Jakubčovice ještě neprohrály, vede ale Žižkov

• 18
Ostrava - Nováček druhé fotbalové ligy z Jakubčovic prodloužil svoji neporazitelnost i v šestém kole, když dokázal otočit domácí zápas s Hradcem Králové. V utkání s Ústím nad Labem si s chutí zastřílela Viktoria Žižkov a díky lepšímu skóre je v čele tabulky. Potřetí za sebou prohrála exligová Jihlava.

Žižkov - Ústí nad Labem 5:1 (3:0)
Domácí tým podal podobně jako minule v Jihlavě koncentrovaný výkon, Ústí se dlouho nedostalo do žádné šance. Čestný úspěch vstřelili Severočeši až za stavu 5:0, kdy pozornost viktoriánské obrany už nebyla stoprocentní. V dresu vítězů podal vedle autora tří branek Bukače výborný výkon i Kušnír, který se postaral o zbývající dva zásahy. Pět gólů stihl Žižkov nastřílet už do 55. minuty.

Branky: 13., 38. z pen. a 46. Bukač, 26. a 55. Kušnír - 80. Sedlák. Rozhodčí: Racek - Drastík, Santarius. ŽK: T. Novák (Ústí). Diváci: 862.

Žižkov: Bartalský - Kučera, Král (18. Kropík), Šťastný, Grznár - Kušnír, Novotný (71. Gula), Procházka, Eismann (56. Stracený) - Bukač, Demjan. Trenér: Skalba.
Ústí nad Labem: R. Novák - Dvořák, Džuban, T. Novák (71. Fürbach), Hanzlík - Sigmund (46. Mašanský), Zoubele, Martykán, Hruška - Ohněník, Fousek (46. Sedlák). Trenér: Habanec.

Vítkovice - Jihlava 2:1 (1:1)
Hosté se sice Peteříkovou dělovkou z 18 metrů dostali po půlhodině hry do vedení, víc už jim ale soupeř nedovolil. Ještě do poločasu Derych z penalty vyrovnal a v 67. minutě Černý druhým gólem otočil vývoj zápasu. Jihlavští byli nebezpeční jen v prvních 45 minutách, v druhém poločase se už hrálo podle vítkovických not.

Branky: 42. Derych z pen., 67. Černý - 33. Peteřík. Rozhodčí: Damková - Pokorný, Tacina. ŽK: Jakus - Bartoš. Diváci: 527.

Vítkovice: Kello - Hejdušek, Opršal, Derych, Mikulenka - Pražák, Švec, Pokorný (81. Jakus), Třasák (66. Samsonek) - Rygel, Černý (87. Živný). Trenér: Daněk.
Jihlava: Rzeszoto - Bartoš, Vojtíšek, Kadlec, Drga (85. Koukal) - Veselý (72. Malinek), Demeter, Vladyka, Lovětínský - Peteřík (72. Čermák), Faldyna. Trenér: Bokša.

Třinec - Čáslav 1:1 (1:1)
Hosté vedli od 13. minuty po gólu záložníka Kuraka, v závěru první půle vyrovnal Ceplák. Po vyloučení domácího Martinčíka a čáslavského Mráze dohrály oba týmy v deseti.

Diváci v Třinci viděli zápas dvou rozdílných poločasů. Domácí po třech výhrách vstoupili do utkání proti Čáslavi až příliš profesorsky, bez důrazu v osobních soubojích a svým přístupem sami posadili hosty na koně.

V 13. minutě využil Kurak zaváhání třineckých obránců i brankáře Vreštiaka a Čáslav vedla 1:0.

Domácí na agresivní hru soupeře nedokázali odpovědět až do závěru úvodních 45 minut. Pak se ale po Macečkově přihrávce dostal k míči Ceplák a křížnou ránou skóre srovnal.

Do druhého poločasu nastoupili domácí fotbalisté jako vyměnění a herně navrch měli i přesto, že od 62. minuty hráli bez vyloučeného Martinčíka.

Vypracované šance však Maceček ani Malíř nedokázali proměnit, a tak se z dělby bodů po závěrečném hvizdu více radovali hosté.

Branky: 45. Ceplák - 13. Kurak. Rozhodčí: Lakomý - Jiřík, Douda. ŽK: Martinčík - Šrámek, Mráz, Kurak. ČK: 62. Martinčík - 90+1. Mráz. Diváci: 1861.

Třinec: Vreštiak - Vavruša, Čelůstka, Brezničan, Martinčík - Malíř (84. Szmek), Cieslar, Ceplák, Kořínek (67. Miko) - Lasota (79. Kluz), Maceček. Trenér: Hajný.
Čáslav: Švenger - Vrážel (77. Širanec), Šrámek, Mráz, Kunášek - Kurak, Pazdera (87. Jirouš), Haniak, Blažej - Bálek, Zachariáš. Trenér: Zákostelský.

HFK Olomouc - Opava 3:0 (3:0)
Úvodní půlhodina byla vyrovnaná, jedinou příležitost měl opavský Šultés, ale hlavičkoval vedle. Pak ale přišlo rozhodujících třináct minut, během nichž domácí vstřelili tři branky. Nejprve v 29. minutě Sluka fauloval Škutu, Lošťák rozehrál přímý kop a Spáčil nasměroval míč hlavou přesně k tyči.

Za sedm minut fauloval Kolínek pronikajícího Grima v šestnáctce a z penalty zvýšil Kropáček na 2:0. Po dalším Lošťákově rohovém kopu pak přizvedl míč Schindler a zcela volný Spáčil dal hlavou v pádu třetí gól domácích. Další příležitost Opavy měl ještě za stavu 0:2 Šultés, poslal však míč podél vybíhajícího gólmana vedle tyče do zámezí.

Po přestávce měla Opava územní převahu, ale domácí ji už do žádné šance nepustili. Naopak byli sami nebezpeční z protiútoků, střelu střídajícího Janečka z úhlu však brankář Kovalík vyrazil. V závěru si Olomoučtí své vedení i čisté konto pohlídali a získali tak důležité tři body v boji o čelo tabulky.

Branky: 29. a 42. Spáčil, 36. Kropáček z pen. Rozhodčí: Možíš - Hojsík, Szarowski. ŽK: Josefík, Krutý - Mezlík, Wirth. Diváci: 922.

HFK Olomouc:
Doležal - Lošťák, Kalvoda, Schindler, Josefík - Spáčil (61. Janeček), Ševela, Grim, Škuta (81. Kazár) - Kropáček (66. Los), Krutý. Trenér: Kalvoda.
Opava: Kovalík - Mezlík (46. Janoviak), Pejša, Cigánek, Víšek - Kolínek, Wirth (71. Půda), Sluka, Kiša - Barteska (83. Žídek), Šultés. Trenér: Žemlík.

Jakubčovice - Hradec Králové 2:1 (2:1)
Hosté začali výborně: už v 2. minutě vpadl do šestnáctky obránce Poděbradský a střelou ke vzdálenější tyči pokořil gólmana Pospěcha. Jakubčovice tak v sezoně inkasovaly poprvé doma. Několik dalších šancí Hradec trestuhodně nevyužil, v 21. minutě pak přišel faul Poděbradského v pokutovém území a Doležalova bravurně kopnutá penalta znamenala vyrovnání. Obrat v utkání dokonal v 41. minutě Mikula, jenž si po dvou minutách pobytu na hřišti naběhl na zadní tyč při rohu a dopravil míč podruhé za Podhajského záda.

Také v úvodu druhé půle byli aktivnější Východočeši, avšak nedokázali dotáhnout své šance do úspěšného konce. Dvě velké možnosti spálil Ferčák, který nejprve ze šesti metrů poslal míč vysoko nad a těsně před koncem jeho pokus vykopl z brankové čáry Prohászka. Jakubčovice byly nejblíže třetímu gólu v 76. minutě, kdy Prohászka z hranice velkého vápna trefil břevno.

Branky: 21. Doležal z pen., 41. Mikula - 2. Poděbradský. Rozhodčí: Peřina - Hájek, Vysloužil, ŽK: Daněk, Langer - Poděbradský, Chleboun, Karal, Ferčák, Šmarda. Diváci: 916.

Jakubčovice:
Pospěch - Kuděla, Doležal, Daněk - Jašurek, Baránek, F. Hanus (69. Langer), Fischer (39. Mikula), Krohmer - Svatonský (90. J. Schreier), Prohászka. Trenér: Grussmann.
Hradec Králové: Podhajský - Chleboun, Filip, Karal, Poděbradský (65. Jůn) - Jiroušek (46. Kaplan), Ferčák, Gavula, Šmarda - Černý (74. Pilař), Mezlík. Trenér: Krejčík.

Hlučín - Olomouc B 2:2 (2:2)
Hlučínští byli proti olomouckému béčku zpočátku lepším mužstvem, v šancích jim ale chyběl větší klid při zakončení. Hanáci se před domácí pokutové území dostali poprvé až v 31. minutě a po dlouhém autu Kopeckého a Prokešově vlastní brance se hned radovali z vedení. Inkasovaný gól ale
domácí tým nezlomil, naopak už o devět minut později Hlučínští po brankách Žižky a Hanuse vývoj zápasu otočili. Radost jim ale dlouho nevydržela. V 43. minutě si na Janotkův centr naběhl Šalamoun a skóre bylo opět srovnáno. Druhý poločas se pak už spíše jen dohrával, jedinou šanci spálil v druhé minutě nastaveného času domácí Mišinský.

Branky: 38. Žižka, 40. Hanus - 31. vlastní Prokeš, 43. Šalamoun. Rozhodčí: Kocourek - Mencl, Mikel. ŽK: J. Barcal, Král, Hrubý, Řehák (všichni Olomouc). ČK: 90+1. Řehák. Diváci: 980.

Hlučín:
Valach - Veselý, Štýbar, Sáblík, Tomáš - Žižka, Bogdaň (83. Chlebek), Prokeš, Skotnica (77. Novosad) - Dombi (56. Mišinský), Hanus. Trenér: Cviertna.
Olomouc B: Lovásik - Kopecký, D. Barcal, Krajčovič, J. Barcal - Janotka, Šalamoun, Král, Hrdlovič (90. Horák) - Hrubý (90. Lička), Melinho (65. Řehák). Trenér: Chromý.

Blšany - Bohemians 1905 1:0 (1:0)
Oba exligoví soupeři chtěli prolomit neúspěšnou bilanci, neboť Blšany doma na podzim ještě nebodovaly, stejně jako Pražané venku. Blíže ke skórování měli v úvodu hosté: ve 4. minutě pálil z výhodné pozice Kulvajt těsně vedle a Kotyzu dvakrát vychytal gólman Rada - při sólu v 9. minutě i po lobovaném míči pod břevno.

Z šancí domácího týmu byla největší ta Flaišmanova, který ale ve 12. minutě vypálil těsně vedle. Když pak právě Flaišman rozehrál v 16. minutě rohový kop, poslal míč do branky Bohemians hlavou Benko, který tak dal vůbec první blšanský gól doma v této sezoně. Zvýšit mohl v 48. minutě Čonka, ale zblízka přestřelil padajícího Sňozíka.

Téměř po celý druhý poločas měli Bohemians územní převahu, byli pohyblivější a důraznější v osobních soubojích. Jejich tlak trval až do konce, přestože hráli od 64. minuty jen v deseti, když byl po druhé žluté kartě za filmování vyloučen kapitán Slezák. Blšany se ubránily a získaly po sestupu z nejvyšší soutěže první body na vlastním hřišti.

Branka: 16. Benko. Rozhodčí: Jára - Filípek, Kordula. ŽK: Čonka, Jamrich, Psohlavec - Lukáš, Slezák. ČK: 64. Slezák. Diváci: 930.

Blšany: F. Rada - Jamrich, Zachariáš, Poláček, Benko - Štípek (75. Krejčík), Šiml, Čonka (79. Jedinák), Flaišman (66. Bednář) - Psohlavec, Kožíšek. Trenér: Bičovský.
Bohemians 1905: Sňozík - Uchytil (69. Kocourek), Lukáš, K. Rada, Nešpor - Kotyza (84. Marek), Dian, Vágner, Bartek - Slezák, Kulvajt (46. Matúš). Trenér: Hradecký.

Bystrc - Sokolov 0:2 (0:0)
Zápas dvou týmů z posledních míst tabulky skončil vítězstvím důraznějších Západočechů. Na začátku měly střelecké šance oba týmy po rohových kopech,
hlavičky Houště a sokolovského Saláka ale skončily těsně vedle.

Domácí si v závěru poločasu vytvořili převahu, ale největší příležitost promarnil Smutný. Ten postupoval sám na brankáře, přehodil však břevno.

V době náporu Brňanů po přestávce se po rychlém protiútoku dostal ke střele Salák a hosté vedli. Marná byla snaha domácích v závěru, Smutný trefil jen tyč. Ve čtyřminutovém nastavení Bystrc ještě podruhé inkasovala, Sokolov tak opustil poslední místo v tabulce.

Branky: 52. Salák, 90+3. Boček. Rozhodčí: Franěk - Hrubeš, Ardeleánu. ŽK: Bajer - Sláma, Šorfa. Diváci: 950.

Bystrc: Hrubý - Houšť, Michal, Janíček, Krejčíř - Bajer, Jirásek, Nechvátal, Ševčík - Mrázek (75. Látal), Smutný. Trenér: Duda.
Sokolov: Kubásek - Dřížďal, Hájovský, Němeček, Mach - Dittrich, Mácha, Gába (80. Bakeš), Glos (60. Sláma) - Boček, Salák (65. Šorfa). Trenér: Pulpit.