Udělejte si inventuru na svém profilu. Podívejte se, co jste publikovali před rokem, před třemi. Ilustrační snímek

Udělejte si inventuru na svém profilu. Podívejte se, co jste publikovali před rokem, před třemi. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sedm dobrých rad, jak se kvůli kariéře chovat na sociálních sítích

  • 28
Jestli se nechcete předem ztrapnit a a zbytečně si zavřít dveře k dobrému zaměstnání, dodržujte při pohybu na sociálních sítích následující pravidla.

1. Využijte více sítí

Kromě Facebooku buďte také na profesní síti LinkedIn, pro nastupující generace bude při hledání práce klíčová. Dobře zvažte, jaké pracovní zkušenosti uvedete. Není chyba, pokud váš profil bude dočasně obsahovat jen informaci o studiu, které právě absolvujete.

2. Hlídejte si svoje soukromí

Projděte si veškeré nastavení profilu, mějte kontrolu nad tím, na jaké fotce se objevíte, kdo vás na síti může najít, kam až se dostane, pokud není vaším kamarádem.

3. Přemýšlejte o tom, co sdílíte

Opravdu se dokážete postavit za veškerý obsah, který máte na své časové ose facebookového profilu? Podívejte se, co jste publikovali před rokem, před třemi. Není nutné, aby všichni věděli, jak moc vám vadí důchodci v MHD nebo že si bez jointa nedovedete představit ráno. To jsou věci, o něž se podělíte s kamarády v hospodě, kde však zapadnou a za hodinu o nich nikdo neví. V digitálním světě tvoří vaši osobnostní stopu.

4. Udělejte si pořádek

Vytvořte si seznamy přátel a roztřiďte je podle toho, do jaké sociální skupiny v reálném životě patří. Věděli jste, že každý jednotlivý příspěvek můžete sdílet třeba jen s jedním konkrétním člověkem, nebo ho právě pouze jednomu uživateli znepřístupnit?

Přistupujte individuálně ke každému příspěvku nebo albu fotek, sledujte, s kým ho sdílíte. Možná vás to teď zdržuje, ale v budoucnu investovaný čas oceníte.

5. Udržujte profesní kontakty

HR specialisté vám řeknou, že jednou z nejdůležitějších věcí při hledání práce je networking, ten vám může přinést nabídky, ke kterým byste se klasickou cestou nedostali. Tvořit si síť kontaktů je důležité především v reálném světě, na stejné bázi však funguje i svět digitální, a to převážně v prostředí LinkedIn. Buďte aktivní a přidejte si šéfy firem, pro něž byste rádi pracovali. Dále lidi, kteří ve vašem oboru něco znamenají.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Nezapomeňte však mít upravený svůj vlastní profil, nestyďte se do něj napsat, co byste chtěli v životě dělat, jaký je váš profesní cíl...

6. Přátele si vybírejte

Nemusíte si přidávat všechny kolegy z práce. Zvyšujete tak riziko, že někomu začne vadit, jak se na sociálních sítích chováte. Může se vám taky stát, že se nepatřičně vyjádříte o svém šéfovi, nejeden takový případ pak skončil vyhazovem.

7. Nezapomínejte na loajalitu

Nevyjadřujte se negativně o firmách, ve kterých jste pracovali nebo právě pracujete. Buďte loajální, oceníte to v budoucnu při získávání nového místa. Nikdo totiž nechce zaměstnance, který své šéfy a značku, pro niž pracuje, na sociálních sítích pomlouvá a dává od nich ruce pryč.