ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podílové fondy rostly i v červenci. Situace růžová ale není

  • 1
Finanční trhy v průměru přidávaly i v červenci. Což se pozitivně promítlo také do výkonu podílových fondů, do kterých investují Češi. Na druhé straně aktuální optimismus na burzách dál zůstává křehký. Ne všude totiž ekonomika jede, jak by měla.

Za pozitivní náladou a prudkým nárůstem cen zejména akcií amerických firem stojí podle analytiků nad očekávání dobrý růst hrubého domácího produktu v USA, který dosáhl 2,4 procenta, a také pokles americké inflace ke třem procentům.

„Akciový investoři proto sázejí na brzký pokles úroků americké centrální banky, a tedy uvolnění měnové restrikce, která by přestala škrtit firemní zisky,“ komentuje aktuální situaci ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Docela jiná situace ale panuje v Evropě. Ekonomika Evropské unie v letošním druhém čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům stagnovala. Ekonomika dvacítky zemí eurozóny podle odhadu Eurostatu mezikvartálně přidala pouhých 0,3 procenta a meziročně stoupla o 0,6 procenta.

Důchody budou relativně nižší a ve vyšším věku. Nejde to jinak, říká Rusnok

Nejsilnější evropská ekonomika Německa v letošním druhém čtvrtletí sice zastavila propad, ale stagnovala. A problémy má i Čína. Její růst zdaleka nedosahuje takových hodnot, jak se čekalo po odeznění covidu-19, přičemž země v červenci zaznamenala po více než dvou letech deflaci. To značí, že spotřebitelské ceny klesly. Čínský vývoz přitom aktuálně zaznamenává dvouciferné propady a nezaměstnanost mladých Číňanů přesahuje 20 procent. Realitní trh je v rozvalu a nemovitosti v Číně kupuje jen „hrstka vyvolených“, většina raději šetří.

A pak je tu inflace a úrokové sazby

Centrální banky v USA a Evropě sice v červenci opět zvýšily svoji základní sazbu o 0,25 procenta na 5,50 respektive 4,25 procenta, ale pozitivní náladu investorů to nezkazilo a rostly jak ceny akcií, tak i českých státních dluhopisů, kterým pomáhal rychlý pokles inflace pod deset procent.

„Na sázky, že jsou centrální banky blízko vrcholu se svými základními sazbami, ukazují výnosové křivky dluhopisů, které jsou extrémně negativně skloněné. Jestliže jsou dlouhodobé výnosy níže než krátkodobé, tak investoři vsází na rychlý pokles krátkých sazeb anebo nástup recese. Na ní to ovšem při současném silném trhu práce nevypadá,“ vysvětluje Martin Mašát.

Fitch snížil rating Spojeným státům. Mimo realitu, zlobí se Bílý dům

Lepší růst v USA a pokles inflace směrem ke třem procentům podpořil především růst amerických technologických akcií. Velice dobře si vedly i akciové trhy ve střední Evropě, kterým také pomáhal všeobecný optimismus, jenž je ale podle analytiků stěží vysvětlitelný. S odstupem času se podle mnohých totiž ukázalo, že ECB reagovala na inflaci v Evropě pozdě. A nyní dál chybuje, když dál žene úrokové sazby vzhůru.

„Zvyšování sazeb ECB už způsobilo hospodářské škody,“ uvedla pro bruselský list Politico například investiční poradkyně a ředitelka amerického institutu BlackRock Investment, tedy institutu jedné z největších a nejvlivnějších investičních skupin na světě, Ann-Katrin Petersenová.

Argumentovala útlumem poptávky ze strany průmyslu po půjčkách a propadem spotřeby domácností. Upozorňuje i na to, že zvýšení úrokových sazeb se projevuje s určitou setrvačností.

„Riziko pokračující a prohlubující se recese je v příštích čtvrtletích více než pravděpodobné,“ dodala s odkazem nejen na politiku ECB, ale i slabý ekonomický výkon Evropy.

Kolik v červenci vydělaly podílové fondy

Problémy v Evropě připouští i Martin Mašát. Podle jeho slov nelze nikdy zapomínat na rizika, která na investory číhají. Teď jsou to v první řadě rychle se horšící makroekonomická čísla v Evropě a především v Německu.

„Tato lokomotiva evropského kontinentu se zasekla a její růst se pohybuje na rozhraní recese,“ tvrdí a dodává: „Výsledkem byl horší vývoj evropských trhů v červenci oproti jiným regionům.“

Avšak i přesto, jak vyplývá z Partners Indexu podílových fondů za červenec, průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla v červenci +2,7 procenta. Což značí, že za posledních 12 měsíců jsou investoři v průměru v 8% plusu.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
31. 7. 2023červenecod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK2.713,18,034,836,296,038
PIF-SPEC4,715,014,527,322,950,814
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci nárůst o +4,7 procenta a za rok jsou výše o +14,5 procenta. Důvodem lepšího červencového výkonu specifických akciových fondů je prudké posílení akcií technologických akcií a akciových indexů ve střední Evropě.

Dluhopisové fondy si užívají růstu

Dluhopisové trhy si užívají nebývalých výnosů, které za několik posledních desítek let byly jen zřídka dostupné. Krátkodobé výnosy jsou dokonce mnohem výše než dlouhodobé. To vylepšuje výkonnost dluhopisových fondů, kterou konzervativní investoři nyní získávají.

„Měnová restrikce centrální bank je nyní na extrémních úrovních. Americký Fed dusí ekonomiku sazbou 5,5 procenta, evropská ECB 4,25 procenta a v České republice základní sazba stále dosahuje přísných sedm procent,“ říká Martin Mašát, který stejně jako mnozí další ekonomové spekuluje o tom, zda centrální banka v Česku sníží sazby již letos, nebo až příští rok.

Vysoké úroky ale dluhopisům stále svědčí. Průměrná cena dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o 1,1 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou tak tyto fondy podle Partners indexu podílových fondů o 5,3 výše.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
31. 7. 2023červenecod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH1,14,85,3-0,14,07,118
PIF-HY1,45,05,84,26,424,022
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Rizikovější dluhopisy více korelují s vývojem akciových trhů, a protože akciové trhy rostly, mohly se snížit rizikové přirážky korporátních dluhopisů. Fondy rizikových dluhopisů proto zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně také o 1,4 procenta. Meziročně jsou výše o 5,8 procenta.

„Pokles české inflace pod deset procent podpořil poptávku po dlouhodobých českých kvalitních dluhopisech, což zvýšilo jejich cenu. Nejen růst cen dluhopisů, ale i stávající úroveň sazeb nabízí nyní konzervativním investorům velice solidní, a navíc „bezrizikové“ výnosy kolem 6 až 8 procent za rok,“ dodává Mašát.

Smíšené fondy se také posunuly výše

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 1,7 procenta a meziročně jsou 5,1 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
31. 7. 2023červenecod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX1,77,35,110,210,425,950

V souvislosti se smíšenými fondy, Martin Mašát upozorňuje, že pro další vývoj akcií i dluhopisů budou klíčové měnové politiky velkých centrálních bank. Ne bez významu budou i makroekonomické ukazatel, mezi nimiž ekonomové stále častěji řadí i míru zadlužení jednotlivých zemí. Jako problém se totiž může ukázat kreditní krize. Ostatně trhy nedávno „překvapilo“ rozhodnutí ratingové agentury Fitch sebrat nejvyšší známku AAA Spojeným státům americkým. A to z důvodu právě vysokého zadlužení a nákladů na něj.

, pro iDNES.cz