Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty střadatelů na penzi sice rostou, podle expertů ale spoříme málo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Průměrná výše příspěvku v penzijním spoření je 795 korun měsíčně. To bohužel na dostatečně zajištěné stáří stačit nebude,“ říká jasně ředitelka penzijní společnosti Rentea Lucie Jurníčková.

Chcete být v důchodu zajištěni? Vyberte si z nejlépe placených nabídek práce na jobDNES.cz.

Výše příspěvku do soukromého penzijního spoření pro získání maximálního státního příspěvku je jeden tisíc korun. Od státu pak klient penzijní společnosti k této tisícikoruně dostane 230 korun.

Pro plné využití podpory od státu je ale třeba na účet penzijní společnosti odeslat měsíčně 3 tisíce korun. Na konci kalendářního roku si pak zaměstnanci v ročním zúčtování daní a živnostníci v daňovém přiznání sníží daňový základ o 24 tisíc korun, takže na dani z příjmů zaplatí o 3 600 korun méně. V součtu tak lidé při měsíční úložce tři tisíce korun získají k penzijnímu spoření 6 360 korun ročně navíc.

Peníze budou lidem v důchodu chybět

Jak ale potvrzují zástupci penzijních společností, lidé nabídky státu dostatečně nevyužívají. A to je škoda, protože peníze jim budou v důchodu nepochybně chybět. Navíc jiná obdobná možnost spoření na stáří s podporou státu na tuzemském trhu nefunguje.

Výsledkem nízkých částek odváděných do penzijního spoření v době produktivního věku klienta jsou pak logicky nízké naspořené částky v době odchodu do penze. To, jak upozorňuje Jurníčková, sehrává významnou roli při výběru klienta mezi jednorázovým výběrem peněz a měsíčně vyplácenou rentou.

ANALÝZA: Češi a důchod. Připravujeme se, budeme na to mít?

„Dnes určitě převažuje výběr všech prostředků najednou. Je to také způsobeno tím, že výše naspořených prostředků není tak vysoká, aby měsíční příspěvek vypočtený z této částky byl dostatečný,“ vysvětluje Lucie Jurníčková a dodává: „Výsledkem je, že penzijní spoření stále neslouží k účelu, ke kterému je určeno, tedy přilepšit si ke státnímu důchodu.“

Lidé si spoří málo

S tím, že si lidé na penzi odkládají málo, souhlasí i prezident Asociace penzijních společností (APS ČR) Aleš Poklop. I podle něj si čeští penzisté vybírají naspořené částky jednorázově hlavně kvůli nízkým naspořeným částkám.

„Lidé si spoří málo, nebo zbytečně přicházejí o peníze v konzervativních fondech. Pak si naspoří celkově jen pár set tisíc a řeknou si, že zas tak zásadní částka to pro ně není a raději si třeba koupí ojeté auto,“ míní Aleš Poklop.

A přidává doporučení pro budoucí penzisty. Pokud si budou lidé v dynamickém fondu spořit alespoň tisíc korun měsíčně po dobu 35 let, do starobní penze odejdou s částkou kolem dvou milionů korun.

„Na 25 let, což je průměrná doba strávená v penzi, by si pak mohli lidé nastavit měsíční rentu skoro sedm tisíc,“ přibližuje prezident asociace, jak vysoké by pak mohlo být přilepšení k penzi od státu.

Navíc postupný výběr peněz z penzijního spoření, ať už v transformovaných fondech, nebo aktuálním doplňkovém penzijním spoření, přináší pro klienta finanční výhody. Nedaní se při něm příspěvek od zaměstnavatele a při měsíční rentě trvající déle než deset let stát nezdaní ani výnosy z naspořených peněz, jako je tomu u jednorázového výběru.

Příspěvek na penzi jako benefit

Určitou mezerou, jak zvýšit příspěvky na penzi v soukromém spoření, jsou stále málo využívané benefity od zaměstnavatelů. Někteří z nich již sice považují přispívat svému zaměstnanci na penzi za běžnou záležitost. Nicméně je stále velká skupina zaměstnavatelů, která se tomu z nějakého důvodu brání, často kvůli administrativní zátěži.

„Máme 70 procent smluv, kde není sjednán příspěvek zaměstnavatele. I zaměstnavatel má ovšem možnost uplatnit daňové výhody, pokud zaměstnanci bude přispívat,“ podotýká Jurníčková.

Největší bonus k penzijnímu spoření může dát zaměstnavatel

Příspěvky zaměstnavatele na soukromé penzijní spoření jsou bez ohledu na jejich výši daňově uznatelným nákladem a neodvádí se z nich zdravotní a sociální pojištění.

Na druhou stranu ani zaměstnanci samotní, si nezjišťují, zda takovou možnost jejich zaměstnavatel nabízí. Nebo jí ke své škodě nevyužívají. I na to by měli před nástupem do zaměstnání lidé myslet.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Termínované vklady jsou opět v kurzu. Zmapovali jsme ty nejlepší

Inflace je stále vysoká. Za celý rok 2022 dosáhla průměrné hodnoty 15,1 % a je tak nejvyšší od roku 1993. Češi v reakci...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

Důchodci berou pár tisíc korun i víc než 70 tisíc. Rozdíly dál rostou

Důchody se od ledna opět zvýší díky další valorizaci. Základní výměra vzroste o 140 korun na 4 040 korun a procentní...

Předdůchod lidem odepírá slevu na dani. Je to nespravedlivé, říká ombudsman

Při posuzování nároku na daňovou slevu jednoho z manželů finanční úřady do příjmů započítávají i předdůchod z...

Do důchodu o pět let dřív? Z předčasné penze netěží nejvíc penzisté, ale stát

Premium Představa dřívějšího odchodu do důchodu vypadá lákavě. Ve srovnání s řádnou penzí však zkrátí měsíční příjem penzisty...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...