Spravujete svou domácí kasu jako ministři nebo začátečníci? Hlasujte!

aktualizováno 
Kdo šéfuje rodinné kase a jak dobře ji vede, drží mnozí Češi pod pokličkou. Běžně se o tom u nás nemluví. Finance iDNES.cz zmapovaly, že v našich domácnostech funguje zhruba pět metod spravování peněz. Můžete hlasovat, která je vám nejbližší.
ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Umění spravovat domácí kasu přejímáme velmi často od svých rodičů. Někdy ale volíme vlastní cestu, která nám vyhovuje více. Třeba rodinné finance svěříme partnerovi, protože umí nakládat s penězi lépe, nebo se tak alespoň tváří.

Z finančního ministra se může stát diktátor

Příkladem může být Irena z Prahy. Po svatbě souhlasila, že si s manželem založí jen jeden společný účet a platební kartu a přístup k penězům bude mít jen manžel. "Aby v tom byl přehled," shodli se. Zprvu to fungovalo. Na nákupy a další výdaje dostávala žena potřebnou hotovost. Vždy ale musela o peníze požádat, i když společné konto pravidelně zvedala o velmi slušný příjem.

Po letech muž přitvrdil a začal manželce utahovat finanční kohoutek. Irena se dostala do pasti. Nabyla pocit, že je na muži existenčně závislá. Zdůvodňovat musela každý výdaj a kvůli penězům bylo v domácnosti často i dusno. "Když se ti to nelíbí, můžeš jít," začala od muže slýchat. Zřídila si vlastní konto a své peníze teď spravuje sama. O kontu s tučnými úsporami ale dál rozhoduje jen její muž.

Co odhalil průzkum

Asi deset procent rodin nemá vytvořenou vůbec žádnou finanční rezervu pro případ nenadálých událostí. Ostatním se spořit daří.

• Úsporami do 20 tisíc korun disponuje podle průzkumu 18 procent rodin.
• Celkem 22 procent domácností má naspořenu rezervu 20 až 50 tisíc korun.
• Zhruba 16 procent českých domácností disponuje pohotovostní rezervou v rozpětí od 50 do 100 tisíc korun.
• Asi 11 procent lidí má naspořeno od 100 do 200 tisíc korun a téměř devět procent dotázaných disponuje částkou 300 až 500 tisíc korun.
• Celkem 14 procent Čechů má doma nebo na běžném účtu k dispozici více jak půlmilionové prostředky.
Zdroj: průzkum Poštovní spořitelny, 2009

Peněžní sólisté mohou vzájemně narazit

V Česku přibývá stále víc lidí, kteří spravují svou domácí kasu zcela sami. Jednočlenné domácností jsou totiž podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu nejvíce rostoucím typem domácností. Žije v nich téměř 1,2 milionu lidí, což je o třetinu více než v roce 2002. Peněžním sólistou je i František z Hradce Králové. Po škole si během několika let vypracoval velmi slušnou kariéru, pořídil byt a našel partnerku. I ona byla zvyklá spravovat své peníze sama.

Po nastěhování do jeho bytu se partneři dohodli, že o vlastních penězích bude nadále rozhodovat každý zvlášť a na společné výdaje, jako je jídlo nebo účty za bydlení, přispějí rovným dílem. Společně investovali i do lepšího vybavení bytu.

Soužití ale přestalo klapat. Když za sebou žena práskla dveřmi, odvezla za zády muže i všechny společně zakoupené věci. Bývalý partner s ní teď vede spory. "Chci vrátit část peněz, nemohu ale doložit, že jsem na vybavení přispěl. Žádnou písemnou dohodu jsme neuzavřeli," říká.

Uvážliví demokraté si musejí vždy důvěřovat

Manželé Mirek a Eva vedou domácí kasu demokraticky. Mají dva společné účty a navzájem si důvěřují, že jeden druhého v rodinných financích nepodrazí. "Neumím si představit, že bych za zády manželky vybral pro sebe část peněz a utratil je bez jejího vědomí. Naše rodinná vydání fungují na jednoduchém principu – utrácíme jen tolik, aby nám na konci měsíce zůstala vždy alespoň nějaká úspora," říká muž.

O všech příjmech a výdajích rodiny mají oba partneři jasný přehled. A stejně tak i o částce, kterou již společně naspořili na důchod včetně finanční rezervy pro případ nenadálé události. Větší investice rozhodují společně a díky úsporám vytvořených během několika let si zatím nikdy nemuseli brát půjčku.

Účetní rozpočtáři se neobejdou bez důslednosti

Na důvěře je založené i vedení domácí kasy manželů Karla a Ivany z Brna. Karel má soukromou firmu, snaží se co nejvíce snižovat náklady a uspět v konkurenci. Podnikání ho naučilo, že se vyplatí mít přehled i ve výdajích a nákladech, které zatěžují rodinný rozpočet.

S manželkou si proto zřídili malé domácí účetnictví a pravidelně do něj zapisují všechny příjmy a výdaje včetně účtů za elektřinu, vodu a plyn. "Zabere to sice čas, ale nám se to vyplatilo. Zbytečně nevyhazujeme peníze oknem," shodují se manželé. Větší investice vždy plánují a nelitují čas porovnávat ceny výrobků a služeb.

Věční finanční začátečníci končívají i v dluzích

Celkem deset procent českých domácností vede rodinnou kasu tak, že žije od výplaty k výplatě. Na konci měsíce jim nezbývá ani koruna. Někteří se chovají ale jako věční finanční začátečníci. S vedením domácí kasy si příliš hlavu nalámou a řídí se pravidlem: "Nějak to dopadne." Když peníze chybí, jdou si půjčit. Slevit z životních potřeb se jim totiž moc nechce.

Dluhové poradny hlásí, že lidí, kteří umí dovést svou domácí kasu na pokraj osobního bankrotu, přibývá. "Za uplynulé pololetí navštívilo občanské poradny už 3 200 lidí, to je téměř jako za celý loňský rok, kdy pomoc vyhledalo celkem 3 800 klientů," uzavírá ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Jak se chováte k vlastním penězům a rodinné kase?

celkem hlasů: 8261

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

Jako uvážlivý demokrat 3396
Jako účetní rozpočtář 1671
Jako peněžní sólista 1252
Jako finanční začátečník 1032
Jako finanční ministr 910
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Manželská smlouva teplé večeře nezaručí, jistí ale střechu nad hlavou

ilustrační snímek

Předmanželskou smlouvu jsme kdysi znali jen z filmů. Vloni ji u nás sepsal zhruba každý pátý pár, který se rozhodl...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz