Přesvědčte investory o nápadu: v třetí řadě Dne D získejte až tři miliony korun

aktualizováno 
Máte nápad na originální podnikání, ale chybějí vám peníze? Snadná pomoc, přihlaste se do pořadu České televize Den D, kde právě probíhá nábor do třetí řady soutěže. Pokud přesvědčíte investory o svém nápadu, můžete získat až tři miliony korun.

Investorka Marta Nováková. | foto: Česká televize

"Pokud máte nápad, prototyp nebo třeba firmu a chcete ji posunout s pomocí investorů blíž ke svému snu, přihlaste se. Hledáme nápady a projekty ze všech oborů. Od neobvyklých potravin a receptů až k módě a jakémukoliv spotřebnímu zboží. Od jednoduchých zlepšováků usnadňujících život až po internetové projekty. Od nápadů, které jsou teprve v počátku zrodu, až k firmám, které už na trhu fungují a chybí jim zkušenosti, odborná pomoc nebo třeba peníze na další expanzi," říká dramaturg pořadu Lukáš Franta.

co je den d

Původní pořad se s velkým úspěchem vysílal v Japonsku od roku 2001 do roku 2004 pod názvem Money no Tora (Money Tiger).

V lednu roku 2005 formát pod názvem Dragon’s Den poprvé odvysílala i britská televizní stanice BBC2. Dnes už má anglický Dragon’s Den díky svému úspěchu za sebou šest řad.

Kromě Británie si tento pořad našel cestu i do dalších zemí (Nizozemsko, Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Izrael, Finsko, dokonce i Nigérie).

ČT je první televizí ze zemí střední Evropy, která s pořadem tohoto typu přichází.

Česká televize vysílá už druhou řadu populárního pořadu - tu první, loňskou, sledovalo pravidelně kolem půl milionu diváků. Celkem se do ní přihlásilo 800 podnikatelů, 90 z nich předstoupilo před pětici investorů a deset si skutečně odneslo peníze v celkové výši 6,5 milionu korun.

Podle pravidel může každý podnikatel žádat minimálně 200 tisíc, maximálně 1,5 milionu korun - jenže ve třetí řadě, do níž právě probíhá nábor, to mohou být až tři miliony.

Princip pořadu zůstává stejný - televize pozve ambiciózní podnikatele, majitele menších i větších firem a inovátory na skryté místo a dá jim šanci získat peníze na realizaci svých záměrů. O svých podnikatelských plánech však musí přesvědčit pět úspěšných a zkušených investorů a nabídnout jim podíl ve svém podnikání.

na přehled investorů se podívejte v naší infografice

Druhá řada je ve vysílání od ledna

"Ve druhé řadě byl například i silák, který si dokáže uvázat železnou kravatu, kouzelník věnující se poněkud drsným kouzlům a tanečnice, jež se pokusí investorům dokázat, že i na baletu a kultuře by mohli vydělat. Nechybí ani tak kuriózní nápady jako pomoc s početím potomstva u neplodných párů či agentura, která by se věnovala 'vývozu' mladých českých lékařů do Německa. A třeba počítačový programátor investory přesvědčoval, že má v hlavě lepší vyhledávač, než je Google," přibližuje některé ze soutěžících dramaturg pořadu Lukáš Franta. - čtěte Den D: Silák si řekl o 300 tisíc na ohýbání tyče a zvedání pivního sudu

"Dojde dokonce i na kuriózní situace - jednou se investoři pohádají, jindy se jeden ze soutěžících stane nečekaně investorem," láká ke sledování Franta. Každé pondělí na iDNES.cz můžete číst jeden příběh z dílu, který uvidíte v úterý.

Pravidla soutěže

Každý podnikatel představí pěti investorům svůj obchodní plán a řekne, kolik peněz v rozmezí 200 tisíc až 1,5 milionu (ve třetí řadě až tři miliony) na něj potřebuje.

Investoři pak do plánu mohou, ale nemusí investovat. Investoři vkládají do projektů vlastní peníze, proto důkladně prověřují, jestli jim takový risk stojí za to.

Úkolem podnikatele je získat všechny peníze, které potřebuje. Pokud požaduje například 500 tisíc korun, ale investor chce investovat jen 250 tisíc, odchází podnikatel bez peněz - pokud však nepřesvědčí dalšího investora, aby mu poskytl zbývající částku.

Investoři sami nesmí o výši částky vyjednávat, mohou ale požadovat vyšší podíl, než nabízí podnikatel.

Pokud investor jednou řekne, že o investici nemá zájem, nesmí své rozhodnutí změnit a znovu se zapojit do vyjednávání.

Podnikatel může odmítnout investici od investora, o němž není přesvědčen jako o vhodném partnerovi pro uzavření obchodu a další spolupráci.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Co brát do úvahy, abyste investovali moudře a s očekávaným výnosem

Ilustrační snímek

Jednou z největších chyb, kterých se investoři dopouštějí, je fakt, že si neodpoví na základní otázky. Co od svého...

Jak nenechat ležet peníze ladem a vydělat na penzijním spoření

Ilustrační snímek

Každý rok řeší tisíce lidí otázku, co udělají s penězi, které si naspořili v penzijním připojištění. Někteří najdou pro...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

KOMENTÁŘ: Dluhopisy trhají rekordy, je to však správně?

ilustrační snímek

Výnosy dluhopisů dosahují historických minim. V praxi to znamená, že investoři dluhopisy nakupují jako zběsilí a jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
TÝMOVÁ ASISTENT/KA Praha-východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz