Evropská ekonomika roste. Optimismus ale není na místě

aktualizováno 
Závěr minulého týdne přinesl z Evropy několik na první pohled velmi dobrých zpráv. Hrubý domácí produkt eurozóny totiž rostl v druhém čtvrtletí letošního roku podle předběžných odhadů o jedno procento, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Páteční výsledek nejenže výrazně překonal tempo růstu v prvním čtvrtletí, které dosahovalo pouze 0,2 procenta, ale byl zároveň o více než tři desetiny vyšší, než s čím původně počítal většinový konsenzus na trhu.

Na růstu se podílelo nejvíc Německo

Jak ale ukázaly výsledky HDP, které byly zveřejněny souběžně v některých zemích eurozóny, na silném růstu se nejvíce podílelo Německo, které si mezičtvrtletně polepšilo o 2,2 procenta.

Dobře si z velkých ekonomik vedlo také Nizozemí (+0,9 procenta), nebo Francie (+0,6 procenta), zatímco například španělská ekonomika v druhém čtvrtletí zaznamenala propad o 0,2 procenta. Itálie, která výsledky tempa růstu HDP nabídla s týdenním předstihem, pak ve 2. čtvrtletí rostla o 0,4 procenta.

Růst táhla zahraniční poptávka

Páteční údaje tak potvrzují to, co mnozí již delší dobou tušili. Eurozóna sice v druhé polovině roku silně rostla, její růst byl ale tažen téměř výhradně pro-exportně orientovanými zeměmi, a tedy spíše externími faktory, jako je zahraniční poptávka.

Ta byla v uplynulém pololetí velmi silná. Přispělo k tomu ekonomické oživení v USA a také prudké oslabení evropské měny, která ztratila během šesti měsíců až dvacet procent ze své hodnoty na páru s dolarem a osm procent na páru s librou.

Zřejmě právě to vysvětluje, proč se akciové indexy v Evropě nebyly ani v pátek schopny vymanit z prodejního tlaku, pod kterým se nacházely v předchozích dnech.

"Malý zázrak", jak současnou situaci nedávno pojmenovala kancléřka Merkelová, se totiž může pozvolna chýlit ke svému konci. Euro od června zpevnilo vůči dolaru o pět procent a mezitím začala prudce zpomalovat také americká ekonomika.

Problémy Spojených států jsou dokonce takové, že v minulém týdnu musela americká centrální banka (Fed) sáhnout k dalšímu rozvolnění měnové politiky, což byl krok, který si ještě před dvěma měsíci trhy nedokázaly ani představit.

Dluhová krize se znovu připomněla

Druhá polovina roku by se proto od té první v Evropě mohla lišit jako noc a den, přičemž první známky ochlazování evropského růstu mohou začít vyplouvat na povrch již po prázdninách.

Pokud by se ukázaly obavy ze zpomalení Evropy jako oprávněné, na scéně se mohou znovu vynořit i obavy z dluhové krize, které spustily turbulence na finančních trzích během druhého čtvrtletí letošního roku. Evropské státy totiž stále do značné míry počítají s tím, že problémy s rozpočtovými deficity dokážou vyřešit s přispěním ekonomického růstu, který bude generovat dostatečně vysoké rozpočtové příjmy.

Stín dluhové krize se přitom z finančních trhů nevytrácí ani v průběhu relativně klidných prázdninových měsíců, což potvrdil i minulý týden. Zdrojem napětí se tentokrát stalo Irsko, kterému se velmi prodražuje sanace jeho bankovního sektoru.

Po sérii ztrát nyní znárodněná Anglo Irish Bank potřebuje od státu další finanční injekci, jejíž výše (10 miliard euro) v týdnu finanční trhy nemile překvapila. Irský deficit díky tomu může být v roce 2010 ještě vyšší, než původně odhadovaných 13,4 procenta HDP. Na to irské státní dluhopisy reagovaly prudkým výprodejem, když se výnos z desetiletých splatností vyhoupl výše o necelého půl procenta až na 5,40 procenta.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

ilustrační snímek

Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich...

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Investujte, abyste se měli líp. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek

Tvořit rezervy na horší, respektive lepší časy by mělo být samozřejmostí. Jednou z možností je investovat do podílových...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz