Zvýšení cen není všude stejné - i s bonusem zaplatí řidiči více než loni

  7:31aktualizováno  7:31
Co pojišťovna, to jiné sazby povinného ručení. Všechny vyšší než loni. Taková je nabídka základního motoristického pojištění pro příští rok a řidičům nepomohou k nižším sazbám ani bonusy.
Co pojišťovna, to jiné sazby povinného ručení. Všechny vyšší než loni. Taková je nabídka základního motoristického pojištění pro příští rok.

Ačkoli Česká kancelář pojistitelů, která stanovuje minimální sazby pojistného, zvětšila základní cenu zhruba jen o úroveň inflace, pojišťovny využily možnosti zdražit více. Zákon jim totiž dovoluje navýšit sazby až o třicet procent.

Vyplatí se tedy dnes vybírat pojišťovnu hlavně podle ceny a kvůli zdražení přejít ke konkurenci? Odborníci radí: Nerozhodují pouze sazby, majitelé vozů by se měli řídit i výší škod, které pojistka kryje, a také doplňkovými službami.

Kdo porovná loňskou složenku s tou letošní, zjistí, že ač jezdí už dva roky bez nehody, a má proto nárok na desetiprocentní zvýhodnění, takzvaný bonus, zaplatí více než loni za povinné ručení s pětiprocentním bonusem. Většina pojišťoven totiž zdražila základní sazby o více než deset procent. Zatímco pro letošní rok stálo majitele felicie s obsahem do 1350 ccm jezdícího bez kolizí povinné ručení zhruba 2550 korun, na ten příští za ně zaplatí o 150 až 300 korun více.

V nejběžnějších kategoriích, tedy u aut s obsahem motoru do 1350 ccm a 1850 ccm, se totiž cena zvýšila nejčastěji o dvanáct až devatenáct procent. Mírnější byla jen Česká podnikatelská, která zvedla sazbu o necelých šest procent. Například Kooperativa navýšila v kategorii do 1850 ccm, kam patří třeba většina octavií, cenu dokonce téměř o třetinu. Právě tato pojišťovna nabízí řidičům dvojnásobný, tedy dvacetiprocentní bonus. Klienty, kteří ho získají - a je jich podle jejího zástupce Marka Vícha přes devadesát procent -, bude povinné ručení kvůli výraznému zdražení základní sazby stát zhruba stejně jako u konkurence patřící do kategorie levnějších, nabízející pouze desetiprocentní bonus. Výhoda by se měla projevit až po uvolnění regulace povinného ručení. Nový zákazník "bez minulosti" dobrého řidiče v této pojišťovně zaplatí například v kategorii vozů do 1350 ccm dokonce o tři sta až čtyři sta korun více v porovnání s ostatními pojišťovacími ústavy.

Motoristé si i nadále ve většině pojišťoven mohou vybrat ze dvou, nebo dokonce tří tarifů povinného ručení. Nejlevnější je takzvaný základní tarif. V něm si majitel vozidla "kupuje" nižší náhrady za škody, které by za něj pojišťovna zaplatila v případě, že zaviní nehodu, a obvykle méně doplňkových služeb. Kdo si několik desítek až stovek korun připlatí za nadstandardní tarif, získá vyšší pojistku doplněnou například o bezplatné asistenční služby. Ne ve všech pojišťovnách však tato matematika platí. Třeba Komerční pojišťovna či Pojišťovna České spořitelny nabízí za základní cenu nadstandardní krytí škod. Například v Allianz, ČSOB Pojišťovně, Kooperativě či Pojišťovně České spořitelny zase poskytují pro všechny řidiče asistenční služby zdarma, a to i v případě poruchy vozidla.

Kooperativa letos jako jediná zvýšila v základním tarifu takzvané krytí škod. Tedy částku, kterou ručí za klientovy nehody. Je jednou ze sedmi pojišťoven, které nabízejí za cenu základní pojistky větší ručení. Zbývajících pět zůstává u zákonem stanoveného minimálního krytí, který počítá s náhradou poškozeného majetku ve výši pět milionů a osmnáct pro případ škod na zdraví. Na výši krytí škod by měli hledět zejména řidiči, kteří jezdí často. Zejména při cestách do ciziny se může ukázat, že základní limity nestačí. Pokud řidič způsobí větší dopravní nehodu, případně někoho zraní s trvalými následky, mohly by požadavky poškozeného převýšit částku, kterou vyplatí pojišťovna. Pak by musel sáhnout do vlastní kapsy.

Nejlepší nabídku má v tomto ohledu Pojišťovna České spořitelny. Klientovi totiž za základní cenu pojištění kryje škody ve výši padesáti milionů korun, a to v případě škod na majetku i na zdraví. Klient Generali, Allianz, České pojišťovny, pojišťovny Uniqa a Zurich si musí za vyšší krytí škod připlatit v rámci nadstandardního tarifu.

Kdo by chtěl přejít ke konkurenci, musí si pospíšit. Jestliže smlouva končí (respektive se automaticky obnovuje) 1. ledna, je nutné ji písemně vypovědět do poloviny listopadu, tedy alespoň šest týdnů před koncem platnosti. V opačném případě má pojišťovna možnost naúčtovat si při výpovědi sankce. Pojistka zanikne i tehdy, pokud ji majitel vozu nezaplatí. Ovšem pojišťovna má právo vymáhat pojistné, a to soudní cestou.

Volíte ten nejlevnější pojistný tarif, nebo si raději připlatíte za vyšší pojistnou ochranu? Máte nějaké zajímavé zkušenosti se svou pojišťovnou?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Řada Čechů si neumí vybrat cestovní pojistku, aby skutečně fungovala

Ilustrační snímek

Většina Čechů, kteří vyrazí na dovolenou za hranice, je už zvyklá sjednat si cestovní pojistku. U dlouhodobých pobytů...

Zlomil si nohu a chtěl zájezd stornovat. Pojistka mu byla k ničemu

Ilustrační snímek

Sjednat si cestovní pojištění je dnes velmi snadné. Dá se pořídit na pár kliknutí třeba i po internetu. Jenže v...

Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační

Ilustrační snímek

Když vám ukradnou kolo, je to nepříjemné, ale dá se to ustát. Jestliže však jako cyklista způsobíte někomu škodu, může...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz