Započtení pohledávek s dlužníky Private Investors? Asi stěží.

  0:05aktualizováno  0:05
Podle selského rozumu by velcí klienti, se kterými se prováděli velké riskatní operace, měli své dluhy jednoznačně uhradit, což dává teoretickou možnost pro započtení pohledávek. Praxe však bude zřejmě jiná.
V souvislosti s krachem společnosti Private Investors se vyrojily úvahy, zda by nebylo možné vzájemně si započíst pohledávky a závazky mezi klienty tohoto brokera. Podle tvrzení PI totiž jejich úpadek kromě prvotně uvedené verze propadu Nasdaqu způsobily i velmi riskantní obchody na dluh některých významných klientů PI. Podle selského rozumu by tedy měli své dluhy jednoznačně uhradit a z nich by se pak měli vyplatit klienti, kteří o své peníze u PI přišli nezaviněným způsobem.

Vzor v Moravia bance

Podobná situace by navíc u nás nebyla žádnou novinkou, stačí si vzpomenout na nedávný krach Moravia banky, kdy tyto transakce (zápočty) probíhaly ve velkém. Klienti, kteří měli své finanční prostředky u této instituce a nechtěli či nemohli čekat na to, až dostanou peníze od Fondu pojištění vkladů, nebo měli u banky více než 400 000 Kč, se velice intenzivně snažili navázat kontakt s dlužníky Moravia banky a naopak. Vzájemně pak docházelo k zápočtu pohledávek, a to v rozpětí 40-85% nominální hodnoty.

Záleží na dokumentaci

Situace u Private Investors je však poněkud specifická. Vše záleží na tom, v jakém stavu se nachází dokumentace k operacím s klienty. Pokud se některý klient rozhodl obchodovat na margin (dluh), a pokud podepsal prohlášení ve smyslu „jsem si vědom všech rizik a případnou ztrátu, která přesáhne objem mých vlastních prostředků, uhradím“, pak není teoreticky co řešit a na těchto klientech se hojit lze.

Pokud však takovéto potvrzení neexistuje, mohou se bránit (a úspěšně) tvrzením, že k půjčkám docházelo v dobré víře a že je nikdo neupozornil, že při vyšších půjčkách mohou svůj majetek nejen ztratit, ale dostat se dokonce i do mínusu apod. V tomto případě pak zřejmě nebude možné je k odpovědnosti jakkoli popohnat. To se ovšem netýká obchodníka samotného, neboť v tomto případě by se zcela nepochybně jednalo o nedbalost či zanedbání odborné péče, popř. další prohřešky proti liteře zákona.

Moc světla na konci tunelu není

Mnoho zasvěcených uvádí, že velcí klienti po utrpěných ztrátách silně tlačili na PI, aby nepříznivý ztrátový trend nějak zvrátili. Firma tedy vsadila na rizikové obchody, ale ty se nepovedly. Těžko si však lze představit, že by vše probíhalo na základě podrobné dokumentace, takže je opravdu vysoce pravděpodobné, že hojit se nebude na kom, s výjimkou majetku firmy (včetně jejich současných či bývalých dceřiných společnostech) či jejich představitelů ovšem.

Hlavní nadějí pro klienty Private Investors tak zřejmě zůstává Garanční fond. S touto „pojistkou“ proti krachu obchodníka jsou však spojeny poměrně silné nejasnosti, především v otázce jeho (ne)naplněnosti. Není tak vyloučeno, že by se termín výplaty poškozených klientů mohl významně oddálit, což může mnoha klientům způsobit nemalé nepříjemnosti.

Co si myslíte o možném započtení pohledávek? Věříte, že je možné některé klienty PI hnát k zodpovědnosti spolu s managementem? Napište nám své názory, které mohou pomoci postiženým klientům PI.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v pro...

Kurzy.cz „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americ...

Najdete na iDNES.cz