Čtenář: Pojišťovna mi zvýšila pojistné kvůli indexaci, má na to právo?

aktualizováno 
Pan Jiří žije v garsonce v Praze. Pojištění domácnosti má sjednáno u České pojišťovny a roční platbu pojistného ve výši 2 376 korun řádně a včas platí. Před měsícem od pojišťovny obdržel dopis s oznámením úpravy pojistné smlouvy.
Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká. Ilustrační snímek

Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojišťovna mu kvůli indexaci zvýšila roční platbu o dvě stovky. Zároveň by se zvýšila i pojistná částka ze současných 370 na 449 tisíc. Pokud s indexací a s navýšením pojistného nesouhlasí, má zaslat písemný nesouhlas.

"Za osm let jsem neměl jedinou pojistnou událost, očekával bych tedy od pojišťovny spíše nějaký bonus, a nikoli navýšení platby," rozhořčuje se klient. "Navíc se mi ani trochu nelíbí, že pokud se změnou nesouhlasím, musím na výzvu písemně reagovat," dodává.

Česká pojišťovna: jednáme v zájmu klientů

Česká pojišťovna ke konkrétnímu případu nesmí poskytovat žádné informace, vyjádřila se pouze obecně. "Ohlasy na postup, který máme v rámci indexace nastavený, je ze strany klientů převážně pozitivní, možnosti aktualizace pojistné smlouvy využívá 85 procent z nich," informuje mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

Podle mluvčího tímto způsobem pojišťovna klientům šetří čas i administrativu. "Pokud jde o zvyšování pojistného u majetkového pojištění, děje se tak v momentě, kdy má pojišťovna indicie k tomu, že pojistná smlouva nebyla delší dobu aktualizována a nemusí tak odpovídat současné realitě," upřesňuje Marek a dodává: "Neadekvátně nastavená pojistná částka, takzvané podpojištění, je velkým problémem celého trhu."

Při sjednání pojištění si klient může zvolit provádění takzvané automatické valorizace, u starších smluv je cenový vývoj ošetřen indexací. Klienti jsou písemně informováni o tom, jak byla sjednaná pojistná částka indexována a pokud s indexací nesouhlasí, musí toto pojišťovně v souladu s pojistnými podmínkami oznámit písemně. Pojistná částka pak bude ponechána v původní výši.

"Z povahy věci jde ze strany pojišťovny o návrh, nikoliv o direktivní změnu," podotýká Marek. Navíc se tímto nezvyšuje pouze pojistné, ale především celá pojistná částka, tedy celková hodnota majetku, do níž pojištění klienta chrání. "Písemná forma zaslání nesouhlasu vyplývá ze znění pojistných podmínek, platných v době vzniku pojistné smlouvy," upřesňuje mluvčí.

Co je to indexace a kdy se vyplatí

Indexace je v podstatě zvýšení cen pojistného kvůli navyšování spotřebitelských cen. Současně se zvýšením pojistného se zvyšuje i pojistná částka. Ve většině pojistek se klient může rozhodnout, zda si indexaci do smlouvy sjedná. Pokud s indexací při uzavření smlouvy souhlasí, pojišťovna pak sama dle Indexu spotřebitelských cen pojistnou částku včetně pojistného navýší.

"Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká," vysvětluje finanční poradkyně Eva Lamžová. Podle jejích zkušeností většinu klientů nenapadne zajímat se o to, na jakou částku byla původně domácnost pojištěna a kolik věcí a v jaké hodnotě si od doby uzavření pojištění pořídili. A pokud s indexací nesouhlasí a sami si nehlídají výši pojistné částky, vystavují se nebezpečí, že v případě pojistné události bude pojišťovnou vyplaceno menší odškodnění, protože pojišťovna se bude bránit tím, že klient je podpojištěn.

"Indexace je určena zejména pro klienty, kteří si uzavřeli smlouvu s tím, že ji mají na celý život, že nechtějí navštěvovat přepážky pojišťoven a nechtějí dělat nějaké změny ve smlouvách v průběhu doby," doporučuje poradkyně.

"Pokud je ale pojištěna nemovitost a ceny nemovitostí a stavebních prací klesají, tak indexace je pro klienty nevýhodná, protože je stanovena na základě indexu spotřebitelských cen a klientovi pak může být uměle navyšovaná pojistná částka, kterou stejně v případě totální škody (například při výbuchu nebo vyhoření) nedostane, i když si za na zvýšený limit pojistného plnění platí," upozorňuje Lamžová.

Důkladně čtěte pojistné podmínky

Pan Jiří nakonec od smlouvy s Českou pojišťovnou odstoupil. Bez pojištění domácnosti ale rozhodně zůstat nechce, a tak se o podmínky zajímal v několika pojišťovnách. A má jednu perličku. Jistá nejmenovaná pojišťovna má v základním pojištění domácnosti mezi pojistnými riziky například zemětřesení, pád skály či zřícení letadla. Pro případ odcizení a krádeže je ovšem nutné se připojistit.

Pokud jste zrovna v situaci, že sjednáváte pojištění domácnosti, máme pro vás několik rad, které jsme připravili ve spolupráci s finančními poradci Partners.

  • Důkladně si přečtěte pojistné podmínky, zejména to, jaká pojistná rizika pojištění kryje. Zaměřte se i na případné výluky z plnění pojišťovny.
  • Dejte si pozor na stanovení výše pojistné částky. Uvědomte si, co v bytě máte, a to včetně věcí ve skříních, aby domácnost nebyla podpojištěna. Spočítejte si, za kolik byste se v dnešních cenách zařídili znovu.
  • Důležité je, zda uzavřete pojištění na novou nebo časovou hodnotu. Nová hodnota je částka, kterou je třeba vynaložit na zabezpečení majetku toho jistého druhu, rozsahu a kvality v daném místě. Časová hodnota je nová hodnota snížená o částku odpovídající stupni opotřebení anebo jiného znehodnocení budovy.
  • Během trvání smlouvy si můžete průběžně oceňovat svůj majetek a tyto změny hlásit na pojišťovnu a měnit tak pojistnou částku dodatkem ke smlouvě či změnou pojistné smlouvy. Můžete také využít služeb pojišťovny, která sama sleduje vývoj cen a díky indexaci upraví výši pojistné částky. V obou případech samozřejmě dojde ke změně výše pojistného.
  • Některé pojišťovny nabízejí automatické indexování, se kterým klient souhlasí již v pojistné smlouvě. Nebo mají v pojistných podmínkách uvedeno, že pokud klient s navrženou indexací nesouhlasí, musí svůj nesouhlas pojišťovně písemně oznámit do jednoho měsíce ode dne, kdy se o změně pojistného dozvěděl. Pojišťovny však současně s tímto ustanovením upozorňují klienty na to, že se v případě nepřijetí zvýšení pojistného, respektive pojistné částky, vystavují riziku podpojištění.
Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Finanční plánování: Jak vyjít s penězi, když jste sami na dítě

ilustrační snímek

V posledních letech se ročně rozvede kolem 25 tisíc manželství. Rozpadají se přitom častěji rodiny s nezletilými dětmi....

Další z rubriky

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Čtyřicátníci by měli ubrat. Podle vědců mají pracovat jen 3 dny v týdnu

Kurzy.cz Lidé nad čtyřicet let by měli chodit do práce tři dny v týdnu, zjistili vědci. Pokud prý jsou v práci častěji, jsou nep...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLA ELEKTRO VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz