Od září převratné novinky v životních pojistkách. Spoření vynese 4,5 procenta

aktualizováno 
Životní pojistky se v Česku významně proměňují. Pojišťovny do nich vkládají zcela nové prvky, dříve nemyslitelné. Od výhodného spoření s vysokým výnosem přes právní ochranu rodiny nebo zdravotní servis až po krytí zad pro ty, kdo vyjedou do válečné zóny.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S výraznými novinkami vyrukovaly na přelomu srpna a září hned tři pojišťovny.

Česká pojišťovna (ČP) výrazně proměnila investiční jednorázovou životní pojistku, která výnosem konkuruje dlouhodobějším vkladovým produktům bank. Boří tak tvrzení odborníků, že životní pojistku si nemáme plést se spořením.

Spořit s pojistkou lze až do věku 81 let

Novinka Prémiová Garance ČP je kombinací slušně zhodnocovaného spoření a povinné úrazové pojistky pro případ smrti a při smrti úrazem v autě. Povinná pojištění jsou levná, podle vstupního věku přijdou jednorázově na zhruba 300 korun. Pojistka je krátkodobá, uzavírá se jen na čtyři roky. Další balíčky pojištění, které se pohybují v cenách zhruba od tří do 16 tisíc korun, si klient zvolit nemusí.

Pojištění s výhodným spořením je určeno dospělým od 18 až do 81 let, což je rovněž unikátní. Za uzavření pojistky si ČP účtuje pouze jednorázový poplatek ve výši jednoho procenta z vkladu a vložené peníze zhodnotí o garantovaný 4,5procentní roční výnos v portfoliu ČP Invest.

Na čtyři roky je ale nutné vložit jednorázově alespoň 30 tisíc korun, horní hranice limitována není. V případě potřeby lze peníze vybrat i předčasně, ovšem za poplatek ve výši jednoho procenta z výběru. Pojištění je časově omezené, sjednat se dá pouze do 6. prosince 2010. Novinkou je i to, že tuto pojistku lze vůbec poprvé uzavřít po telefonu nebo po internetu, což u životních pojistek dosud možné nebylo.

Pokud nedojde k úrazu a smrti, volných 30 tisíc se za čtyři roky zhodnotí zhruba o pět tisíc korun a například vklad ve výši 100 tisíc vynese čistého okolo 16 tisíc korun. Při pojistné události pojišťovna vyplácí vklad zhodnocený k datu úmrtí klienta a sjednané pojistné plnění.

Jak se zhodnotí 100 tisíc korun 50letému živiteli rodiny

Celkové jednorázové pojistné: 100 tisíc korun
Z toho:
• Nárok oprávněné osoby při úmrtí během pojištění: 1 000 korun (jednorázové pojistné 55 korun).
• Nárok při úmrtí následkem úrazu v autě: 100 tisíc korun (jednorázové pojistné 294 korun)
• Pojistné za pojištění pro případ dožití: 99 651 korun
• Poplatek za pojištění: 997 korun
Zhodnocení po čtyřech letech (4,5 procenta p.a.): 116 412 korun
Zdroj: Česká pojišťovna, Prémiová Garance

Ženy na úrazové pojistce konečně ušetří

Novinky ohlásila od září také Uniqa pojišťovna. U Rizikového investičního životního pojištění s dividendou zavádí více než padesát inovací, umožňuje ochránit výrazně širší okruh rizik i účelněji spořit.

Nově například pojišťuje rekordní počet závažných onemocnění, celkem 34 chorob včetně například cirhózy jater, transplantace kostní dřeně, bakteriální meningitidy či kómatu. Na rozdíl od ostatních pojišťoven začala Uniqa také rozlišovat, že jsou ženy opatrnější a cenu úrazové pojistky jim o pětinu zlevnila.

Pro případ trvalých následků po úrazech zavádí pojišťovna nově například až šestinásobné progresivní plnění. Při oslepnutí či trvalém upoutání na vozík tak může pojištěný získat vysoké odškodnění až 12 milionů korun.

Co odhalil průzkum

Muž má
3,03krát vyšší pravděpodobnost, že zemře úrazem
2,13krát vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici v důsledku úrazu
2,34krát vyšší pravděpodobnost, že se bude léčit po úrazu
Zdroj: Uniqa

Novinkou právní ochrana pro celou rodinu

K životní pojistce nyní Uniqa sjednává jako první i právní ochranu rodiny, a to až do limitu půl milionu korun. Peníze z pojistky se vyplácí například na soudní výlohy při sousedském sporu, řešení problémových reklamací zboží, při sporech o vlastnictví i dalších občanskoprávních soudních tahanicích.

Do rizikového životního pojištění zahrnula pojišťovna nově také široký zdravotnický servis, například možnost konzultovat kdykoliv po telefonu vše ohledně svého zdraví nebo získat druhý písemný odborný názor od špičkových odborníků k diagnóze, kterou stanovil ošetřují lékař.

Novinkou je například i možnost uzavřít asistenční pojistku a zajistit dětem vyšetření u špičkových specialistů. A to na odborných pracovištích v Praze a Brně v situacích, kdy u dětí nastanou neurologické, kardiologické a další zdravotní potíže.

Pojistka kryjící záda v rizikových oblastech

Za rámec obvyklých pojistných rizik, na které jsou ochotny pojišťovny přistoupit, jde nově Kooperativa. Od srpna přišla s rizikovým připojištěním pro extrémní situace, které lze uzavřít velmi výhodně jako součást životní pojistky Perspektiva nebo i samostatně.

Cena se liší podle počtu dnů, na které se pojištění sjednává. Začíná na 1 004 korunách za pojištění na maximálně třídenní pobyt v rizikové oblasti, cena za roční pojistku je 20 088 korun.

Pojistka kryje záda vojákům na zahraničních misích, novinářům, pracovníkům humanitárních organizací a třeba zaměstnancům firem, kteří pracují v rizikových oblastech a válečných zónách. Poskytuje progresivní plnění za trvalé následky úrazu a počítá i s rizikem smrti následkem úrazu v oblastech jako je Afghánistán, Súdán, Kongo a další. V případě smrti následkem úrazu dostanou pozůstalí jeden milion korun.

Změny v životních pojistkách ohlašují i další pojišťovny, například ČSOB Pojišťovna, Wüstenrot, Allianz, Generali a ING. AXA chystá novinky až v závěru letošního roku. Prakticky u všech jde o rozšíření pojistných rizik nebo asistenčních služeb.

Všechny pojišťovny si nyní konkurují i tím, aby klienti mohli podle své potřeby libovolně měnit rozsah pojistné ochrany a ušít si pojistku na míru podle své aktuální životní potřeby (proč je třeba se o životní pojistku starat čtěte více zde).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Zkrátil zaměstnancům pracovní dobu. Osm hodin je přežitek, říká podnikatel

Martin Bláha

Některé firmy v Česku začaly zavádět kratší pracovní dobu. Jednou z nich je společnost Vašečočky.cz zaměstnávající 70...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Při správné strategii se dají na důchod naspořit statisíce i miliony

Ilustrační snímek

Spořit na penzi a nespoléhat se jen na státní důchod má smysl. Jen náklady na bydlení patří v současnosti k nejvíce...

Koupil si zájezd za čtyřicet tisíc, šéf mu nedal dovolenou. Co dělat?

Ilustrační fotografie

Ideální dovolená nezačíná volbou nejvhodnější destinace ani výběrem nejspolehlivější cestovní kanceláře. To...

Se svou Trinutkou uspěl v soutěži i u zákazníků, kteří máslo ochutnali

Radomír Novák ze společnosti Trinutka

Mohl projektovat přehrady či jiná vodní díla. Před několika lety, sám pro sebe, vyrobil oříškové máslo. A když chutnalo...

Další z rubriky

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Vysoké teploty nás trápí i na pracovišti. Co musí zajistit zaměstnavatel?

Kurzy.cz Tento týden Česko potrápí tropická vedra, která se vyšplhají až na 35 stupňů. Firmy jsou povinny svým zaměstnancům zaji...

Najdete na iDNES.cz