Akro zřejmě přijde o licenci

  20:01aktualizováno  20:01
Komise pro cenné papíry se chystá sebrat licenci investiční společnosti Akro. Po uzavření ostravské Union banky si totiž nedokázala včas najít banku plnící funkci depozitáře, kterým se každá investiční společnost musí prokázat. V současnosti Akro teprve novou banku hledá.

"Mohu potvrdit, že jednáme s bankami o poskytnutí služeb depozitáře," říká Vít Vařeka z Akra.

Nechtěl však vysvětlit, proč investiční společnost nadokázala během zákonem stanovené jednoměsíční lhůty najít nového bankovního partnera. Bývalý depozitář, Union banka, zavřel dveře svým klientům právě před měsícem.

Pokud investiční společnost nemá depozitáře jeden měsíc, přijde o licenci. V takovém případě totiž kulhá jeden z mechanismů, který má zajistit, aby investiční společnost dobře spravovala svěřené majetky.

Žádné odvolání proti tomu není. "Velmi pravděpodobně o licenci přijde," říká mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková.

"Depozitář je důležitou součástí dozoru. Hlídá, jestli investiční společnost jedná v souladu se zákonem," vysvětluje Procházková.

Akro, které v současnosti spravuje deset otevřených podílových fondů, kvůli správnímu řízení nemůže nakládat s majetkem ve fondech, jež spravuje. To je celkem asi 270 milionů korun.

Komise i přes odebrání licence říká, že podílníci nejsou nijak ohroženi. Záměr sebrat Akru licenci nebude podle ní mít ani negativní vliv na povinnost Plzeňské banky navrátit do majetku bývalých CS fondů dvoumiliardovoé odškodné.

Akro totiž jako nový správce někdejších CS fondů nedávno vyhrál nad Plzeňskou bankou spor, ve kterém žádal odškodnění za to, že Plzeňská banka coby depozitář nezabránila jejich vytunelování.

Pokud tak bude Akro chtít dál efektivně spravovat majetky ve fondech, musí licenci získat znovu. Nyní nemůže například vykupovat podílové listy, ani vydávat nové, měnit portfolia jednotlivých fondů a tedy ani hledat výhodnější cesty, jak majetky zhodnocovat.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Případ „zmrzlého“ eura

Případ „zmrzlého“ eura

Kurzy.cz Začátek roku 2019 se nese ve znamení kontrastu predikcí množství ekonomů a spekulativních sázek ze strany hedgeových fo...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK PŘEROV

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz