se raduje ze svého zásahu do sítě...

VIDEO Odvážný výkon se fotbalistům Ajaxu Amsterdam vyplatil. V odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů otočili...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

VIDEO Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí:...

Postupová matematika v rukách VAR. Je to kruté, řekl Guardiola

Trenér Manchesteru City Pep Guardiola během zápasu Ligy mistrů proti Tottenhamu.

VIDEO Běží třetí minuta nastaveného času odvetného utkání fotbalové Ligy mistrů mezi Manchesterem City a...

Proč se nepodíval na jiný záběr? Anglie řeší gól, který vyřadil City

Turecký rozhodčí Cüneyt Cakir zkoumá, jestli gól Fernanda Llorenteho z...

VIDEO Fotbalová Anglie řeší tak trochu podobný případ, který nastal v posledním derby v české lize....

Z předkola mezi nejlepší čtyřku. Pohádka Ajaxu v Lize mistrů nekončí

ČIRÁ RADOST. Záložník Donny van de Beek slaví postup Ajaxu do semifinále Ligy...

VIDEO První gól fotbalistů Ajaxu Amsterdam ve čtvrtfinálové odvetě? Donny van de Beek, jednadvacet let....

Další z rubriky

Oba jsme nahoře, bude to zajímavé, míní pardubický Novotný

Momentka z utkání Pardubice - Viktoria Žižkov.

Po posledním Žižkově (výhra 2:1) čeká ve středu na pardubické fotbalisty o něco těžší úkol. Od 18...

Ústí i Varnsdorf útočí na baráž. Zamotá se to, odhaduje kouč Křeček

Aleš Křeček

Druholigová barážová detektivka graduje. A severočeské celky v ní nehrají pouze epizodní role....

Jihlavský střelec Klobása věnoval svůj gól synovi k narozeninám

Jihlavští fotbalisté slaví gól na hřišti Hradce Králové.

Když mu po minulém zápase s Varnsdorfem všichni předhazovali, že promarnil tři vyložené šance,...

Najdete na iDNES.cz