Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Právní úprava designu euromincí

  22:19
Evropská unie nedoporučila Slovensku vydat minci, na nichž by byli svatý Cyril a Metoděj se svatozáří kolem hlavy. Návrh mince se nelíbil některým členským státům EU, které se odvolávaly na uplatňování principů náboženské neutrality. Jak jsou však vůbec euromince upraveny v právu EU?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Slovenský případ (podrobnosti najdete zde) vyvolává otázky, do jaké míry je regulovaná úprava euromincí.

Základem je Smlouva o fungování Evropské unie

Základ unijní úpravy bankovek a mincí tvoří článek 128 Smlouvy o fungování Evropské unie (původně článek 106 Smlouvy o založení Evropského společenství). Běžné mince jsou vydávány v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura.  Každá členská země eurozóny může vedle běžných mincí vydávat pamětní mince v nominální hodnotě 2 eura, které jsou zákonným platidlem ve všech zemích eurozóny a sběratelské mince, které však platí pouze na území země, která je vydala. Evropská komise vzory všech nových euromincí zveřejňuje v úředním věstníku EU. Narozdíl od mincí mají bankovky jednotné vzory a jsou vydávány centrálně.

Článek 128 Smlouvy o fungování Evropské unie

1. Evropská centrální banka má výlučné právo povolovat vydávání eurobankovek v Unii. Tyto bankovky mohou vydávat Evropská centrální banka a národní centrální banky. Bankovky vydávané Evropskou centrální bankou a národními centrálními bankami jsou jedinými bankovkami, které mají v Unii status zákonného platidla.

2. Členské státy mohou vydávat euromince, objem jejich emise však vyžaduje schválení Evropskou centrální bankou. Rada může na návrh Komise a po konzultaci s Evropským parlamentem a Evropskou centrální bankou přijímat opatření k sladění nominálních hodnot a technických specifikací všech mincí určených pro oběh v rozsahu nezbytném k umožnění jejich plynulého oběhu v Unii.

Jako prováděcí předpis k tomuto článku bylo vydáno Nařízení Rady č. 975/98. Určuje, že euromince mají jednu stranu evropskou, tedy stejnou pro všechny mince, a druhou stranu tzv. národní, na níž může kterýkoliv stát umístit své symboly - v případě Slovenska šlo o soluňské bratry. I národní strana však musí dodržet základní jednotný design této strany - musí obsahovat kruh dvanácti hvězd, které zcela lemují národní vzor a označení roku a názvu vydávajícího členského státu. Vzory národních stran mincí naleznete na webu Evropské centrální banky.

Pamětní mince

Pamětní mince mohou být vydávány jednotlivým členským státem nebo všemi státy. Pamětní mince musí zobrazovat jiný národní vzor než ten, který je použit na běžných mincích, a mohou být vydávány pouze jako připomínka významné příležitosti národního nebo evropského významu. Pamětní mince vydané společně všemi členskými státy, jejichž měnou je euro, mohou připomínat pouze příležitosti nejvyššího evropského významu.

Pamětní slovenská euromince (upravená verze) s motivem Cyrila a Metoděje, autor Mgr. art. Miroslav Hric, ArtD.

Dotčenou mincí byla pamětní mince v hodnotě 2 eura. Tato mince má být vydána k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a sv. Metoděje na Velkou Moravu. Národní banka Slovenska vyhlásila na grafický návrh této mince v květnu 2012 anonymní soutěž. V soutěži zvítězil návrh Mgr. art. Miroslava Hrice, ArtD. Mince obsahuje zobrazení postav soluňských bratří (původně se svatozáří) se symbolickým dvojitým křížem v popředí. Cyril dále drží v rukou knihu, která představuje vzdělanost a víru a Metoděj  je zobrazen s kostelem, který je symbolem víry a církve.

Mince schvaluje Rada EU

Webové stránky Národní banky Slovenska k celé kauze:

"Pôvodný súťažný návrh bol upravený na základe pripomienok uplatnenýchv rámci informačnej a schvaľovacej procedúry realizovanej v zmysle nariadenia Rady (ES) č. 975/98."

Z pohledu aktuální kauzy je zajímavé schvalování vzorů euromincí. Podle článku 1i nařízení č. 975/98 EU je členský stát, který chce mince vydat, povinen předložit návrhy jejich vzorů Radě EU, Evropské komisi a ostatním členským státům, jejichž měnou je euro, zpravidla nejpozději tři měsíce před plánovaným datem vydání. Každý členský stát používající euro může proti návrhu mince vznést námitky, pokud je pravděpodobné, že daný návrh vzoru vyvolá mezi jeho občany nepříznivé reakce (princip náboženské neutrality tedy není výslovně zmíněn jako důvod, pro který by mohly členské státy mince odmítnout). Je otázkou, jaké nepříznivé reakce očekávaly členské státy, které tyto námitky vznesly. Mince definitivně schvaluje Rada a to kvalifikovanou většinou. O případu mincí se web Národní banky Slovenska vyjadřuje jen velice krátce.

Nařízení Rady č. 975/98 o nominálních hodnotách a technických specifikacích euromincí určených pro peněžní oběh

Článek 1i

1. Členské státy se vzájemně informují o návrzích vzorů nových národních stran oběžných mincí včetně vlysu hrany mince a v případě pamětních mincí o odhadovaném objemu emise, a to před formálním schválením těchto vzorů.

2. Pravomoc schvalovat vzory nových či pozměněných národních stran oběžných mincí se svěřuje Radě, která rozhoduje kvalifikovanou většinou v souladu s postupem uvedeným v odstavcích 3 až 7.

Při přijímání rozhodnutí podle tohoto článku se pozastavují hlasovací práva členských států, jejichž měnou není euro.

3. Pro účely odstavce 1 vydávající členský stát předloží návrhy vzorů oběžných mincí Radě, Komisi a ostatním členským státům, jejichž měnou je euro, zpravidla nejpozději tři měsíce před plánovaným datem vydání.

4. Do sedmi dní od předložení návrhů podle odstavce 3 může kterýkoli členský stát, jehož měnou je euro, vznést k návrhu vzoru předloženému vydávajícím členským státem námitku v odůvodněném stanovisku určeném Radě a Komisi, pokud je pravděpodobné, že daný návrh vzoru vyvolá mezi jeho občany nepříznivé reakce.
5. Pokud se Komise domnívá, že návrh vzoru nesplňuje technické požadavky stanovené tímto nařízením, musí do sedmi dní od předložení návrhu podle odstavce 3 předložit Radě negativní hodnocení.
6. Pokud není Radě ve lhůtě podle odstavců 4 a 5 předloženo odůvodněné stanovisko ani negativní hodnocení, považuje se rozhodnutí, kterým se návrh schvaluje, za přijaté Radou dnem následujícím po dni uplynutí lhůty podle odstavce 5.
7. Ve všech ostatních případech Rada neprodleně rozhodne o schválení návrhu vzoru, pokud do sedmi dní od předložení odůvodněného stanoviska nebo negativního hodnocení vydávající členský stát svůj předložený návrh nestáhne a Radu neinformuje o svém úmyslu předložit nový návrh vzoru.

8. Všechny příslušné informace týkající se nových vzorů národních stran oběžných mincí zveřejní Komise v Úředním věstníku Evropské unie.

  • Nejčtenější

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

KVÍZ: Fix and flip nebo wholesaling? Vyznáte se ve světě realitních investic?

12. května 2024

Nemovitosti mohou představovat atraktivní investiční příležitost. Ať už jde o hledání stabilního...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...