Praxe odjinud není podmínkou

aktualizováno 
Že vás bez praxe nikde nevezmou? Stále přibývá firem, které se na nábor absolventů naopak zaměřují.

V oborech, kde je velká konkurence, už firmy netrvají na tom, aby měl uchazeč o práci předchozí praxi. Zbytečně by přicházely o nadané talenty. Čerstvým absolventům ekonomických, právnických či technických fakult se tak otevírají nové možnosti.

Mohou se zařadit do speciálních školicích programů a stát se hned po škole plnohodnotnými zaměstnanci. Jak to funguje v praxi, popisuje Hana Kasová z personálního oddělení společnosti PricewaterhouseCoopers, která se zabývá především auditem a daňovým poradenstvím.

Proč vypisujete speciální absolventské pozice? Jsou pro vás absolventi přínosnější než uchazeči s předchozí praxí?
Určitě ne. Nabíráme i zkušené zaměstnance. Ale pro absolventy, kteří k nám nastoupí, máme připraveny speciální programy a je určitě výhodnější s nimi pracovat už od začátku. Jednotlivá školení na sebe totiž navazují a vlastně nikdy nekončí. Jak rostete v kariérovém žebříčku, vždy se připravujete na novou pozici. Navíc se musíte seznamovat třeba se změnami v zákonech a podobně.

Znamená pojem „absolventská pozice“, že zaměstnanec ještě nepracuje naostro?
To ne. Jde o klasickou pozici. Je to zaměstnanec se vším všudy a neděláme žádné rozdíly - má stejné podmínky včetně všech benefitů. Absolventské pozice vypisujeme pravidelně, protože přijímáme velké množství lidí a vyplatí se nám je proškolovat hromadně, ne po jednom.

Jaké absolventy přijímáte?
Rozhodně musí mít vysokou školu. A chci zdůraznit, že různých směrů, tedy nejenom ekonomických, ale třeba i technických a právnických. Nutná je znalost anglického jazyka a obecné logické myšlení. Za absolventa považujeme uchazeče ještě dva roky po odchodu ze školy.

S jakými platovými podmínkami mohou uchazeči o práci počítat?
Je to zhruba o 60 procent víc, než je průměrná hrubá mzda v České republice. Na začátku mají všichni stejné platové podmínky, pak už je hodnocení individuální stejně jako u jiných zaměstnanců.

Někteří studenti u vás pracují na stáži už při škole. Mohou pak rovnou pokračovat jako absolventi?
Ano, určitě. Stážisty nabíráme ve všech odděleních - ať už je to audit, daňové oddělení, právní oddělení a poradenství. Studenti u nás pracují na zkrácený úvazek, a pokud je oboustranná spokojenost, po skončení studia mohou pokračovat na plný úvazek.

Kolika stážistům to doopravdy vyjde?
Záleží na konkrétním oddělení. Stážisté se k nám také často vracejí. Ve třetím ročníku třeba ještě nemohou nastoupit na plný úvazek, ale přijdou znovu po pátém ročníku. Tam už je ta šance mnohem větší. Letos jsme umožnili práci zhruba stovce stážistů a přijali jsme přes sedmdesát absolventů.

Od kterého ročníku k vám může student nastoupit?
Zpravidla od třetího. Máme zkušenost, že v prvním a druhém ročníku jim rozvržení studia ještě neumožňuje, aby pracovali na částečný úvazek. Na některé spíše administrativní pozice se samozřejmě mohou studenti hlásit například během letních prázdnin, ale v rámci odborných stáží jen od třetího ročníku výše.

Kolik platíte stážistům?
Mají hodinovou sazbu. Její výše záleží na zodpovědnosti a pracovním zařazení studentů. Například v oddělení auditu je to 150 korun hrubého na hodinu.

Nabíráte teď na podzim spíše absolventy, nebo stážisty?
Na podzim nabíráme spíše stážisty, na jaře je zase více absolventských pozic. Výběrová řízení na stážisty poběží v říjnu a v listopadu.

Jaké má u vás nový zaměstnanec kariérní vyhlídky? Za jak dlouho se z něj může stát manažer?
Na pozici manažera se náš zaměstnanec dostane zpravidla po pěti až šesti letech. Platí však, že určitý postup čeká každého ve chvíli, kdy splňuje nějaké očekávání. Nemáme žádná omezení. Pokud chceme v jednom roce povýšit například i dvacet lidí na manažera, tak je to možné. U nás to není tak, že manažer musí řídit celé oddělení. Manažerská funkce vyjadřuje především jeho profesionální odbornost, zkušenost a schopnosti. Nemusíte zde tedy čekat, až nějaký manažer odejde, abyste byl následně povýšen.

Ve firmách, které nechtějí přicházet o nadané talenty, se čerství absolventi mohou zařadit do speciálních školicích programů a stát se hned po škole plnohodnotnými zaměstnanci.

Autoři: , ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Vybudovali jednu z nejsladších fabrik v Česku vonící medem

V medu je Česká republika soběstačná, vyprodukuje se tu tak osm až deset tisíc...

Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že je to továrna na zpracování medu. Ve skladu stojí dlouhé řady barevných...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Najdete na iDNES.cz