Zdiskreditovat se nebo zvyšovat?

  14:55aktualizováno  14:55
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace před závažným dilematem. Jaký bude dopad jejího rozhodnutí na běžné občany?
Česká národní banka stojí po dnešním zveřejnění údajů o červencové inflace (5,9% meziročně) před závažným dilematem: upustit od naplnění letošního inflačního cíle a ponechat relativně nízké úrokové sazby nebo pokusit se ještě do konce roku o snížení inflace dalším zvýšením sazeb?

Vše nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení sazeb dojde. Co to znamená pro běžné občany? Především se čeští střádalové mohou těšit na další růst úrokových sazeb z vkladů, které ale ani zdaleka nepokryjí znehodnocení vkladu z titulu vyšší inflace. Zároveň je nyní ideální doba k uzavření hypotéky nebo k čerpání spotřebitelského úvěru, neboť na konci prázdnin dojde bezpochyby i k nárůstu úrokových sazeb z úvěrů. Do konce roku se určitě nevyplatí investovat do dluhopisových fondů, které mohou při zvýšení repo sazby ČNB o více jak 0,5% dosahovat výrazně nižších výnosů. Pokusme se vžít do myšlení členů bankovní rady a odhadnout, zda, o kolik a kdy ČNB zvýší úrokové sazby. Tato úvaha není pouze akademického rázu, ale je důležitá pro každého investora – ceny aktiv jsou více či méně závislé na výši úrokových sazeb a proto správný odhad budoucího pohybu může přinést slušný výdělek nebo alespoň zabránit prodělku.

Červencová inflace vzrostla ze svých červnových hodnot (5,5% meziročně) především pod vlivem administrativních opatření: jednorázového zvýšení cen plynu a již pravidelného červencového zvýšení regulovaného nájemného. Došlo ale i k výraznému růstu cen rekreací. Na druhou stranu je pozitivní zprávou, že dva tahouni růstu spotřebitelských cen v prvním pololetí roku – potraviny a pohonné hmoty v červenci snížily své ceny.

Vývoj cen ve zbytku roku bude ovlivněn několika hlavními faktory: Ve směru dalšího růstu inflace bude působit nízký základ z minulého roku a očekávaná předvánoční nákupní horečka, která vystřelí ceny spotřebního zboží směrem vzhůru. Poněkud obtížně odhadnutelným je vývoj cen pohonných hmot, který závisí na vývoji světového trhu s touto komoditou. Od cen potravin lze očekávat další růst – boj supermarketů o zákazníka pomalu končí a začíná konsolidace trhu, spojená dozajista s růstem cen. Umírněný scénář vývoje inflace je za těchto podmínek následující: v srpnu a září stagnace nebo mírný růst cen, od října se ale růst cen bude zvyšovat. Výsledkem naší úvahy je, že v prosinci inflace pravděpodobně překročí 6% a v případě negativního vývoje může činit i 7%.

Pokud tato čísla srovnáme s oficiálním cílem ČNB, který pro leden 2002 činí 5%, dojdeme k závěru, že tento cíl je již dnes nereálný. Vzhledem k tomu, že udržení nízké inflace je primárním a jediným cílem české centrální banky, může opětovné nenaplnění cíle (tentokrát přestřelení, v předchozích letech inflace podstřelena) vést k ohrožení kredibility České národní banky. O tom, že se centrální banka nevzdává jeho naplnění , svědčí i nedávné zvýšení sazeb o kosmetických 0,25%. Již dnes je takřka jisté, že do konce roku přistoupí ČNB k dalšímu, razantnějšímu, zvýšení sazeb. Toto zvýšení je již dnes z velké části zabudováno budoucích úrokových kontraktech a v cenách pevně úročených instrumentů. Otázkou je pouze kdy dojde ke zvýšení a o kolik. Poslední vývoj nasvědčuje tomu, že k dalšímu zvýšení repo sazby o 0,25% dojde při příštím projednávání situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji na konci srpna. Další zvýšení o dalších 0,25% až 0,5% lze očekávat v průběhu září a října.

Více informací o červencovém vývoji cen naleznete v komentáři iDNES Inflace se prudce zvýšila nebo v komentáři Iva Nejdla Inflace se opět zvýšila.

Pocítili jste na vlastní kůži růst inflace? Máte ze zvyšování sazeb radost nebo Vám naopak přinese finanční újmu? Napište nám svůj názor!

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Samostatné bydlení je utopie, budou na něj mít jen elity, říkají mladí

ilustrační snímek

Osamostatnit se a pořídit si vlastní byt se stává pro mladé lidi obrovským problémem. Mnohým nezbývá nic jiného, než...

Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

ilustrační snímek

Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR s AJ – PRO ABSOLVENTY!

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz