Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

V podvod nevěřím, ale nejsem detektiv, říká šéf fotbalového Znojma

  10:27
Okamžitě poté, co v pondělí MF DNES zveřejnila podezření, že se čtyři lednové duely 1. SC Znojmo odehrály podle not sázkařů a jejich výsledky měly být ovlivněny, začal majitel druholigového fotbalového klubu za svoje barvy bojovat.

Majitel druholigového fotbalového klubu 1. SC Znojmo Jiří Tunka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Náš právník podá trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména 1. SC Znojmo. Budu se bránit ze všech sil,“ vzkázal Jiří Tunka ze soustředění na Makarské riviéře, kde kauza na mužstvo dolehla.

Stejně tak je podle Tunkových slov připraven podat trestní oznámení chorvatský investor Goran Spahič. Znojemský klub s mužem, díky kterému přišly do klubu peníze i hráčské posily, do objasnění případu pozastavil spolupráci.

Podnikáte vlastní šetření, abyste zjistil, jak to s chorvatským kapitálem a podezřelými zápasy je?
Samozřejmě to budeme zjišťovat. Momentálně se nacházím v Chorvatsku na soustředění s mančaftem. Chtěl bych po něm, aby se semknul, novému trenérovi (Františku Šturmovi) chci pomoct, aby dal mužstvo dohromady. Zároveň si zjišťujeme dostupné informace.

Přišli jste na něco?
Investor (Goran Spahič) se Znojmem v minulosti spolupracoval, dodával nám hráče, ale jestli jeho aktivity sahají dál, za tento rámec, to já nevím. Nejsem detektiv, abych tohle zjišťoval. My jsme rádi, že nám pomohl zařídit dvě krásná soustředění v Chorvatsku, která bychom neměli a museli bychom zůstat ve Znojmě a v Tasovicích. Peníze na výjezd fakt nebyly.

O co v kauze jde

  • Tři přípravné zápasy 1. SC Znojmo vyhodnotila společnost FederBet, zabývající se odhalováním podvodů ve fotbale, jako ovlivněné na základě sázek na internetu.
  • V duelech Znojma s Táborskem (1:4), Nitrou (4:4) a Lokomotivou Záhřeb (1:3) mělo jít o sázky na vyšší počet gólů. Utkání proti Sosnowieci (2:4) pak vyvolalo dojem, že bylo zmanipulované sudími.
  • Dva ze zápasů se hrály v Chorvatsku, kde pobyt zaplatil nový chorvatský investor. Ten navíc doplnil kádr o čtyři hráče a oznámil úmysl za rok hrát se Znojmem o postup ze druhé ligy. S tím ale musí do vyřešení kauzy počkat.

Proč jste se tedy i přes tuto pozitivní zkušenost rozhodli spolupráci pozastavit?
Dospěli jsme k tomu po oboustranné dohodě. Až do vyřešení tohoto případu pozastavujeme spolupráci mezi námi. Zároveň oba předáváme případ svým právníkům a oba podáme trestní oznámení na neznámého pachatele za poškození dobrého jména našeho klubu 1. SC Znojmo a za nařčení, že jsme my nebo někdo z našeho mužstva sázeli na zápasy. Máme zájem na tom, aby se tato kauza co nejdřív sprovodila ze světa a my jsme mohli jako klub normálně fungovat. Bohužel mám obavu, že se na nás podepíše. První nepříjemné důsledky už nastávají.

V jakém ohledu?
Pozastavení spolupráce se promítne okamžitě na nevyplacení splátky, která měla z chorvatské strany dorazit v polovině února. My jsme ale měli dohodu, že tyto peníze nám každý měsíc pomohou s třetinou výdajů na mzdy hráčům. Poté, co se nám podařilo vyrovnat dluhy, které nás trápily, a hráči měli všechno do konce roku 2018 vyrovnáno, se můžeme zase vrátit do finančních problémů. Chceme ale tímto rozhodnutím ukázat, že pakliže by peníze, které dostáváme, měly pocházet z nekalé činnosti, nemůžeme s nimi být spojováni. Já nicméně nevěřím, že to tak je. Tady jsou kluci, kteří by v životě nesázeli proti svému klubu. Chápete, že tato kauza poškozuje dobré jméno našeho klubu?

Chápu, ale především si myslím, že nejvíc ho poškodí ten, kdo by jeho zápasy ovlivňoval.
To je váš názor.

To je hlavně řeč čísel společnosti FederBet, která podezřelé sázky mapuje.
Klub patří mně, řídím ho já. Chorvati nejsou majitelé, nejsou jeho akcionáři, jsou to pouze sponzoři, kteří nám dali peníze. Tak proč by něco špinavého měli dělat?

Třeba proto, aby se snažili vydělat, jak se to v minulosti ukázalo v jiných případech...
Když neovlivnili mě, naše hráče a našeho trenéra, tak jakým způsobem měli utkání ovlivnit? Podívejte se na videa ze zápasů. Možná by někdo mohl zápas ovlivnit přes rozhodčí, ale ti nemají nic společného se Znojmem. Tvrdím, že proti Sosnowieci měli tu flignu na svědomí rozhodčí, to viděli všichni, kdo na zápase byli! Chorvatští hráči odvedli vynikající výkon. Stoper Igor Cukovič byl nejlepším hráčem, záložník Marko Marciuš tam létal a dělal maximum. Zkrátka naši hráči – a to budu tvrdit i před policií – výsledek neovlivnili, Marciuš dokonce vstřelil gól.

Vyjádření města

„Zadal jsem odboru školství, který má na starosti dotace, a zadám i právnímu oddělení, aby zmíněné dvě společnosti (FederBet a investora) kontaktovaly s žádostí o informace. Za týden máme rozdělovat dotace, a pokud vznikla taková kauza, dokážu si představit, že bychom dotaci pro fotbal pozastavili. S ohledem na presumpci neviny ale napřed chceme zjistit, jak moc je případ závažný, jestli se zakládá na pravdě a podezření je adekvátní. I tak jsme ale zastupitelům zatím doporučili schválit pro fotbal dotaci tři miliony korun na rok 2019.“

Jan Grois (ČSSD), starosta Znojma

Data od FederBetu ale neukazují na to, že Znojmo schválně prohrávalo, ale že se v některých jeho zápasech nezvykle sázelo na vyšší počty vstřelených branek. A ty někdo musel nastřílet.
Dobře, ale jak my můžeme za to, že byl uznaný gól, který neměl být uznaný, že rozhodčí pískl penaltu, kterou udělal náš hráč faulem dva metry před vápnem, ale rozhodčí ukázal do vápna, nebo že třímetrový ofsajd se nepíská?

Přesně takhle jsme zápas proti Sosnowieci popsali. Jako zmanipulovaný během jeho průběhu rozhodčími...
Tak proč se do takové kauzy tahá náš klub?

Protože FederBet upozornil na podezřelé sázky v dalších třech přípravných zápasech.
Ale proč? Jak by investoři, kteří do klubu letos měli vložit celkem nějaké čtyři miliony korun, mohli takovou sumu vydělat na pár zápasech? Tohle mi nejde dohromady. Nevěřím tomu. Proto se budeme bránit, já osobně, klub i hráči, kteří v těch zápasech hráli, prostřednictvím právního zástupce. Nám šlo o čistý fotbal. Sponzor nám pomohl tak, že jsem mohl vyplatit bývalé akcionáře, aby bylo ve vztahu k městu Znojmu konečně všechno čisté. Jak mám teď chtít, aby město nebralo na tuto kauzu ohled a pomáhalo nám finančně? Mám obavu, že nás tohle všechno poškodí.

Když se zamyslíte nad odehranými zápasy, najdete v nich pasáže, u kterých byste si řekl, že je vaši zahraniční hráči odehráli jinak než naplno?
(zasměje se) Stoprocentně ne! Vždyť jsme měli na zkoušce ještě jednoho (Aleksu Andrejiče) a toho jsme poslali domů. Nelíbil se nám, trenér ho nechtěl, takže šel. Jsme jednoznačně domluvení, že i hráči, které nám sponzor dodal, musí vyhovovat trenérovi. My víme, že nějaké problémy v kabině byly, to se příchodem nového kouče zlepšilo, i hráči mi to potvrdili.

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Seznamy kandidátů: Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

V Brně otevřeli nejdelší tramvajový tunel Česka, město tak má svoje „metro“

Muselo uplynout čtrnáct let, aby se Brno znovu mohlo pochlubit novou tramvajovou tratí. Ve čtvrtek se zatím zkušebně...

Do menších měst míří velké řetězce, místní obchodníci se cítí ohroženi

V řadě menších jihomoravských měst lidé v poslední době získali, nebo co nevidět dostanou novou možnost nakupování díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

Bučení na Vémolu? Nedivím se! Jeho jméno dnes nevyslovíme, reaguje Čech z UFC

Mezi českými MMA zápasníky byste asi nenašli slušnějšího člověka. David Dvořák, jeden z reprezentantů ve slavné lize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně vymysleli supermagistrát. Po čtyřech letech zjistili, že je malý

Předchozí vedení Brna rozhodlo, že sestěhuje všechny své úředníky na jedno místo, aby lidé nemuseli na jednotlivé...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

Do voleb jdou i Wonder Women z Bzence a učitelka s umírajícím ženichem

Premium Kandidátka se samými ženami. S adepty, kteří o tom ani nevěděli. Nebo dokonce vůbec žádná. Nadcházející volby...

Opravovaný kostel v Brně je zničený víc, než se čekalo. Vybírá se na okna

Po desetiměsíční rozsáhlé opravě kostela sv. Jakuba v centru Brna, která zahrnuje opravu střechy, krovů, oken i...

Firma umí nastavit chytré svícení, stovky tisíc ušetří i brněnské Olympii

Všichni šetří, v těžké době je to nejrychlejší základní řešení. Pokud se pro úspory na energiích rozhodne firma, podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...