Sazby v USA zůstanou nízké. Dobrá zpráva pro akcie, špatná pro dolar

aktualizováno 
Prosincová očekávání obchodníků se nenaplnila, úrokové sazby jsou stále nízké. V politice velmi nízkých úrokových sazeb hodlá americká centrální banka i nadále pokračovat. Dolar celý prosinec posiloval díky spekulacím na to, že sazby v USA porostou podstatně rychleji. To se ale nyní ukazuje jako příliš optimistický scénář.
Ben Bernanke, šéf FEDu

Ben Bernanke, šéf FEDu | foto: Profimedia.cz

Zatímco ještě v prosinci očekávání obchodníků ohledně brzkého růstu úrokových sazeb ve Spojených státech nabíralo na síle, první lednový týden tyto spekulace na finančních trzích poslal opět na chvíli k ledu. Lví podíl na tom měl nejen samotný šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, ale hlavně nepříznivá ekonomická data, která koncem týdne přišla z ostře sledovaného pracovního trhu.

Z prvního projevu Bena Bernanka v novém roce jasně vyplynulo, že americká centrální banka hodlá i nadále pokračovat v politice velmi nízkých úrokových sazeb, a to navzdory existujícím obavám některých ekonomů, že by tato politika mohla vést k dalšímu nafukování cenových bublin.

Na jeho slova reagovali hned ze začátku týdne velmi pozitivně akciové indexy na celém světě, protože to byly právě akcie, jejichž cena díky rozvolněné měnové politice Fedu rostla od března minulého roku řádově o desítky procent.

Byly to však až v pátek zveřejněné výsledky z amerického trhu práce, které jeho slovům dodaly skutečně na váze. Prosincová zaměstnanost ve Spojených státech totiž přinesla nepříjemné překvapení, když americká ekonomika přišla o 85 tisíc pracovních míst, což byl horší výsledek, než jaký zaznamenala v předchozím měsíci.

Nezaměstnanost sice zůstala beze změny na 10 %, celkově ale prosincové výsledky příliš dobrý dojem nezanechaly. Řada obchodníků totiž doufala v to, že by koncem minulého roku americká ekonomika poprvé po dvou letech mohla opět vytvořit více pracovních míst, než o kolik během měsíce přišla. Nestalo se.

Protože hraje trh práce klíčovou roli v rozhodování amerických centrálních bankéřů o sazbách, nedá se očekávat, že by Fed na svém nadcházejícím zasedání jakkoli naznačil, že se připravuje na postupné utahování měnových kohoutků.

Nezaměstnanost je stále vysoká a neklesá, banky zatím nechtějí úvěrovat soukromý sektor a velkou otázkou stále zůstává, jak si vůbec povede spotřebitelská poptávka poté, co začnou odeznívat efekty vládních stimulů.

Co to může do nejbližších týdnů znamenat pro trhy? Pro vlastníky akcií se nemusí jednat nutně o špatnou zprávu. Obavy z vyšších sazeb a stahování likvidity zatím nebudou na pořadu dne, což může velmi účinně bránit tomu, aby se cena akcií a ostatních rizikovějších aktiv dostávala pod agresivnější prodejní tlak.

Do problémů se naopak mohou dostat ti, kteří mají své úspory v dolarech. Americká měna totiž celý prosinec zpevňovala díky spekulacím na to, že sazby v USA porostou podstatně rychleji, což se ale nyní ukazuje jako příliš optimistický scénář. To se potvrdilo již v pátek, kdy se dolar v reakci na zveřejněné výsledky z trhu práce dostal pod silný prodejní tlak a slábl jak na páru s eurem, tak k ostatním světovým měnám včetně koruny.

Autor:

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Končí éra prašivých dluhopisů, mnoho investorů přijde o všechno

Martin Mašát

Naděje je tady. Bezpečné dluhopisy nesou viditelný úrok a v klidu pobíjejí inflaci. A za druhé, tragédie je také tady....

Realitní fondy zhodnotí peníze víc než spoření. Jak takový fond vybrat

Ilustrační snímek

Češi už začínají mít větší zájem o investování, které může zhodnotit vklady víc než spoření a překonat inflaci....

KOMENTÁŘ: Nejdůležitější vlastnosti investora v krizi? Nejen psychická odolnost

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl své peníze zhodnotit skvělou investicí. Jenomže investování se neobejde bez určité míry rizika. Jak se...

Letošní útraty u moře: Jak se projeví změny kurzů měn ve vaší peněžence na letní...

Letošní útraty u moře: Jak se projeví změny kurzů měn ve vaší peněžence na letní...

Kurzy.cz Na kolik nás vyjde letní dovolená? Výrazně se do ceny projeví inflace v místě destinace a také kurz koruny. V Egyptě ná...

Najdete na iDNES.cz