Hradecký útočník Adam Vlkanova (vlevo), který v zápase ve Vlašimi přihrál na...

Hradecký útočník Adam Vlkanova (vlevo), který v zápase ve Vlašimi přihrál na první gól svého týmu, se snaží obejít jednoho z domácích hráčů. | foto: FCHK

Hradeckou naději posílil Vlkanova. Jediný trefil branku, ale stačilo to

• 0
Fotbalisté Hradce ve čtvrtek vítězstvím 1:0 nad Vlašimí posílili naději, že se v závěru soutěže ještě stačí protlačit na třetí příčku tabulky, která jim, pokud se soutěž dohraje, zajistí účast v baráži o 1. ligu.

Ještě že Hradec Králové má Adama Vlkanovu. Ve čtvrtek tento drobný útočník znovu předvedl, jak je pro tým platný. Zvlášť první poločas to krásně ukázal.

V zápase, v němž proti sobě nastoupili uchazeč o místo v baráži a tým, který svá čtyři poslední druholigová utkání vyhrál, se totiž dlouho nedělo téměř nic, co by vedlo k ohrožení soupeřovy branky.

Drobné náznaky zrychlení hry se ztrácely v dlouhých pasážích, v nichž chyběl na obou stranách moment, kterým by jeden soupeř překvapil druhého.

V domácím podání se této šabloně vymykala akce Urmy a Rady po levé straně, po které přišel přesný centr na Prekopa, jenž ale hlavou branku netrefil.

A pak se ukázal Vlkanova. Hradečtí zakombinovali po pravé straně, Jukl poslal míč do pokutového území, ten se dostal právě k Vlkanovovi, který jej zavěsil nekompromisně pod břevno Bačkovského branky. První střelou Hradce, která branku hostí trefila!

Nutno podotknout, že až na jedno nedorozumění Hradečtí dominovali v obraně, byť v ní chyběl stoper Martinec, jenž nemohl hrát kvůli karetnímu trestu.

Hradec byl lepší, několikrát se pokusil zrychlením hry soupeře zaskočit, ale nic z toho. A druhý poločas? Hosté se vrhli do útoku a najednou jich bylo plné hřiště a míč domácím půjčovali neradi.

Bylo to ale z jejich strany plané a Hradečtí se po hodině hry vzpamatovali a začali být také nebezpečnější. Nakonec stejně zůstalo jen u branky Vlkanovy, jeho dvanácté v sezoně, s těmi kraluje nejen v hradeckém týmu, ale patří i k nejlepším střelcům celé soutěže. A že ho nikdo včera nenapodobil? I proto, že střídající Firbacher ve druhé půli v jasné šanci branku Vlašimi vysoko přestřelil.

A ještě jednou Firbacher, který v posledních vteřinách nastaveného času druhé půle přece jen narušil konstatování vyplývající z titulku. V další své jasné šanci totiž už branku trefil, ale zároveň trefil i hostujícího brankáře a gól nedal.

„Nevím, co k tomu mám říct, tohle musím dávat a jsem z toho strašně zklamaný,“ přiznával po utkání Firbacher, „nechápu to, na tréninku to dám desetkrát z deseti pokusů tady ne, přitom Vlašim je můj oblíbený soupeř, dal jsem tam svůj první ligový gól.“

„Vítězství vůle a odhodlání. V obraně jsme zahráli dobře, ale v útoku jsme několikrát nezvládli poslední, finální přihrávku. Kluci ale na hřišti nechali všechno, i když dnes do nebylo o kráse,“ poznamenal hradecký kouč Zdenko Frťala.

Hradec se tak po včerejšku o bod k třetí příčce, kterou nyní drží pražská Dukla, přiblížil, ztrácí na ni dva body, bod pak na čtvrtou Viktorií Žižkov ztrácí jeden. V neděli nastoupí v Prostějově, další program je posunutý a záleží také na zítřejších testech hráčů Třince na koronavir.

Do konce soutěže zbývají poslední čtyři kola. Pokud se soutěž dohraje celá, postoupí její vítěz přímo do 1. ligy a týmy z druhé a z třetí příčky čeká baráž. Pokud se nedohraje, což vzhledem k nákaze v týmu Třince může nastat, přímo postoupí pouze lídr tabulky a baráž se hrát nebude.