Krušné Hory - Boží Dar

Krušné Hory - Boží Dar | foto: Profimedia.cz

Fotbal? Ne. Sokolovský tým závodí na běžkách

  • 0
Skupina lyžařů stoupá s běžkami na ramenou pomalu do kopce nad silnicí spojující Boží Dar a Abertamy. Do stopy, která je přiblíží lyžařské magistrále. Že k sobě patří, to prozrazují jejich zelené podkolenky. Pardon - štulpny. Vždyť jsou to fotbalisté Baníku Sokolov. V království Lukáše Bauera se připravují na druholigové jaro.

V útulné restauraci Pensionu "H" z nich po snídani nikdo nezůstane. Jen jejich trenér. "Párkrát jsem přípravu na běžkách zažil. Ať už jako hráč nebo trenér. Nikdy jsem to ale nemiloval," přiznává Karel Havlíček.

Na hory s týmem přesto vyrazil. "Bylo to naplánované. Nic jsem už měnit nechtěl." Sám bere přípravu na zasněžených horách jako zpestření dvouměsíční dřiny.

A že těch zpestření bylo. "Každý z hráčů není úplně výborný lyžař," naznačuje s úsměvem. Pak zvážní. "Všichni tu ale jedou na doraz." To sebou může přinést i zranění. "Běhalo se intervalově, na krev. A nehrozilo vůbec nic. Hráči tu nezdolávají žádné velké kopce a po rovině to musí zvládnout každý," namítá Havlíček.

Sám se do skupiny "každý" však neřadí. "Možná bych to zvládl. Ještě jsem se k tomu ale nedostal." Na výjezdech Havlíčka nahradili jeho asistenti. "Zvládají to na běžkách dobře. Tomu, kdo je slabší, dokážou pomoct," říká.

Ve středu uspořádal Havlíček závodní den. "Byly v tom běžky, hry i trochu balonu," říká. Za běžky uděloval pomocné body. "Hráče to alespoň vybičovalo k lepším výkonům. Myslím, že ten den byl vynikající."

Balon, na který se dostalo? Nečekejte žádný fotbal. Hrálo se v půlmetrových závějích. "Vystřelit v tom a znovu se obrátit... byly to spíš takové galeje," usmívá se potutelně kouč. Také je fotbalisté dlouho nevydrželi. Střídali se ve tříminutových intervalech. V hecování jim to ale neubránilo. Spíš naopak.

"Padalo tam dost jadrných výrazů. Musel jsem to pak trochu utnout, vypadalo to tam spíš jak na tržišti." Mezi "křiklouny" vyčníval třeba Michal Salák, český reprezentant v plážovém fotbalu. "Ta změna písku za sníh mu asi moc nesedla. Myslím, že skončil poslední," usmívá se Havlíček.

Po perném dni zbývá fotbalistům svalit se večer na postele vysílením. Ví, že další den je čeká to samé. "Dokud se při jídle hecují a smějí se, tak jsou v pohodě." I když na těle cítí svaly, které v sezoně téměř nepoužijí. Těm také Havlíček věnuje v přípravě na běžkách zvláštní pozornost.

Jak? Třeba při ranních závodech ve skupinách zakázal bruslení. "Chtěli jsme se zaměřit na vršek. Navíc mezi hráči jsou tři nebo čtyři výborní bruslaři, pro ty by to byla velká výhoda." Odpoledne už bez lyží zas museli fotbalisté pro změnu skákat. "Tady zas dostal hodně do těla spodek."

Unavená těla pak čekala rehabilitace. "Máme tady k dispozici saunu i bazén," říká Havlíček. Do bazénu si chodí zaplavat také on. "Ve středu jsem se v něm cachtal tak pětatřicet minut. Bylo to vynikající, směje se. Potíže mu na soustředění dělala jen chřipka. Kvůli horečkám odjeli z Krušných hor postupně Kura, Zacharda a Podrazký. "Nakonec nám onemocněla i masérka, která se o hráče starala." Teď se viróza pokouší také o samotného kouče.

V pondělí jeho tým zahrál poprvé fotbal. Už ne ve sněhu. S pořádným soupeřem. Třetiligové Drážďany porazily Baník gólovou hlavičkou Duchniče 1:0. "Na některých hráčích byla po soustředění ještě znát únava, ale i s tím se nakonec dobře vypořádali," říká Havlíček.

Při klasice se trápím, přiznává bruslař Vaněček

S běžkařskou výstrojí vyšel před Pension "H" poblíž Božího Daru mezi posledními. Zatímco někdo ještě mazal pod patu stoupací vosk, David Vaněček už jen tak postával. Bojovat se skluzem nepotřeboval. Na drobném útočníkovi bylo vidět, že se běžek nebojí. Taky se jako první zapnul do lyží ještě před výstupem na lyžařskou magistrálu. V době, kdy ostatní ještě nesli lyže na ramenou. "Jakž takž na tom umím. Na běžkách i na sjezdovkách. Když jsme byli menší, jezdívali jsem na hory s našima," přiznal.


Takže výjezdy na běžkách pro vás až takovým utrpením nejsou?
Já jsem celkem v pohodě. Jezdil jsem. Pro některé kluky ale nic moc, dost se na tom trápí (usmívá se).


Kdo je na tom nejhůř?
To nevím (na chvilku se zamyslí). Asi Michal Habai.


Taky teď společně s Olegem Duchničem maže na lyže nejvíc stoupacího vosku.
Pravda, minule se oba trápili. Dával jsem jim napít, byli na tom docela špatně (smích).


Když jste je míjel o kolo?
To ne. Vždycky pak na sebe čekáme. Abychom věděli, kudy máme jet.


Kdo je obvykle vpředu?
Pilka, Šmerdys a Čuprajs (Tomáš Pilař, Jaromír Šmerda a Martin Čupr, pozn red.) Ti jezdí sami. Pak je ten zbytek.


Který dostává zabrat.
Je to něco jiného, nejsme na to zvyklí. Hodně se tu zapojují jiné partie, třeba třísla. Pro některé kluky je to určitě náročnější než běhání.


Toho si ještě letos užijete. Zato běžky už ne.
Kdyby vydrželo počasí, klidně bych to tady protáhl (usměje se). Ten týden tady ale stačí, už se těším domů.


Máte nějakou oblíbenou trasu?
Když se vyjede na Boží Dar. Tam je to nádherně upravené. Jede se tam krásně.


Třeba po okruhu Lukáše Bauera?
Jo, jo. Ten je dobrej. Sleduju ho, když mám čas.


Škoda, že mu to neřeknete do očí. Teď trénuje s reprezentací v Bedřichově. Jsou tu ale jiní závodníci.
Pár takových jsme tu už za ten týden potkali. Bruslilo jim to úplně super.


Zkoušel jste se jich chytit?
To nešlo (smích).


Tak něčemu přiučit. Máte raději bruslení nebo klasiku?
Bruslení. Víc se svezu. Ve středu jsme v klasice závodili. To bylo pro mě hrozné trápení.


Závody? Jak to vypadalo?
V každém družstvu byli čtyři. Běželi jsme osmkrát dva kilometry.


Takový intervalový trénink.
Alespoň trochu odpočinku.


Trenér vám sliboval na konci pobytu balon. Dodržel to?
No. Jenže tam bylo po kolena sněhu (smích). Bylo to dost náročné.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko