Přesvědčte investory o nápadu: v třetí řadě Dne D získejte až tři miliony korun

aktualizováno 
Máte nápad na originální podnikání, ale chybějí vám peníze? Snadná pomoc, přihlaste se do pořadu České televize Den D, kde právě probíhá nábor do třetí řady soutěže. Pokud přesvědčíte investory o svém nápadu, můžete získat až tři miliony korun.

Investorka Marta Nováková. | foto: Česká televize

"Pokud máte nápad, prototyp nebo třeba firmu a chcete ji posunout s pomocí investorů blíž ke svému snu, přihlaste se. Hledáme nápady a projekty ze všech oborů. Od neobvyklých potravin a receptů až k módě a jakémukoliv spotřebnímu zboží. Od jednoduchých zlepšováků usnadňujících život až po internetové projekty. Od nápadů, které jsou teprve v počátku zrodu, až k firmám, které už na trhu fungují a chybí jim zkušenosti, odborná pomoc nebo třeba peníze na další expanzi," říká dramaturg pořadu Lukáš Franta.

co je den d

Původní pořad se s velkým úspěchem vysílal v Japonsku od roku 2001 do roku 2004 pod názvem Money no Tora (Money Tiger).

V lednu roku 2005 formát pod názvem Dragon’s Den poprvé odvysílala i britská televizní stanice BBC2. Dnes už má anglický Dragon’s Den díky svému úspěchu za sebou šest řad.

Kromě Británie si tento pořad našel cestu i do dalších zemí (Nizozemsko, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Izrael, Finsko, dokonce i Nigérie).

ČT je první televizí ze zemí střední Evropy, která s pořadem tohoto typu přichází.

Česká televize vysílá už druhou řadu populárního pořadu - tu první, loňskou, sledovalo pravidelně kolem půl milionu diváků. Celkem se do ní přihlásilo 800 podnikatelů, 90 z nich předstoupilo před pětici investorů a deset si skutečně odneslo peníze v celkové výši 6,5 milionu korun.

Podle pravidel může každý podnikatel žádat minimálně 200 tisíc, maximálně 1,5 milionu korun - jenže ve třetí řadě, do níž právě probíhá nábor, to mohou být až tři miliony.

Princip pořadu zůstává stejný - televize pozve ambiciózní podnikatele, majitele menších i větších firem a inovátory na skryté místo a dá jim šanci získat peníze na realizaci svých záměrů. O svých podnikatelských plánech však musí přesvědčit pět úspěšných a zkušených investorů a nabídnout jim podíl ve svém podnikání.

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Druhá řada je ve vysílání od ledna

"Ve druhé řadě byl například i silák, který si dokáže uvázat železnou kravatu, kouzelník věnující se poněkud drsným kouzlům a tanečnice, jež se pokusí investorům dokázat, že i na baletu a kultuře by mohli vydělat. Nechybí ani tak kuriózní nápady jako pomoc s početím potomstva u neplodných párů či agentura, která by se věnovala 'vývozu' mladých českých lékařů do Německa. A třeba počítačový programátor investory přesvědčoval, že má v hlavě lepší vyhledávač, než je Google," přibližuje některé ze soutěžících dramaturg pořadu Lukáš Franta. - čtěte Den D: Silák si řekl o 300 tisíc na ohýbání tyče a zvedání pivního sudu

"Dojde dokonce i na kuriózní situace - jednou se investoři pohádají, jindy se jeden ze soutěžících stane nečekaně investorem," láká ke sledování Franta. Každé pondělí na iDNES.cz můžete číst jeden příběh z dílu, který uvidíte v úterý.

Pravidla soutěže

Každý podnikatel představí pěti investorům svůj obchodní plán a řekne, kolik peněz v rozmezí 200 tisíc až 1,5 milionu (ve třetí řadě až tři miliony) na něj potřebuje.

Investoři pak do plánu mohou, ale nemusí investovat. Investoři vkládají do projektů vlastní peníze, proto důkladně prověřují, jestli jim takový risk stojí za to.

Úkolem podnikatele je získat všechny peníze, které potřebuje. Pokud požaduje například 500 tisíc korun, ale investor chce investovat jen 250 tisíc, odchází podnikatel bez peněz - pokud však nepřesvědčí dalšího investora, aby mu poskytl zbývající částku.

Investoři sami nesmí o výši částky vyjednávat, mohou ale požadovat vyšší podíl, než nabízí podnikatel.

Pokud investor jednou řekne, že o investici nemá zájem, nesmí své rozhodnutí změnit a znovu se zapojit do vyjednávání.

Podnikatel může odmítnout investici od investora, o němž není přesvědčen jako o vhodném partnerovi pro uzavření obchodu a další spolupráci.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Kdo zatrpkne při prodělku, na investování není zralý, říká analytik

Marek Brávník, makroekonomický analytik.

Řada lidí se snaží vydělat dostatek peněz, nežít od výplaty k výplatě a vytvářet rezervy. Jenomže do investování se v...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz