Kde získáte zdarma pojištění k fondům?

aktualizováno 
Zahraničních fondů na českém trhu utěšeně přibývá. Jak se mohou ty menší prosadit? Fondy WIOF úzce spojené s pojišťovacím gigantem AIG přišly se zajímavou nabídkou. K investování do fondů nabízí společnost životní pojištění zdarma s platností po celém světě. Pojďme se na její fondy podívat trochu blíže.

World Investment Opportunities Funds SICAV (WIOF) byla založena roku 1999 v Lucembursku. Zakladatelem je American International Group (AIG), jedna z největších pojišťovacích a finančních organizací na světě (majetek pod správou přes 290 mld. USD). V České republice je přítomna přes dceřinnou společnost Amcico - První americko-česká pojišťovna, a.s. První záznamy o ní lze nalézt již v roce 1919 a dnes je zastoupena ve více než 130 zemích světa. Agentury S&P a Moody's hodnotí její dlouhodobé závazky nejvyšším možným ratingem AAA.

V České republice má společnost zaregistrováno 5 fondů (všechny s lucemburským domicilem), které spravují různé investiční společnosti. Ve třech případech se jedná dceřinné společnosti AIG, ve zbývajících dvou o švýcarskou společnost Unigestion.

Jednou z dcer je AIG Global Investment Corp. Její síť sestává z více než 150 investičních odborníků, kteří působí především v Severní Americe a na Dálném Východě. Celkově spravuje aktiva přes 239 miliard USD.  Z rodiny fondů WIOF pod

V minulých komentářích jsme se věnovali těmto investičním společnostem:

1.IN

Akro

Conseq

IKS

ISČS

J&T AM

OB Invest

Newton

Pioneer

ŽB Trust

ING IM

Julius Bär

Parvest

Capital Invest

KBC AM

HSBC

ERSTE

Raiffeisen

ABN AMRO

její správu spadá WIOF US Capital Growth Fund.

AIG-Brandes, L.L.C. je společný podnik AIG Global Investment Corp. a Brandes Investment Partners a spravuje fond  WIOF Global Equity. Tento fond však již od 31. 10. 2002 není nabízen novým investorům. Důvody, které vedly k tomuto rozhodnutí jsou následující - portfolio Global Equity, jehož součástí je i fond WIOF Global Equity dosáhlo výše, která má již velmi výrazný vliv na chování celého trhu. Hodnota majetku ve správě přesahuje 60 miliard USD, pro AIG – Brandes to představuje nutnost uskutečňovat transakce v objemu okolo 1 miliardy USD, což ovlivňuje náladu na celém trhu a může to vést k vyvolání neadekvátních reakcí ostatních jeho účastníků. Stávající investoři nemusí mít o své podílové listy obavy. Zastavení prodejů naopak bude mít pozitivní vliv na transakční náklady a výkonnost fondu.

Pro řízení fondu zaměřeného na evropské akcie – WIOF European Equity – byla vybrána společnost AIG Global Investment Corporation (Switzerland) Ltd., sídlící v Curychu.

Dluhopisový WIOF USD International Bond a smíšený WIOF Balanced Euro jsou spravovány švýcarskou společností Unigestion. Společnost s vlastním jměním převyšujícím hodnotu 200 mil. CHF založená v roce 1971 v Ženevě spravuje kromě fondů WIOF také vlastní fondy, z nichž 8 získalo povolení Komise pro cenné papíry k veřejné nabídce v České republice.

Jak investovat?

Investoři fondů WIOF mohou investovat či vybírat v následujících měnách: CZK, SKK, USD, EUR. Pokud se rozhodnete investovat v českých korunách, počítejte s minimální investicí ve výši 25 000 Kč. Zpět mohou investoři obdržet své peníze vydáním písemného příkazu k vyplacení všech svých investic nebo jejich části a tyto budou vyplaceny během následujících sedmi pracovních dnů. WIOF spolupracuje i s externími distributory. V současné době jsou nabízeny na pobočkách České spořitelny a u společnosti Conseq Finance. Přehled poplatků jednotlivých fondů naleznete v následující tabulce:

Název fondu

vstupní poplatek

poplatek za správu

European Equity

6%

2%

US Capital Growth

6%

2%

USD International Bond

4%

1%

Balanced Euro

5%

1,5%

Global Equity

xx

2,25%

Zdroj: WIOF

Pozn.:

 • při investici od 250 do 500 tis. činí vstupní poplatek do akciových fondů 5%, do dluhopisového 3,5% a do smíšeného 4,5%
 • při investici nad 500 tis. činí vstupní poplatek do akciových fondů 4%, do dluhopisového 3% a do smíšeného 4%
 • Pojištění zdarma

  Čím se nabídka fondů odlišuje od konkurence? Spojení s AIG už naznačuje, v čem bude nestandardní nabídka spočívat. Od 1. června 2002 jsou všichni noví klienti fondů investující minimálně 100 000 Kč pojištěni na smrt následkem úrazu ve výši 100 000 Kč. Pojištění bude klientům poskytnuto zdarma pojišťovnou AIG Czech Republic pojišťovna, a.s. a bude platit celosvětově po dobu 12 měsíců od prvního dne měsíce následujícího po datu potvrzení nákupu podílových listů.

  Výkonnost fondů v měně fondu

  Název fondu (měna)

  Výkonnost (k 27.11.)

  1 rok

  3 roky

  6 let

  European Equity (EUR)

  -34,2%

  -54%

  N/A

  US Capital Growth (USD)

  -26,2%

  -39,6%

  17,2%

  USD International Bond (USD)

  4,8%

  22,3%

  41,5%

  Balanced Euro (EUR)

  -9%

  9,9%

  N/A

  Global Equity (USD)

  -20,1%

  -11,8%

  58,1%

  Zdroj: WIOF

  Zdroj: www.wiof.cz
  Vysvětlivky:
  USCG: US Capital Growth
  GE: Global Equity
  EE: European Equity
  IB: USD International Bond
  EB: Balanced Euro

  WIOF Balanced Euro smíšený fond kombinující investiční strategie dvou jiných fondů svého správce (Unigestion, viz výše) - Uni-Global EUR a UNI-Global European Equities Minimum Variance (Euro). Minimálně 40% prostředků směřuje do

  Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

  evropských dluhopisů s nejvyššími ratingy (AAA až AA+), maximálně 60% je investováno do evropských akcií. Dluhopisy i akcie obsažené v portfoliu fondu jsou z velké části denominované v euru, malé zastoupení mají ostatní měny. Polovina akciové složky je aktivně řízena, druhá je pasivní (kopírování benchmarku DJ Europe Stoxx 600). Fond zatím za svým složeným benchmarkem, jehož dluhopisovou část představuje Salomon EMU Government Bond, zaostává. Jedním z důvodů je malý objem aktiv pod správou (6,6 mil. EUR) a tím pádem vysoké poplatky fondu, které tak neúměrně zatěžují výkonnost.

  WIOF USD International Bond – dluhopisový fond spravovaný Unigestion. Fond investuje do mezinárodních dluhopisů denominovaných převážně v amerických dolarech, ale i jiných měnách. Měnová rizika jsou zajišťována pomocí derivátových transakcí.

  WIOF European Equity – fond investuje na větších, tradičních trzích s akciemi v Evropě (především Velká Británie, Franvie a Německo) s cílem maximalizace kapitálového růstu. Největší zastoupení v portfoliu fondu mají sektory potravin (Nestlé) petrochemie (BP Plc, Total Fina Elf) a farmacie (Novartis, Roche).

  Investujete do českých nebo i zahraničních fondů? Myslíte si, že se může WIOF prosadit proti větším správcům? Těšíme se na vaše názory.

  Autor:

  24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
  Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
  Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  Nejčtenější

  Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

  Ilustrační snímek

  Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

  Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

  Ilustrační snímek

  Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

  Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

  ilustrační snímek

  Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

  Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

  Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

  Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

  Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

  Ilustrační snímek

  O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

  Další z rubriky

  Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

  Ilustrační snímek

  Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

  V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

  Ilustrační snímek

  Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

  Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

  Ilustrační snímek

  O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

  Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

  Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

  Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

  Najdete na iDNES.cz