Pozor, na trh s pojištěním dopadá bomba!

aktualizováno 
Koho zlikviduje? Komu přináší živou vodu? Ministerstvo financí posvětilo tvrzení jedné z pojišťoven, že za určitých podmínek je životní pojištění daňově uznatelné v neomezené výši. Vědí úředníci, že tím můžou připravit státní kasu o miliardy korun? Co hrozí firmě, která na nabídku agentů přistoupí?

Na příkladu motivačního (někdy také tzv. manažerského) pojištění lze snadno ukázat složitost českého daňového systému umožňujícího různé kličky a také snahu firem o minimalizaci vysokých nákladů na pracovní sílu. Z pohledu teorie her se jedná o jednoduchou úlohu s nulovým součtem – novým řešením někdo vydělá (firma, zaměstnanec) a někdo musí prodělat (stát, zdravotní pojišťovny). A nebo ne?

Uvažujme fiktivní firmu s hrubým ziskem 1 milion korun ročně, která vyplatí svému manažerovi roční bonus ve výši 100 000 korun. Při sazbě daně z příjmu FO 32% a dani z příjmu PO 24% bude čistý zisk firmy 657 400 korun a zaměstnanci se zvýší jeho poslední čistý příjem v roce o 59 500 korun. Před několika lety však přišli daňoví poradci s následující konstrukcí: firma uzavře životní pojištění, bude figurovat v roli majitele (pojistníka) této smlouvy. Zaměstnanec v takovém případě bude pojištěným, který si zvolí oprávněnou osobu, tedy osobu, které bude vyplaceno v případě pojistné události pojistné plnění (např. svou manželku).

NENECHTE SI UJÍT
obtěžování
Co už je sexuální obtěžování
Zírá vám kolega na poradě na prsa místo do očí? Jste obětí sexuálního harašení? Jak se bránit?

Bludiště - (c) profimedia.cz/corbis
Neztraťte se v bludišti reklamací
Dva roky se soudil s čistírnou, v níž si nechal vyčistit kalhoty k drahému obleku. Jak uspěl a jak uspějete vy?

Na toto pojištění poradci aplikovali ustanovení § 5 odst. 2 písm. c) bod 6. zákona č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení a podobné ustanovení v zákoně o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Vyložili si ho tak, že pojistné na životní pojištění placené zaměstnavatelem je osvobozeno od výše uvedených odvodů. Zároveň však platí, že tento příspěvek není pro firmu daňově uznatelným nákladem. Jednoduché počty (náklad 35% na sociální a zdravotní pojištění je více než 28% daň z příjmu (r. 2004) resp. 26% (r. 2005), 24% (r. 2006)) měly přesvědčit klienty o výhodnosti postupu. Přesný výpočet ale ukázal, že výhoda není nijak závratná. V našem případě se jedná o:

Vyčíslení nákladů z pohledu firmy:

Pojistné

Navýšení mzdy

Hrubý zisk

  1 000 000 Kč

 1 000 000 Kč

Pojistné/mzda

     100 000 Kč

    100 000 Kč

Sociální a zdravotní

             -  

      35 000 Kč

Daňový základ

  1 000 000 Kč

    865 000 Kč

Daň

     240 000 Kč

    207 600 Kč

Čistý zisk

     660 000 Kč

    657 400 Kč

Zdroj: výpočty autora

Na straně zaměstnance se jedná o úsporu 12,5% na odvodech, ale výsledný efekt záleží na poměru zaplaceného pojistného a pojistné částky. Tento poměr je pro krátké pojistné doby (obvykle do 3 let) vzhledem k vysokým poplatkům na počátku pojištění pro zaměstnance nevýhodný.

Agenti: „Pojištění je levnější než mzda!“

Pojištění domu a domácnosti.
Jak na to?
Speciální sekce ZDE.

V roce 2003 se daňovým poradcům podařilo odstranit jednu z nevýhod motivačního pojištění, a to že zaměstnanec musel zdanit celé pojistné v okamžiku jeho zaplacení zaměstnavatelem. Výkladem práv plynoucím zaměstnanci z pojištění byla povinnost zdanění spořící části pojistného odsunuta až na konec pojištění. V okamžiku zaplacení pojistného zdaní zaměstnanec pouze část kryjící riziko smrti. V září tohoto roku se objevila nová varianta motivačního pojištění. Od předchozí se liší pouze tím, že v roli oprávněné osoby stojí sama firma. Tím se však z motivačního pojištění dle výkladu poradců stává tzv. pojištění klíčových osob (key-persons insurance). Toto pojištění (původně pouze rizikové), které kryje personální náklady firmy na získání nového pracovníka v případě smrti stávajícího, je ale celé daňově uznatelným nákladem (§24 ZDPPO). Tento výklad i pro spořící typ pojištění byl potvrzen ministerstvem financí.

Celý postup je pak následující: Firma sjedná pojištění (je pojistníkem i oprávněnou osobou), zaměstnanec je pojištěným. Celou dobu je placené pojistné daňovým nákladem, zaměstnanec z něj neplatí žádné daně. Na konci pojistné doby firma přepíše práva na zaměstnance, který ve své mzdě zdaní celkové zaplacené pojistné.

Vyčíslení nákladů z pohledu firmy:

Pojistné

Navýšení mzdy

Hrubý zisk

  1 000 000 Kč

 1 000 000 Kč

Pojistné/mzda

     100 000 Kč

    100 000 Kč

Sociální a zdravotní

             -  

      35 000 Kč

Daňový základ

     900 000 Kč

    865 000 Kč

Daň

     216 000 Kč

    207 600 Kč

Čistý zisk

     684 000 Kč

    657 400 Kč

Zdroj: výpočty autora
 
Co říci na závěr? Na začátku článku jsem hovořil o těch, kteří vydělají, nebo prodělají. Výdělkem se v tomto případě rozumí úspora na sociálních a zdravotních odvodech. Nová varianta motivačního pojištění se zdá být z tohoto pohledu optimální. Až na jednu věc – daňoví poradci přehlédli povinnost zaměstnance odvést ze zaplaceného pojistného pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

Převod práv na konci pojištění je určitým druhem příjmu ze závislé činnosti. Pojišťovna převede do vlastnictví zaměstnance pohledávku za pojišťovnou, od tohoto okamžiku má zaměstnanec právo disponovat s pojistkou (právo na odbytné) a právo určit oprávněnou osobu (byť jen na krátkou dobu). Změna těchto práv není ze strany zaměstnavatele zaplacením pojistného na smlouvu životního pojištění zaměstnance. Pojistné bylo totiž zaplaceno již dříve na smlouvu, která byla pojištěním podnikatelského rizika spojeného se ztrátou klíčového zaměstnance (a právě jen díky tomu bylo pojistné daňově uznatelným nákladem).

V okamžiku převodu peněz zaměstnanci je změna práv klasifikována jako příjem ze závislé činnosti podle §6 odst.1, písm. d. ZDPFO. Tento příjem není a nemůže být vykládán jako pojistné zaplacené zaměstnavatelem za zaměstnance na jeho pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo důchodové pojištění. Musí z něho tedy být zaplaceny odvody pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění v celkovém úhrnu 47,5 procent.

Pouze budoucnost ukáže, zda se daňovým poradcům podaří tento výklad zpochybnit či stát získá opět svou část daní a pojistného zpět. Do té doby není vhodné na tyto programy z pohledu firem ani jejich zaměstnanců přistupovat. Může se totiž stát, že zaměstnavatelé i zaměstnanci budou muset v budoucnu zpětně doplatit státu z těchto motivačních programů stovky milionů korun.

Jak si přilepšit na penzi? Nejčastěji se hovoří o penzijním připojištění a životním pojištění. Na rozdíl od spoření bance či investování, poskytují díky státní podpoře „něco navíc“.
Více čtěte ZDE.

Považujete český daňový systém za průhledný? Myslíte si, že nový výklad zákona způsobí změnu v odměňování zaměstnanců? Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
KASTELÁN/KA - BLANENSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz