Zpátky mezi elitou. Fotbalisté Českých Budějovic ovládnou druhou ligu

• 75
Fotbalisté Českých Budějovic se po čtyřech letech vracejí mezi elitu. Jistotu první příčky ve druholigové tabulce, která jako jediná znamená přímý postup, jim ve 27. kole dala výhra 3:1 nad Chrudimí.

České Budějovice mají v čele tabulky druhé ligy tři kola před koncem nedostižný náskok 11 bodů před druhou Jihlavou, která remizovala v Prostějově 1:1.

Jihočeši si od 14. kola této sezony připsali 13 výher a jedinou porážku. V nejvyšší soutěži se Dynamo naposledy představilo v sezoně 2014/15, kdy skončilo poslední a sestoupilo.

„Jaro byla neskutečná jízda. Nepamatuji si, že by se někdy Dynamu povedla taková série, kdy se vyhrálo 12 zápasů v řadě. Dnes to bylo těžké tím, že jsme věděli, že jsme blízko našeho cíle. Kluci byli nervózní, chyběla nám lehkost. Ale před hráči smekám, celou sezonu zvládli skvěle a jsem rád, že jsem součástí toho týmu,“ řekl novinářům českobudějovický trenér David Horejš.

Druhý a třetí tým tabulky si letos poprvé zahraje baráž o nejvyšší soutěž proti 14. a 15. celku z ligy. Jihlava má na druhém místě šestibodový náskok před třetím Brnem, další dva body zpět jsou čtvrtý Hradec Králové a páté Ústí nad Labem.

České Budějovice ve středu potřebovaly k definitivě postupu získat více bodů než Jihlava v souběžně hraném utkání v Prostějově, což se jim zpočátku proti Chrudimi nedařilo. Nováček soutěže se v páté minutě po Čápově tečované střele ujal vedení a Dynamo se ve zbytku první půle trápilo.

Lukáš Havel z Českých Budějovic (vpravo) uniká v utkání s Chrudimí.
Pavel Novák (černá) z Českých Budějovic v hlavičkovém souboji s Martinem...
Patrik Čavoš z Českých Budějovic (černá) v souboji s Romanem Čápem z Chrudimi.

Po pauze ale Jihočeši hrozbu druhé porážky za sebou odvrátili. Domácím sice kvůli čtyřem žlutým kartám chyběl nejlepší střelec soutěže Ledecký, gólově ho ale nahradil zkušený Táborský. Třiatřicetiletý ofenzivní záložník nejprve v 60. minutě srovnal a hned za dvě minuty zblízka otočil stav. Pojistku pak v 89. minutě přidal Čavoš a domácí mohli začít s oslavami.

Prostějov vedl nad Jihlavou od 40. minuty po Vošahlíkově proměněné penaltě. Bod zachránil Vysočině ve třetí minutě nastavení Šulc po obrovské chybě domácího gólmana Le Gianga, který se při rozehrávce nechal obrat o míč. Jihlava má po ztrátě před třetím Brnem šestibodový náskok.

Předposlední Táborsko zvítězilo v záchranářském souboji ve Znojmě 3:2 a soupeře bodově dotáhlo. Jihočeši navíc vyhráli oba vzájemné zápasy ligové sezony, což při rovnosti bodů v závěrečné tabulce rozhoduje. Hosté ve druhém utkání pod vedením nového trenéra Karla Musila poprvé zvítězili.

Ústí nad Labem se mohlo v případě výhry posunout na barážové třetí místo, v severočeském souboji ale překvapivě podlehlo Varnsdorfu 0:2. Zápas rozhodli svými brankami v závěrečné pětiminutovce Barac se Schönem a hosté se na šesté příčce přiblížili k třetímu Brnu na čtyři body.

Poslední Žižkov v premiéře pod koučem Zdeňkem Haškem porazil Vítkovice 2:0 a na Táborsko a Znojmo ztrácí už jen tři body. Vítězný gól Viktorie vstřelil v 39. minutě z pokutového kopu Urbanec. Pojistku na druhém triumfu Pražanů z posledních tří duelů přidal v 85. minutě Mashike Sukisa.

Fotbalisté Pardubic remizovali doma se Sokolovem 0:0. Nevyužili tak možnost přiblížit se v tabulce na rozdíl čtyř bodů Brnu, které drží třetí místo zaručující start v baráži. Pardubice před vlastními fanoušky neprohrály ani ve čtrnáctém ligovém duelu v sezoně. Naopak Baník venku nezvítězil pošesté za sebou.

Třinec vyhrál ve Vlašimi jasně 3:0. O plný bodový zisk Slezanů se postarali Janošík, Weber a Dedič.