VIDEO: Nahlédli jsme obchodníkům pod pokličku. Pokladním zvoní hrana

aktualizováno 
Nákupní koš už máte plný a míříte k pokladně. Nasázíte zboží na pás, nákup projede tunelem a vy zaplatíte hotovostí nebo kartou. A kam se poděla pokladní? Už není potřeba. Načíst kódy za ni zvládne nový typ pokladen, který by se už příští rok mohl objevit i v Česku.

Novinka, na které už několik let usilovně pracují inženýři, se představila na veletrhu Wincor World 2012 v německém Paderbornu. Zástupci obchodníků z celého světa se sem sjeli na přehlídku nejmodernější techniky, se kterou se potkáváme v obchodech a bankách.

Chytrému skeneru stačí vidět čtvrtinu kódu

Jaká nás tedy čeká budoucnost při nakupování nebo při výběru (a ukládání) peněz? S automatickými pokladnami, v obchodní branži se jim říká "portal scany", se už zákazníci setkávají v prodejnách IKEA ve Švédsku a v německé síti obchodů Billa a Penny. V tunelu se skenuje jak kód zboží, tak i vzhled balení. Stroj zvládne bezchybně načíst 98 procent nákupu.

"Stačí, aby senzor viděl jen čtvrtinu kódu," popisuje zdokonalenou technologii obchodní zástupce firmy Wincor Nixdorf Vít Peňáz. Podle něj by se pilotní projekt pro české obchody mohl rozjet příští nebo přespříští rok.

Veletrh bankovních a retailových technologií Wincor World 2012 (17. října 2012,...
Veletrh bankovních a retailových technologií Wincor World 2012 (17. října 2012,...

O zbylá dvě procenta zboží, které nebude načteno nebo je scanner nerozpozná správně, se postará asistentka. Nebude však obsluhovat jednu kasu, ale například čtyři i více. Jako je tomu u "pokladen bez pokladních", se kterými se čeští zákazníci mohou potkávat v řetězcích Tesco či Albert.

Čtecí pistole není pro nenechavce

Firma však pro obchodníky vyvíjí i další systémy prodeje. Opačný přístup představuje skenovací zařízení, což je v podstatě čtecí pistole, kterou si zákazník veze přímo na vozíku po obchodě. Nakupující s ní sám odbaví svůj nákup.

V praxi to vypadá tak, že se při příchodu identifikuje zákaznickou kartou a vyzvedne si čtecí pistoli. Jak nakládá zboží do vozíku, vždy je naskenuje. Při odchodu odevzdá pistoli, která mu vystaví účet. Ten zaplatí v samoobslužné pokladně. Ve výsledku se vyhne čekání u pokladny.

Systém je samozřejmě jištěný proti nenechavcům, kteří by si chtěli z obchodu odnést i nezaplacené zboží. "Tento systém je určen pro zákazníky, které obchodník zná. Používá se k tomu například věrnostní karta, která vám zaktivuje skenovací pistoli," vysvětluje Peňáz.

Jak dodává, během nákupu bude moci obsluha náhodně zkontrolovat několik položek z vozíku. "Pokud narazí na nenačtené zboží, bude ho muset zákazník vyložit na standardní pokladní pás a systém si jej pro příště zapamatuje jako neférového zákazníka," přibližuje obchodní zástupce. Že tento systém funguje, dokazují podle něj například nakupující ve Francii, kde je tento typ placení běžný v několika řetězcích. "Tento typ nákupu už volí na 40 procent zákazníků," poznamenává Peňáz.

Novinkou jsou i stroje na měření velikosti obuvi

Fotogalerie

Novinky se na veletrhu neomezovaly jen na zařízení pro velká nákupní centra. Například stroj na měření velikosti nohou by mohl zjednodušit a zpříjemnit on-line nákup obuvi. Zákazník nejdřív sice musí zout boty a strčit nohu do stroje, který chodidlo naskenuje. Získá však data a model nohy, podle kterého si bude moci vybrat z virtuální nabídky obuvi.

Systém mu podle čísel, která popisují velikost chodidla či výšku nártu, doporučí prověřenou obuv, která mu přesně sedne. Zařízení na přehlídce disponovalo databází zahrnující více než 14 tisíc druhů předem naskenované obuvi. Zákazníci tak budou mít například při on-line prodeji jistotu, že jim bota opravdu padne.

Vyzkoušeli jste již někdy v obchodě automatickou pokladu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 7125
Ne 2793

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Další z rubriky

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Záchranný kruh pro znavené rodiče: půlúvazky, školky i pomoc asistenta

ilustrační snímek

Máte-li doma malé děti a chodíte do práce, odehrávají se vaše dny spíš v rytmu quickstepu než waltzu. Některé firmy...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Najdete na iDNES.cz