Zdiskreditovat se nebo zvyšovat?

  14:55aktualizováno  14:55
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace před závažným dilematem. Jaký bude dopad jejího rozhodnutí na běžné občany?
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace (5,9% meziročně) před závažným dilematem: upustit od naplnění letošního inflačního cíle a ponechat relativně nízké úrokové sazby nebo pokusit se ještě do konce roku o snížení inflace dalším zvýšením sazeb?

Vše nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde. Co to znamená pro běžné občany? Především se čeští střádalové mohou těšit na další růst úrokových sazeb z vkladů, které ale ani zdaleka nepokryjí znehodnocení vkladu z titulu vyšší inflace. Zároveň je nyní ideální doba k uzavření hypotéky nebo k čerpání spotřebitelského úvěru, neboť na konci prázdnin dojde bezpochyby i k nárůstu úrokových sazeb z úvěrů. Do konce roku se určitě nevyplatí investovat do dluhopisových fondů, které mohou při zvýšení repo sazby ČNB o více jak 0,5% dosahovat výrazně nižších výnosů. Pokusme se vžít do myšlení členů bankovní rady a odhadnout, zda, o kolik a kdy ČNB zvýší úrokové sazby. Tato úvaha není pouze akademického rázu, ale je důležitá pro každého investora – ceny aktiv jsou více či méně závislé na výši úrokových sazeb a proto správný odhad budoucího pohybu může přinést slušný výdělek nebo alespoň zabránit prodělku.

Červencová inflace vzrostla ze svých červnových hodnot (5,5% meziročně) především pod vlivem administrativních opatření: jednorázového zvýšení cen plynu a již pravidelného červencového zvýšení regulovaného nájemného. Došlo ale i k výraznému růstu cen rekreací. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že dva tahouni růstu spotřebitelských cen v prvním pololetí roku – potraviny a pohonné hmoty v červenci snížily své ceny.

Vývoj cen ve zbytku roku bude ovlivněn několika hlavními faktory: Ve směru dalšího růstu inflace bude působit nízký základ z minulého roku a očekávaná předvánoční nákupní horečka, která vystřelí ceny spotřebního zboží směrem vzhůru. Poněkud obtížně odhadnutelným je vývoj cen pohonných hmot, který závisí na vývoji světového trhu s touto komoditou. Od cen potravin lze očekávat další růst – boj supermarketů o zákazníka pomalu končí a začíná konsolidace trhu, spojená dozajista s růstem cen. Umírněný scénář vývoje inflace je za těchto podmínek následující: v srpnu a září stagnace nebo mírný růst cen, od října se ale růst cen bude zvyšovat. Výsledkem naší úvahy je, že v prosinci inflace pravděpodobně překročí 6% a v případě negativního vývoje může činit i 7%.

Pokud tato čísla srovnáme s oficiálním cílem ČNB, který pro leden 2002 činí 5%, dojdeme k závěru, že tento cíl je již dnes nereálný. Vzhledem k tomu, že udržení nízké inflace je primárním a jediným cílem české centrální banky, může opětovné nenaplnění cíle (tentokrát přestřelení, v předchozích letech inflace podstřelena) vést k ohrožení kredibility České národní banky. O tom, že se centrální banka nevzdává jeho naplnění , svědčí i nedávné zvýšení sazeb o kosmetických 0,25%. Již dnes je takřka jisté, že do konce roku přistoupí ČNB k dalšímu, razantnějšímu, zvýšení sazeb. Toto zvýšení je již dnes z velké části zabudováno budoucích úrokových kontraktech a v cenách pevně úročených instrumentů. Otázkou je pouze kdy dojde ke zvýšení a o kolik. Poslední vývoj nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení repo sazby o 0,25% dojde při příštím projednávání situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji na konci srpna. Další zvýšení o dalších 0,25% až 0,5% lze očekávat v průběhu září a října.

Více informací o červencovém vývoji cen naleznete v komentáři iDNES Inflace se prudce zvýšila nebo v komentáři Iva Nejdla Inflace se opět zvýšila.

Pocítili jste na vlastní kůži růst inflace? Máte ze zvyšování sazeb radost nebo Vám naopak přinese finanční újmu? Napište nám svůj názor!

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz