Praxe odjinud není podmínkou

aktualizováno 
Že vás bez praxe nikde nevezmou? Stále přibývá firem, které se na nábor absolventů naopak zaměřují.

V oborech, kde je velká konkurence, už firmy netrvají na tom, aby měl uchazeč o práci předchozí praxi. Zbytečně by přicházely o nadané talenty. Čerstvým absolventům ekonomických, právnických či technických fakult se tak otevírají nové možnosti.

Mohou se zařadit do speciálních školicích programů a stát se hned po škole plnohodnotnými zaměstnanci. Jak to funguje v praxi, popisuje Hana Kasová z personálního oddělení společnosti PricewaterhouseCoopers, která se zabývá především auditem a daňovým poradenstvím.

Proč vypisujete speciální absolventské pozice? Jsou pro vás absolventi přínosnější než uchazeči s předchozí praxí?
Určitě ne. Nabíráme i zkušené zaměstnance. Ale pro absolventy, kteří k nám nastoupí, máme připraveny speciální programy a je určitě výhodnější s nimi pracovat už od začátku. Jednotlivá školení na sebe totiž navazují a vlastně nikdy nekončí. Jak rostete v kariérovém žebříčku, vždy se připravujete na novou pozici. Navíc se musíte seznamovat třeba se změnami v zákonech a podobně.

Znamená pojem „absolventská pozice“, že zaměstnanec ještě nepracuje naostro?
To ne. Jde o klasickou pozici. Je to zaměstnanec se vším všudy a neděláme žádné rozdíly - má stejné podmínky včetně všech benefitů. Absolventské pozice vypisujeme pravidelně, protože přijímáme velké množství lidí a vyplatí se nám je proškolovat hromadně, ne po jednom.

Jaké absolventy přijímáte?
Rozhodně musí mít vysokou školu. A chci zdůraznit, že různých směrů, tedy nejenom ekonomických, ale třeba i technických a právnických. Nutná je znalost anglického jazyka a obecné logické myšlení. Za absolventa považujeme uchazeče ještě dva roky po odchodu ze školy.

S jakými platovými podmínkami mohou uchazeči o práci počítat?
Je to zhruba o 60 procent víc, než je průměrná hrubá mzda v České republice. Na začátku mají všichni stejné platové podmínky, pak už je hodnocení individuální stejně jako u jiných zaměstnanců.

Někteří studenti u vás pracují na stáži už při škole. Mohou pak rovnou pokračovat jako absolventi?
Ano, určitě. Stážisty nabíráme ve všech odděleních - ať už je to audit, daňové oddělení, právní oddělení a poradenství. Studenti u nás pracují na zkrácený úvazek, a pokud je oboustranná spokojenost, po skončení studia mohou pokračovat na plný úvazek.

Kolika stážistům to doopravdy vyjde?
Záleží na konkrétním oddělení. Stážisté se k nám také často vracejí. Ve třetím ročníku třeba ještě nemohou nastoupit na plný úvazek, ale přijdou znovu po pátém ročníku. Tam už je ta šance mnohem větší. Letos jsme umožnili práci zhruba stovce stážistů a přijali jsme přes sedmdesát absolventů.

Od kterého ročníku k vám může student nastoupit?
Zpravidla od třetího. Máme zkušenost, že v prvním a druhém ročníku jim rozvržení studia ještě neumožňuje, aby pracovali na částečný úvazek. Na některé spíše administrativní pozice se samozřejmě mohou studenti hlásit například během letních prázdnin, ale v rámci odborných stáží jen od třetího ročníku výše.

Kolik platíte stážistům?
Mají hodinovou sazbu. Její výše záleží na zodpovědnosti a pracovním zařazení studentů. Například v oddělení auditu je to 150 korun hrubého na hodinu.

Nabíráte teď na podzim spíše absolventy, nebo stážisty?
Na podzim nabíráme spíše stážisty, na jaře je zase více absolventských pozic. Výběrová řízení na stážisty poběží v říjnu a v listopadu.

Jaké má u vás nový zaměstnanec kariérní vyhlídky? Za jak dlouho se z něj může stát manažer?
Na pozici manažera se náš zaměstnanec dostane zpravidla po pěti až šesti letech. Platí však, že určitý postup čeká každého ve chvíli, kdy splňuje nějaké očekávání. Nemáme žádná omezení. Pokud chceme v jednom roce povýšit například i dvacet lidí na manažera, tak je to možné. U nás to není tak, že manažer musí řídit celé oddělení. Manažerská funkce vyjadřuje především jeho profesionální odbornost, zkušenost a schopnosti. Nemusíte zde tedy čekat, až nějaký manažer odejde, abyste byl následně povýšen.

Ve firmách, které nechtějí přicházet o nadané talenty, se čerství absolventi mohou zařadit do speciálních školicích programů a stát se hned po škole plnohodnotnými zaměstnanci.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz