Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Chcete investováním překonat inflaci? Zapomeňte na emoce

Češi se snaží spořit, ale mají peníze převážně na spořicích a termínovaných účtech, kde sazby klesají a výnos tak nestačí ani pokrýt inflaci. Investování do fondů se bojí, mají zde jen necelou desetinu úspor. Přitom tam šance na vyšší zhodnocení existuje.

Když jde o emoce, většinou vyhledáváme specialistu. Když jde o finanční emoce, potřebujeme ho o to naléhavěji. Pro každého, kdo se stará o své peníze, je dnes bankéř či poradce, kterému důvěřují, nutností. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Téměř 30 procent lidí neinvestuje vůbec, ukázal aktuální průzkum Citibank Europe. A když už investují, nejsou to žádné vysoké částky. Částku nad 50 tisíc korun ročně investuje jen každý čtrnáctý Čech. Přitom daleko odvážnější jsou muži. Žen obecně investuje menší procento a navíc se drží více při zemi, jejich doménou jsou investice do deseti tisíc korun.

Češi jsou opatrní, fondům nevěří

Průzkum také ukázal, že Češi zůstávají při zhodnocování svých finančních produktů velmi konzervativní, přes 56 procent lidí, kteří plánují v následujících měsících investovat, dává před fondy přednost spořicím účtům či stavebnímu spoření. 

"Fondy přitom slouží jako nástroj, jak se podílet na růstových oblastech, a dokážou mnohem lépe než jednotlivec rozkládat, a tím snižovat riziko," upozorňuje Jaroslav Mužík, country manažer společnosti ČSOB Asset Management.

"Bariér, proč se Češi zatím příliš nepouští do investování ve středních a vyšších částkách, může být více. Na jedné straně je český investiční trh zatím ještě relativně mladý a investoři teprve hledají své investiční strategie. Na straně druhé je zdrženlivost zřejmě daná i špatnými zkušenostmi z nedávné i dávné minulosti. Obavy však nejsou na místě. Vhodně rozložené investiční portfolio snižuje rizika a přináší obvykle zajímavé výnosy," vysvětluje David Kögler, manažer investičních produktů Citibank.

Co se děje, když v portfoliu řádí emoce

"Lidé si většinou myslí, že úspory a investice lze zvládnout s pomocí kalkulačky a selským rozumem. Je to velký omyl, který může být velmi drahý," říká generální ředitel investiční společnosti ČSOB Jan Barta a dodává, že někteří lidé mají docela štěstí, že jim nikdo nikdy nespočítá o kolik peněz vlastně, vlivem svého sebevědomého kutilství, přišli.

Když v portfoliu řádí emoce

Podle některých výzkumů mohou mít emoce stejný negativní dopad na výnosy investice jako otřesy na trhu. Ve fotogalerii se podívejte na chyby klienta, který podlehl emocím. Zachovat se racionálně totiž vůbec není snadné.

Vhodný investiční profil vám pomůže vybrat investiční dotazník. Kdo nikdy neinvestoval, těžko posoudí, jak je vůči riziku odolný (viz graf).

"Ideální je vyzkoušet investice s malým obnosem a teprve až poznáte, co s vámi výkyvy trhu dělají, přidejte další kapitál," radí osobní bankéřka Michaela Ivanisková a dodává, že je důležité najít si svého dobrého poradce, se kterým budete konzultovat a postupně sestavovat investiční portfolio na míru.

Podívejte se na typologii českých investorů, kterou sestavili odborníci z investiční společnosti ČSOB a Michaela Ivanisková.

1Klient s konzervativním profilem

Do tohoto profilu se často řadí klienti starší věkové kategorie, kteří akceptují nižší riziko a jsou smíření s tím, že zhodnocení jejich finančních prostředků bude malé. Preferují jistotu a dávají přednost tomu, mít peníze do týdne k dispozici.

Často mají většinu svých úspor na spořicích a termínovaných účtech, v dluhopisových fondech či fondech peněžního trhu. Rádi investují i do takzvaných zajištěných fondů, u kterých je předem známa výnosnost či zajištěnost vložených prostředků. O zhodnocování prostředků se nezajímají průběžně, ale spíše jej řeší nárazově, po delší době. 

V portfoliu by neměly chybět zejména fondy zaměřené na dluhopisy (ať už státní, třeba ČR či SR, nebo soukromých firem, jako je ČEZ, BMW nebo ING), své místo má i malá akciová složka.

"I když je člověk konzervativní, vyplatí se mu volné peníze využít k investování. Ve dvou- až tříletém časovém horizontu by mu to mělo přinést o půl až jedno procento vyšší zhodnocení," říká Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Managementu.

2Klient s vyváženým profilem

Jde o nejpočetnější skupinu klientů, kteří požadují vyšší výnos za cenu podstoupení nízkého rizika. Výše požadovaného výnosu se pohybuje kolem výše inflace (tři procenta a výš).

Tito klienti často investují jednorázově i pravidelně. Pravidelným investováním je dobře rozložené investiční portfolio lépe chráněno před poklesem než jednorázové investice (klienti využívají kolísání finančních trhů ve svůj prospěch). Rádi konzultují rozložení peněz se svým poradcem a ve většině případů nedělají ukvapené závěry.

Vyvážené portfolio by již mělo inflaci překonávat "s přehledem" v období kolem pěti let. Vlastníci vyváženého portfolia mohou očekávat výnos mezi třemi až čtyřmi procenty ročně. Významnou součástí růstového portfolia je akciová složka, která je spíše zaměřena na odvětví, která příliš nekolísají, jako třeba potraviny a farmacie, nebo na dividendové firmy.

3Klient s růstovým profilem

Nejčastěji se jedná o klienty v takzvaném produktivním věku. Požadovaný výnos této skupiny lidí je kolem pěti procent a více. Rádi experimentují s předem určenou částí finančních prostředků. Mohou to být klienti, kteří mají již zkušenost na burze cenných papírů.

V portfoliu mají více zastoupené pravidelné investice do rizikovějších akciových trhů. Jsou si vědomi toho, že každý pokles jednou skončí. Růstový klient se většinou sám zajímá o vývoj na finančních trzích a investování považuje za svého koníčka.

V růstovém profilu ubývá dluhopisových fondů a přibývají akciové, třeba ty zaměřené na technologie, těžaře či finančnictví. V portfoliích je možné nalézt například Google, Deutsche Bank nebo Exxon Mobil. Odměnou je pak očekávaný výnos vyšší o půl až jedno procento ročně oproti vyváženému profilu.

4Klient s dynamickým profilem

Do dynamického profilu se řadí nejméně početná skupina klientů. Jejich portfolio tvoří z největší části akciová složka. Tito klienti dobře snáší kolísavost finančních trhů, a proto investují do rizikovějších nástrojů. Největší prioritou je výnos a tolerance rizika je vysoká.

Investiční poradenství využívají v menší míře, preferují samostatné rozhodování, někdy si na tom i zakládají. Časový horizont je u těchto klientů nejdelší.

Tato portfolia by měla v průměru překonávat inflaci přibližně o čtyři procenta, za současných ekonomických podmínek by měla dosahovat výkonnosti kolem šesti procent ročně.

"Mnoho lidí si myslí, že právě lidé s vyššími příjmy budou při svých rozhodnutích o vhodném zhodnocení peněz také více riskovat. To je ale omyl, protože výše příjmu neurčuje, do kterého profilu bude daný jedinec patřit. Naopak bohatší lidé mohou dávat přednost spíše konzervativnějším investicím, protože tím vyvažují riziko plynoucí z jejich podnikání," komentuje praxi Jan Barta.

RadyNa co si dát pozor, abyste nědělali zbytečné chyby

 • Neřiďte se minulou výkonností fondů -  Pokud předpokládáte, že minulé úspěchy a neúspěchy se budou opakovat, můžete se snadno spálit. Bylo by to stejně logické jako pokus řídit auto směrem vpřed s pohledem upřeným do zpětného zrcátka.
 • Vybírejte si informace - Nenechávejte se strhnout davem. Pečlivě zvažujte, zda doporučení sousedů či laických přátel má fundamentální základ. Nespoléhejte se na neodborné mediální informace a na reklamu. 
 • Ptejte se zas a znovu - Nestyďte se, a když něčemu nerozumíte, ptejte se tak dlouho, až je vám to jasné. Ověřujte si různá tvrzení. Požadujte od svého bankéře hodnověrné analýzy a doporučení. Když máte pocit, že se vám poradce nevěnuje, vyměňte ho a začněte znovu.
 • Poznejte sami sebe - Pokud jste opatrní a nejste schopní tolerovat riziko, nepouštějte se do investování do akcií, byť by byly sebevýnosnější. 
 • Určete si délku investování - Neznalost investičního horizontu je chybou. Je hloupost investovat jen do krátkodobých instrumentů v případě, že je vám čtyřicet a jde o úspory na důchod.
 • Neprodávejte pod tlakem - To, že někdy akcie klesají, je přirozené, a pokud je váš investiční horizont stále více než pět let, nemá smysl se poklesem příliš vzrušovat. Pamatujte, že nejhorší zprávy přicházejí v době, kdy jsou trhy na dně. V tuto dobu disciplinovaný investor nakupuje a neprodává.
 • Zapomeňte na emoce - Dodržujte finanční disciplínu ve všem, co se týče vašeho investičního portfolia. I když je to v některých chvílích těžké, s odstupem času racionální přístup oceníte a přinese své ovoce.
 • Investujte pravidelně - Do fondu posílejte peníze pravidelně, v čase poklesu pokračujte, můžete pravidelnou částku i zvýšit. Podílové listy jsou v tomto čase levné. Platí, že za stejný objem investovaných peněz získáte větší počet podílových listů. Průměrná cena na jeden podílový list klesá a při návratu trhu na růstovou vlnu začínáte rychleji vydělávat.

Důchodové spoření na FINmarket.cz

Zjistěte si váš investiční profil v kalkulátoru důchodového spoření. Je to předpoklad pro volbu fondu vhodného právě pro vás.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

Konec levných hypoték. Úrokové sazby obracejí vzhůru, trh trhá rekordy

Úrokové sazby u hypoték obrátily a rostou. Zatím jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně nabídek a za méně peněz. Taková je realita pro mladé uchazeče

Letošní absolventi musí počítat s menším počtem vypsaných juniorských pozic a také se skromnějšími finančními...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

 • Další z rubriky

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

Dynamičtí investoři sčítali v únoru zisky, dluhopisy ale nepotěšily

Ceny akcií a vývoj hodnoty akciových podílových fondů si i v únoru podržely svůj rostoucí trend a dynamičtí investoři...

Podílové fondy navzdory pandemii ukončily loňský rok převážně v plusu

Investoři v podílových fondech budou na rok 2020 vzpomínat jako na rok, kdy všechny hlavní druhy fondů rostly. I přes...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...