Evropská ekonomika roste. Optimismus ale není na místě

aktualizováno 
Závěr minulého týdne přinesl z Evropy několik na první pohled velmi dobrých zpráv. Hrubý domácí produkt eurozóny totiž rostl v druhém čtvrtletí letošního roku podle předběžných odhadů o jedno procento, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Páteční výsledek nejenže výrazně překonal tempo růstu v prvním čtvrtletí, které dosahovalo pouze 0,2 procenta, ale byl zároveň o více než tři desetiny vyšší, než s čím původně počítal většinový konsenzus na trhu.

Na růstu se podílelo nejvíc Německo

Jak ale ukázaly výsledky HDP, které byly zveřejněny souběžně v některých zemích eurozóny, na silném růstu se nejvíce podílelo Německo, které si mezičtvrtletně polepšilo o 2,2 procenta.

Dobře si z velkých ekonomik vedlo také Nizozemí (+0,9 procenta), nebo Francie (+0,6 procenta), zatímco například španělská ekonomika v druhém čtvrtletí zaznamenala propad o 0,2 procenta. Itálie, která výsledky tempa růstu HDP nabídla s týdenním předstihem, pak ve 2. čtvrtletí rostla o 0,4 procenta.

Růst táhla zahraniční poptávka

Páteční údaje tak potvrzují to, co mnozí již delší dobou tušili. Eurozóna sice v druhé polovině roku silně rostla, její růst byl ale tažen téměř výhradně pro-exportně orientovanými zeměmi, a tedy spíše externími faktory, jako je zahraniční poptávka.

Ta byla v uplynulém pololetí velmi silná. Přispělo k tomu ekonomické oživení v USA a také prudké oslabení evropské měny, která ztratila během šesti měsíců až dvacet procent ze své hodnoty na páru s dolarem a osm procent na páru s librou.

Zřejmě právě to vysvětluje, proč se akciové indexy v Evropě nebyly ani v pátek schopny vymanit z prodejního tlaku, pod kterým se nacházely v předchozích dnech.

"Malý zázrak", jak současnou situaci nedávno pojmenovala kancléřka Merkelová, se totiž může pozvolna chýlit ke svému konci. Euro od června zpevnilo vůči dolaru o pět procent a mezitím začala prudce zpomalovat také americká ekonomika.

Problémy Spojených států jsou dokonce takové, že v minulém týdnu musela americká centrální banka (Fed) sáhnout k dalšímu rozvolnění měnové politiky, což byl krok, který si ještě před dvěma měsíci trhy nedokázaly ani představit.

Dluhová krize se znovu připomněla

Druhá polovina roku by se proto od té první v Evropě mohla lišit jako noc a den, přičemž první známky ochlazování evropského růstu mohou začít vyplouvat na povrch již po prázdninách.

Pokud by se ukázaly obavy ze zpomalení Evropy jako oprávněné, na scéně se mohou znovu vynořit i obavy z dluhové krize, které spustily turbulence na finančních trzích během druhého čtvrtletí letošního roku. Evropské státy totiž stále do značné míry počítají s tím, že problémy s rozpočtovými deficity dokážou vyřešit s přispěním ekonomického růstu, který bude generovat dostatečně vysoké rozpočtové příjmy.

Stín dluhové krize se přitom z finančních trhů nevytrácí ani v průběhu relativně klidných prázdninových měsíců, což potvrdil i minulý týden. Zdrojem napětí se tentokrát stalo Irsko, kterému se velmi prodražuje sanace jeho bankovního sektoru.

Po sérii ztrát nyní znárodněná Anglo Irish Bank potřebuje od státu další finanční injekci, jejíž výše (10 miliard euro) v týdnu finanční trhy nemile překvapila. Irský deficit díky tomu může být v roce 2010 ještě vyšší, než původně odhadovaných 13,4 procenta HDP. Na to irské státní dluhopisy reagovaly prudkým výprodejem, když se výnos z desetiletých splatností vyhoupl výše o necelého půl procenta až na 5,40 procenta.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz