Den D: Sháním 800 tisíc na zázračný Krepelákchromepoxilák

aktualizováno 
Jana Sissmilchová přichází představit svůj antikorozní lak s výdrží 15 let. K tomu, aby svůj projekt s tajuplným názvem Krepelákchromepoxilák dotáhla do zdárného konce, potřebuje 800 tisíc korun. Investorům nabízí 20% podíl z firmy.

"Výrobek je založený na chemické reakci, kdy za použití dvojchromanů vznikne chroman železitý, rzi jsou kysličníky železa a ty reagují s chromanem za vzniku antikorozního pigmentu," popisuje paní Jana, která je vystudovaná chemička.

Investory žádá o 800 tisíc korun za 20procentní podíl. Peníze by využila na dobudování výrobny, na technologické zařízení v hodnotě 250 tisíc korun a 300 tisíc na marketing a uvedení na trh. Také je potřeba, aby výrobek prošel antikorozními zkouškami.

"Tohle je petlice z vrat Pražského hradu," ukazuje Jana. Jedna část je natřená Krepelákchromepoxilákem a druhá nikoli. Výsledky však ukáže až čas. "Jak jste se dostala k petlici z Pražského hradu?" zajímá se Michael Rostock. "Vedle nás jsou zámečníci a oni to tam měli k opravě. Já jsem si to od nich půjčila, řekla jsem jim, že to vrátím za dva dny," vysvětluje Jana.

co je den d

Česká televize od 5. ledna začala vysílat druhou řadu pořadu Den D, ve kterém lze získat peníze na uskutečnění podnikatelského nápadu. Uchazeč si může investorům říct o částku od 200 tisíc do 1,5 milionu korun. Investoři pak do nápadu mohou, ale nemusejí investovat.

Druhá řada má opět 13 dílů a v každém vystoupí pětice uchazečů o peníze. Sami žadatelé si řeknou, kolik peněz potřebují a jaký podíl nabízejí. Částka, o kterou si "podnikatel" řekne, je neměnná, ale o podílu investorů se dá smlouvat. Investoři totiž vkládají do projektů své vlastní peníze. Pravidla najdete ZDE.

Ondřej Bartoš se ptá, v čem tkví originalita výrobku. "Princip je vlastně v tom, že po nátěru probíhá chemická reakce mezi chromanem a kysličníkem železa. Výhodou je, že se tím vlastně zabraňuje korozi chemicky," odpovídá Jana.

Hlavní efekt je tedy zabránění další korozi. Materiál pak prý nezreziví dalších 15 let. Paní Jana svůj produkt zkoušela u bratra, který má chlév pro krávy. Natřeli tam podhledy a roury a po několika letech materiál stále nereziví. "Trubky nekorodují ani v místech, kde krávy močí a nečistoty se pak spláchnou vodou," ujišťuje Jana investory praktickým příkladem.

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Dřívější podnikání se nezdařilo

Paní Jana už jednu firmu vlastní. Ale jako podnikatelka dluží asi 250 tisíc a jako soukromá osoba 50 tisíc korun. Takže dluhy nejsou malé. To investory opravdu nepřesvědčilo o Janiných podnikatelských kvalitách.

Tomio Okamura se ptá, v čem byl problém. "Velkoobchody chtěly splatnost šest týdnů a odebíraly by za 250 tisíc týdně. Ale já jsem nemohla přežít šest neděl bez peněz," vzpomíná Jana na dobu, kdy se zadlužila. Dalším problémem byla špatná volba společníka, který ji, jak sama říká, vytuneloval.

Produkt se investorům celkem líbí, ale nevýhodu vidí v Janiných obchodních schopnostech. "Já to neříkám často, protože spíš lidi k podnikání přemlouvám," hodnotí prezentaci Bartoš, "ale já si myslím, že zrovna u vás to podnikání je spíš špatné. Jsem hluboce přesvědčen, že si lépe vyděláte jako zaměstnanec."

Jana Sissmilchová peníze nezískala, ale třeba díky jejímu výrobku nezkoroduje petlice na Pražském hradě.

V úterý na čt1 ve 22:00 uvidíte:

Ondřej Kučera - Price killer, nákupní portál 1,5 milionu korun za 30% podíl
Josef Sekený - tvárnice ze stavební sutě, 1,5 milionu korun, za 20% podíl
Milan Fikar - početí potomka u neplodných párů, 300 tisíc korun, za 15% podíl
Marek Hlávka - cestovka pro plyšáky, 300 tisíc korun, za 30% podíl

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz