Pojistit si vlastní život za účelem zajištění rodiny se mnoho lidí zdráhá. Když se však něco stane, ovlivní to celou rodinu | foto: Shutterstock

Češi životní pojištění podceňují, raději zajistí auto, byt nebo elektroniku

  • Advertorial
Dlouhodobá neschopnost po úrazu, těžká nemoc, invalidita, nebo dokonce smrt. S tím vším je spojený velký finanční propad celé rodiny. Samozřejmě si tyto scénáře pro svůj život žádný člověk nechce připustit. Mohou být ale realitou.

Dokud náš život běží hladce, bez zádrhelů, nemocí a úrazů, lidé často neřeší, že by měli sebe a svou rodinu zajistit prostřednictvím životního pojištění. Spíše si při příchodu do pojišťovny pojistí svůj majetek a zajistí ho proti krádeži nebo zničení.

Například pojistit si auto povinným ručením musí ze zákona každý. Je to pro většinu řidičů naprosto logický krok a vlastně o něm ani nepolemizují. Ovšem pojistit si vlastní život, případné úrazy, či dokonce svou smrt za účelem zajištění rodiny, to se mnoho lidí zdráhá.

V České republice je tak v současné době pouze asi 47 % rodin zajištěno životním pojištěním. Přitom když se stane tragédie, kdy například mladá rodina přijde o živitele, s velkým smutkem a emočním otřesem jde v takových případech bohužel ruku v ruce i ztráta finanční jistoty. S životním pojištěním by alespoň finanční stránka této smutné skutečnosti byla zajištěná.

Životko myslí na nenadálé situace

Dlouhodobý trend v České republice je takový, že Češi si spíše pojistí auto, byt nebo drahou elektroniku, než aby uzavřeli životní pojištění, a zajistili tak nejen sebe, ale i svou rodinu pro případ, že by se jim něco stalo. Základním úkolem životního pojištění je totiž zabezpečení sebe a rodiny proti nenadálým životním událostem nebo závažné změně postavení ve společnosti.

ilustrační snímek

Může to být například dlouhodobý výpadek příjmů v důsledku těžké nemoci nebo komplikovaného úrazu či kompenzace v případě smrti pojištěného. Například dlouhodobá invalidita nejvyššího stupně připraví rodinu téměř o celý jeden příjem, což u živitele rodiny bývá ten hlavní a někdy i jediný, pokud je například partnerka na mateřské dovolené nebo nezaměstnaná.

Invalidní důchod bez pojištění ovlivní rozpočet

Pokud živitel rodiny skončí po úrazu nebo nemoci v invalidním důchodu, bohužel se jeho příjmy rapidně sníží, výše invalidního důchodu může být opravdu jen zlomkem jeho původního příjmu. Proto je důležité životní pojištění nepodcenit. Mezi pojišťovnami si může každý vybrat pojistku, která by mu svým krytím a nastavením nejvíc vyhovovala, nesmí zapomenout určit takzvanou obmyšlenou osobu (tedy toho, kdo případně získá peníze v případě úmrtí pojištěného) ani nastavit dostatečně vysoké krytí jednotlivých rizik.

Rozhodně se více vyplatí zaplatit za pojistku než přijít o zásadní částku rodinného rozpočtu, někdy dokonce definitivně. Před uzavřením jakékoliv smlouvy si především ujistěte, že kryje všechna rizika, která jsou pro vás důležitá. Neexistuje nic jako univerzální životní pojištění, vše je sjednáno vždy na míru danému člověku.

Na co při výběru nezapomenout

Každý, kdo uvažuje o životním pojištění, by si měl nejen pečlivě projít podmínky nabízených produktů, včetně seznámení se s výlukami, ale také si nejprve určit, například s pomocí odborného poradce, co všechno by měla pojistka zajišťovat. Zda to bude pojištění jen pro případ smrti, nebo jestli bude také investiční, případně zda bude více kryté riziko dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Čeho se Češi nejvíce obávají?

Česká asociace pojišťoven si ve spolupráci s výzkumnou agenturou SC&C nechala udělat průzkum, který zjišťoval, z jakých rizik mají Češi největší obavy, tedy jaká situace by jim způsobila vážné finanční problémy, jež by neuměli sami pokrýt ze svých rezerv. Které to jsou?

Češi mají největší strach, že se jim přihodí:

  • úraz
  • neschopnost sebeobslužnosti ve stáří
  • dopravní nehoda
  • výpadek příjmů následkem invalidity nebo onemocnění
  • pracovní neschopnost
  • způsobení škody jinému člověku
  • úmrtí živitele rodiny, a tím výpadek příjmu pro blízké
  • požár bytu nebo domu, krádež auta
  • zdravotní indispozice v zahraničí

Krytí pracovní neschopnosti je důležité proto, že většině zaměstnanců na tzv. nemocenské klesne příjem o významnou část, přitom ne každý má pro tyto případy dostatečnou rezervu na účtu. V pracovní neschopnosti může člověk strávit třeba jen několik dní nebo týdnů, ale při vážnějších komplikacích to mohou být i měsíce a roky, tedy stovky tisíc, o které člověk přijde.

Záhada jménem pojistná částka

Když se lidé rozhodují, jak správně nastavit své životního pojištění, řeší především, jakou výši pojistné částky si mají zvolit. „Mimo jiné je při volbě výše pojistné částky důležité zvážit, jaký cíl má uzavření životního pojištění plnit. Je-li jím například pokrytí závazků, kterým rodina, ale i jednotlivec měsíčně musí dostát, musí si stanovit, jaká částka bude dostatečná, aby uhradil například splátky hypotéky, leasingové splátky či zaplatil nájem i s náklady na energie a ostatní náklady běžného chodu domácnosti, upozorňuje Petr Koblížek, odborník na životní pojištění z České asociace pojišťoven.

„Ideální je zvolit takový produkt životního pojištění, který lze v průběhu pojištění měnit. Životní pojištění může být opravdu velmi variabilní. Klient se může rozhodovat o změně jeho parametrů i v průběhu pojištění, například má možnost právě snižovat či zvyšovat pojistnou částku či pojistné, přidávat či odebírat připojištění, může dokonce měnit i pojistnou dobu, jednoduše přizpůsobuje životní pojištění své momentální potřebě a aktuální životní situaci,“ dodává Petr Koblížek.