Čtenář: Pojišťovna mi zvýšila pojistné kvůli indexaci, má na to právo?

aktualizováno 
Pan Jiří žije v garsonce v Praze. Pojištění domácnosti má sjednáno u České pojišťovny a roční platbu pojistného ve výši 2 376 korun řádně a včas platí. Před měsícem od pojišťovny obdržel dopis s oznámením úpravy pojistné smlouvy.
Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká. Ilustrační snímek

Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojišťovna mu kvůli indexaci zvýšila roční platbu o dvě stovky. Zároveň by se zvýšila i pojistná částka ze současných 370 na 449 tisíc. Pokud s indexací a s navýšením pojistného nesouhlasí, má zaslat písemný nesouhlas.

"Za osm let jsem neměl jedinou pojistnou událost, očekával bych tedy od pojišťovny spíše nějaký bonus, a nikoli navýšení platby," rozhořčuje se klient. "Navíc se mi ani trochu nelíbí, že pokud se změnou nesouhlasím, musím na výzvu písemně reagovat," dodává.

Česká pojišťovna: jednáme v zájmu klientů

Česká pojišťovna ke konkrétnímu případu nesmí poskytovat žádné informace, vyjádřila se pouze obecně. "Ohlasy na postup, který máme v rámci indexace nastavený, je ze strany klientů převážně pozitivní, možnosti aktualizace pojistné smlouvy využívá 85 procent z nich," informuje mluvčí České pojišťovny Jan Marek.

Podle mluvčího tímto způsobem pojišťovna klientům šetří čas i administrativu. "Pokud jde o zvyšování pojistného u majetkového pojištění, děje se tak v momentě, kdy má pojišťovna indicie k tomu, že pojistná smlouva nebyla delší dobu aktualizována a nemusí tak odpovídat současné realitě," upřesňuje Marek a dodává: "Neadekvátně nastavená pojistná částka, takzvané podpojištění, je velkým problémem celého trhu."

Při sjednání pojištění si klient může zvolit provádění takzvané automatické valorizace, u starších smluv je cenový vývoj ošetřen indexací. Klienti jsou písemně informováni o tom, jak byla sjednaná pojistná částka indexována a pokud s indexací nesouhlasí, musí toto pojišťovně v souladu s pojistnými podmínkami oznámit písemně. Pojistná částka pak bude ponechána v původní výši.

"Z povahy věci jde ze strany pojišťovny o návrh, nikoliv o direktivní změnu," podotýká Marek. Navíc se tímto nezvyšuje pouze pojistné, ale především celá pojistná částka, tedy celková hodnota majetku, do níž pojištění klienta chrání. "Písemná forma zaslání nesouhlasu vyplývá ze znění pojistných podmínek, platných v době vzniku pojistné smlouvy," upřesňuje mluvčí.

Co je to indexace a kdy se vyplatí

Indexace je v podstatě zvýšení cen pojistného kvůli navyšování spotřebitelských cen. Současně se zvýšením pojistného se zvyšuje i pojistná částka. Ve většině pojistek se klient může rozhodnout, zda si indexaci do smlouvy sjedná. Pokud s indexací při uzavření smlouvy souhlasí, pojišťovna pak sama dle Indexu spotřebitelských cen pojistnou částku včetně pojistného navýší.

"Indexace se vyplatí v případě, že si klient během let domácnost zařizuje, nakupuje nové věci a původní pojistná částka byla stanovena nízká," vysvětluje finanční poradkyně Eva Lamžová. Podle jejích zkušeností většinu klientů nenapadne zajímat se o to, na jakou částku byla původně domácnost pojištěna a kolik věcí a v jaké hodnotě si od doby uzavření pojištění pořídili. A pokud s indexací nesouhlasí a sami si nehlídají výši pojistné částky, vystavují se nebezpečí, že v případě pojistné události bude pojišťovnou vyplaceno menší odškodnění, protože pojišťovna se bude bránit tím, že klient je podpojištěn.

"Indexace je určena zejména pro klienty, kteří si uzavřeli smlouvu s tím, že ji mají na celý život, že nechtějí navštěvovat přepážky pojišťoven a nechtějí dělat nějaké změny ve smlouvách v průběhu doby," doporučuje poradkyně.

"Pokud je ale pojištěna nemovitost a ceny nemovitostí a stavebních prací klesají, tak indexace je pro klienty nevýhodná, protože je stanovena na základě indexu spotřebitelských cen a klientovi pak může být uměle navyšovaná pojistná částka, kterou stejně v případě totální škody (například při výbuchu nebo vyhoření) nedostane, i když si za na zvýšený limit pojistného plnění platí," upozorňuje Lamžová.

Důkladně čtěte pojistné podmínky

Pan Jiří nakonec od smlouvy s Českou pojišťovnou odstoupil. Bez pojištění domácnosti ale rozhodně zůstat nechce, a tak se o podmínky zajímal v několika pojišťovnách. A má jednu perličku. Jistá nejmenovaná pojišťovna má v základním pojištění domácnosti mezi pojistnými riziky například zemětřesení, pád skály či zřícení letadla. Pro případ odcizení a krádeže je ovšem nutné se připojistit.

Pokud jste zrovna v situaci, že sjednáváte pojištění domácnosti, máme pro vás několik rad, které jsme připravili ve spolupráci s finančními poradci Partners.

  • Důkladně si přečtěte pojistné podmínky, zejména to, jaká pojistná rizika pojištění kryje. Zaměřte se i na případné výluky z plnění pojišťovny.
  • Dejte si pozor na stanovení výše pojistné částky. Uvědomte si, co v bytě máte, a to včetně věcí ve skříních, aby domácnost nebyla podpojištěna. Spočítejte si, za kolik byste se v dnešních cenách zařídili znovu.
  • Důležité je, zda uzavřete pojištění na novou nebo časovou hodnotu. Nová hodnota je částka, kterou je třeba vynaložit na zabezpečení majetku toho jistého druhu, rozsahu a kvality v daném místě. Časová hodnota je nová hodnota snížená o částku odpovídající stupni opotřebení anebo jiného znehodnocení budovy.
  • Během trvání smlouvy si můžete průběžně oceňovat svůj majetek a tyto změny hlásit na pojišťovnu a měnit tak pojistnou částku dodatkem ke smlouvě či změnou pojistné smlouvy. Můžete také využít služeb pojišťovny, která sama sleduje vývoj cen a díky indexaci upraví výši pojistné částky. V obou případech samozřejmě dojde ke změně výše pojistného.
  • Některé pojišťovny nabízejí automatické indexování, se kterým klient souhlasí již v pojistné smlouvě. Nebo mají v pojistných podmínkách uvedeno, že pokud klient s navrženou indexací nesouhlasí, musí svůj nesouhlas pojišťovně písemně oznámit do jednoho měsíce ode dne, kdy se o změně pojistného dozvěděl. Pojišťovny však současně s tímto ustanovením upozorňují klienty na to, že se v případě nepřijetí zvýšení pojistného, respektive pojistné částky, vystavují riziku podpojištění.
Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz